Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne
Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.
Spis treści
Rynek mobilny kojarzy się głównie z prostszymi produkcjami casualowymi, ale ogrom wydawanych na smartfony i tablety gier sprawia, że bez trudu można znaleźć tu także pozycje dla bardziej wymagających graczy. Wśród takich dzieł liczną grupę stanowią strategie, uznaliśmy więc, że warto opracować listę najlepszych naszym zdaniem tytułów tego typu dostępnych na urządzenia z systemem Android.
Tworząc poniższe zestawienie, jak zwykle staraliśmy się, aby zawierało ono nie tylko propozycje godne uwagi, ale i też odpowiednio zróżnicowane, tak żeby każdy miał szansę wyszukać tu coś dla siebie. Na liście umieściliśmy więc konwersje pecetowej klasyki oraz gry opracowane od podstaw z myślą o ekranach dotykowych. Są tu zarówno tytuły dla jednego gracza, jak i te nastawione na multiplayer. Produkcje oparte na modelu free-to-play oraz premium.
Oczywiście żadne tego typu zestawienie nie jest tak naprawdę kompletne. Dlatego – jeśli pominęliśmy Waszych faworytów – podzielcie się z nami swoimi typami w komentarzach.
AKTUALIZACJA 2022
Na liście pojawiła się jedna nowa pozycja. Znajdziecie ją na ostatniej stronie. Dodaniem gry numer 24 zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.
Kingdom: New Lands
Model biznesowy: premium
- Producent: noio
- Wydawca: Raw Fury Games
- Data premiery: marzec 2017
Kingdom: New Lands to jedna z najbardziej nietypowych strategii ostatnich lat. Projekt zaistniał jako darmowa gra przeglądarkowa, a potem został przekształcony w komercyjny tytuł. Po pewnym czasie autorzy wydali rozszerzoną wersję New Lands i – co godne pochwały – udostępnili ją za darmo posiadaczom wcześniejszej edycji.
W grze wcielamy się w króla przemierzającego na koniu swoją domenę. Robimy tutaj to, co w klasycznych strategiach – dbamy o ekonomię, dowodzimy podwładnymi i bronimy swoich ziem. Sposób, w jaki to realizujemy, odbiega jednak od standardów gatunku. Gracz może poruszać się tylko w lewą i prawą stronę ekranu. Wszystkie komendy musi wydawać, znajdując się obok innych postaci, a do tego najczęściej wymaga to zapłacenia im za pracę złotem.
Takie podejście sprawia, że nie mamy łatwego podglądu na całe królestwo i możemy poczuć się jak prawdziwy władca. To nie jest jednak jedyna zaleta Kingdom: New Lands. Pozostałe elementy strategiczne okazują się w sumie dość proste do opanowania, choć składają się na wcale nieprostą rozgrywkę. Mechanika gry ma sporo głębi i oferuje wiele satysfakcji, a atrakcyjna oprawa retro tylko dodaje całości uroku. Do tego jest to produkcja premium – płacimy raz i nie ma tutaj żadnych, nawet opcjonalnych, mikropłatności.
Rome: Total War
Model biznesowy: premium (dodatki Barbarian’s Invasion oraz Alexander dostępne są jako odrębne pozycje w sklepie Google Play)
- Producent wersji na PC: Creative Assembly
- Producent wersji mobilnej: Feral Interactive
- Wydawca: Feral Interactive
- Data premiery: grudzień 2018
Jako gracze mobilni przyzwyczailiśmy się, że dostępne na smartfonach strategie są mocno uproszczone. Cieszy nas, jeśli gra w ogóle pozwala dowodzić jednostkami w trakcie bitwy. Od czasu do czasu ma się jednak ochotę na coś bardziej skomplikowanego, w stylu dzieł znanych z pecetów. Na szczęście co pewien czas trafiają się konwersje takich tytułów, a jedną z najciekawszych w ostatnich latach jest Rome: Total War.
Gra pozwala na pokierowanie Imperium Rzymskim w okresie jego największej potęgi, choć dostępna jest również opcja objęcia dowództwa nad innymi nacjami z tamtej ery. Rozgrywka ma dwie płaszczyzny. W trybie turowym zarządzamy krajem, dbamy o ekonomię i rozwój technologiczny oraz werbujemy i przemieszczamy armie. Natomiast same bitwy zrealizowane zostały w czasie rzeczywistym i w olbrzymiej skali – w trakcie nich walczą ze sobą setki żołnierzy jednocześnie.
Rome: Total War zachwyca głębią i miodnością. To wyśmienita strategia, z którą można spędzić długie miesiące i się nie nudzić. Grafika już się trochę zestarzała (pierwowzór zadebiutował na PC w 2004 roku), ale skala starć nadal robi ogromne wrażenie, a soundtrack to absolutny majstersztyk. Do tego szalenie imponujący jest interfejs. To nie jest prosta gra, a mimo to autorom zaskakująco udanie udało się przenieść jej sterowanie na ekrany dotykowe.