Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 9 sierpnia 2022, 10:11

autor: Adrian Werner

Company of Heroes. 23 najlepsze strategie na Androida

Spis treści

Company of Heroes

Model biznesowy: premium; w grze dostępny jest sklepik, ale kupujemy w nim tylko dodatkową zawartość, taką jak nadprogramowe mapy czy DLC

COMPANY OF HEROES W SKRÓCIE
  1. Producent: Relic (pierwowzór na PC) / Feral Interactive (konwersja mobilna)
  2. Wydawca: Feral Interactive
  3. Data premiery: 10 września 2020

Przenoszenie rozbudowanych pecetowych hitów na urządzenia mobilne nie jest łatwe. Zadania takiego podejmuje się niewiele studiów, a jeszcze rzadziej wychodzi z tego coś dobrego. Taki właśnie rzadki przypadek sukcesu stanowi Company of Heroes.

Gra ukazała się na PC w 2006 roku, a mimo to do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych wojennych RTS-ów, jakością wykonania przebijając większość mobilnych strategii. Autorzy przenieśli tę klasykę na Androida wprost, bez żadnych uproszczeń. Otrzymujemy więc skomplikowaną taktycznie produkcję, w której kluczowe znacznie ma wykorzystywanie elementów otoczenia i kontrolowanie pola walki.

W pewnym sensie Company of Heroes było dobrym kandydatem do konwersji mobilnej, gdyż dowodzimy tu całymi oddziałami, a nie pojedynczymi żołnierzami. Mimo to opracowanie sterowania dopasowanego do ekranów dotykowych nie było proste i studio Feral Interactive wykonało kawał dobrej roboty. Autorzy wprowadzili sporo ułatwień pomagających w zabawie, takich jak np. możliwość aktywacji powiększonych ikon czy włączenia przezroczystości minimapy oraz ikon. Nie będę Wam tutaj mydlił oczu i próbował przekonywać, że wszystko to działa równie dobrze jak przy korzystaniu z myszki oraz klawiatury, ale po krótkim treningu da się spokojnie grać i można skoncentrować się na dowodzeniu zamiast na walce z interfejsem.

Mobilne Company of Heroes nie posiada, niestety, multiplayera. Można grać tylko w dwóch kampaniach i w trybie skirmish z samodzielnymi potyczkami przeciwko SI. Zawartość dla samotnego gracza jest jednak bogata, a zabawę da się wydłużyć, kupując dodatek Opposing Fronts. Drugie z rozszerzeń, czyli Tales of Valor, również otrzymało wersję mobilną.

  1. Zobacz grę Company of Heroes w sklepie Google Play

Warhammer Quest: Silver Tower

Model biznesowy: gra darmowa z mikropłatnościami

WARHAMMER QUEST: SILVER TOWER W SKRÓCIE
  1. Producent: Perchang
  2. Wydawca: Perchang
  3. Data premiery: 3 września 2020

W zeszłym roku studio Perchang wypuściło grę Warhammer Quest: Silver Tower, czyli trzecią część swojego najpopularniejszego cyklu.

Jest ona taktyczną turówką doprawioną odrobinę elementami RPG. Gracz dowodzi drużyną bohaterów eksplorujących wnętrze wielkiej wieży, pełnej potworów i pułapek. Akcję pokazano tu z lotu ptaka, a serce rozgrywki stanowi rozbudowany turowy system bitewny.

Produkcję tę cechuje dość wysoki poziom trudności. Tutaj nie wystarczą dobrze rozwinięte postacie. Bez odpowiedniego ich rozlokowania na mapie i współdziałania ich zdolności każda ekipa śmiałków szybko skończy w grobie. Dodatkową atrakcją okazują się różnorodne cele starć. Nie zawsze wymagane jest pokonanie wszystkich nieprzyjaciół. Często trzeba także np. zniszczyć konkretny obiekt lub po prostu ujść z życiem.

Warhammer Quest: Silver Tower to najlepsza i największa odsłona cyklu. Gra została wyśmienicie opracowana, a do tego czuć, że ktoś od zera zaprojektował ją specjalnie z myślą o urządzeniach mobilnych. Rozgrywka ma masę głębi, ale bawimy się w krótkich segmentach. Tytuł jest wystarczająco rozbudowany, aby zająć nam nawet kilkadziesiąt godzin, ale równie dobrze sprawdza się podczas kilkuminutowych sesji.

  1. Zobacz grę Warhammer Quest: Silver Tower w sklepie Google Play

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
65,1%
Może kiedyś dam szansę.
9,5%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
20,8%
Zobacz inne ankiety
32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC
32 najlepsze tycoony w historii - top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd 32 naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.