autor: Michał Jodłowski
Wyzwoliciele Holandii, czyli 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka. Polskie wojsko w grach – od husarii po GROM
Spis treści
Wyzwoliciele Holandii, czyli 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka
- Pojawiła się w grach: Steel Division: Normandy 44 i Call of Duty 3
- Okres istnienia: 1942–1947
- Największe operacje: bitwa pod Falaise (1944), bitwa o Mont Ormel (1944), wyzwalanie Belgii i Holandii
1 Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka pojawiła się w dwóch grach wideo: w strzelance Call of Duty 3 oraz strategii czasu rzeczywistego Steel Division: Normandy 44. W pierwszym przypadku możemy wcielić się w rodaków walczących u boku aliantów podczas wyzwalania Francji. Głównym bohaterem dwóch misji – jednej „czołgowej” i jednej „pieszej” – jest kapral Wojciech Bohater. Obok niego występują inni polscy pancerniacy, stanowiący załogę tego samego czołgu. Call of Duty 3 daje graczom okazję do wzięcia udziału m.in. w bitwie o Mont Ormel. Niestety, gra nigdy nie ukazała się na komputerach osobistych.
Strategiczne Steel Division z oczywistych względów podchodzi do sprawy w mniej osobisty sposób. Dowodzimy całą 1 Dywizją i w trakcie rozgrywki musimy brać pod uwagę liczne czynniki, które decydują o porażce bądź zwycięstwie na polu bitwy, takie jak morale, ukształtowanie terenu, zwiad czy zasięg wrogiej artylerii. Niestety, Polacy nie otrzymali swojej kampanii solowej (1 Dywizją można kierować tylko w starciach sieciowych bądź przeciwko SI), a szkoda, gdyż droga przebyta przez pancerniaków gen. Maczka stanowi świetny kanwę na takową.
Pomniki i tablice pamiątkowe ku czci 1 Dywizji Pancernej znaleźć można we Francji i Holandii. W holenderskiej Bredzie mieści się Muzeum gen. Maczka i 1 Dywizji Pancernej, a także polski cmentarz wojskowy, gdzie spoczywa między innymi sam generał Maczek. Warto dodać, że Holendrzy co roku podczas świętowania Dnia Zwycięstwa upamiętniają polskich wyzwolicieli w Bredzie.