Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Interplay Entertainment / Sierra
i
Publicystyka 20 sierpnia 2023, 11:30

Grim Fandango – „gaszenie ognistych bobrów”. 10 najlepszych gier 1998 roku

Spis treści

Grim Fandango – „gaszenie ognistych bobrów”

Data premiery: 30 października 1998

Producent: LucasArts

Gatunek: przygodówka

Platforma: PC Windows (1998)

[...] Po ogólnoświatowym sukcesie „filmowego” Full Throttle i po zasłużonych laurach dla The Curse of Monkey Island LucasArts tym razem stawia na stary-nowy sposób opracowania: znawcy natychmiast rozpoznają w stylu gry Alone in the Dark – z przeliczonym otoczeniem, analogicznym sposobem sterowania i podobną stylizacją postaci.

[...] Polecić – na pewno tak. Komu? Wszystkim miłośnikom: mocnych przygodówek, LucasArts, meksykańskiego życia pośmiertnego oraz dobrego i mrocznego widowiska. Komu nie polecać? Początkującym, z małym doświadczeniem w branży, słabo znającym angielski oraz wszystkim, którzy koło gatunku przygodówek przemykają wciąż bez najmniejszego zainteresowania. W trakcie tej gry możesz się świetnie bawić, ale tylko pod warunkiem, że uda ci się odkryć wszystkie jej tajemnice, rozwiązać i pokonać wszelkie jej zagadki i zasadzki, które postawi na twojej drodze.

[...]

A gdyby nawet Grim Fandango miał się nie spodobać z któregoś ze wspomnianych powodów, można w niego pograć chociażby po to, żeby zyskać trochę inne spojrzenie na kwestie związane ze śmiercią i życiem po śmierci.

Recenzja gry Grim Fandango, „Secret Service” nr 63, ocena 8/10

Grim Fandango, LucasArts, 1998 - Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku - dokument - 2023-08-20
Grim Fandango, LucasArts, 1998

„Zaledwie” 8/10 w recenzji „SS”, ale w światowych mediach średnia była już wyższa i przeważały oceny powyżej dziewiątki. Grim Fandango łączyło stary i nowy styl przygodówek. Dla LucasArts było pierwszą grą z tego gatunku, która oferowała grafikę 3D, ale znalazły się tam również charakterystyczne dla tego studia zagadki – czasem trudne i niezbyt logiczne oraz przede wszystkim kapitalna fabuła, dialogi, bohaterowie, klimat. Jednym zdaniem – wspaniała przygoda, którą chłonęło się wszystkimi zmysłami.

Sukcesu artystycznego i ciepłego przyjęcia przez krytyków nie sposób zanegować. Gra zdobyła liczne tytuły – dla najlepszej gry pecetowej 1998 roku, najlepszej gry targów E3, najlepszego stylu artystycznego, muzyki i oczywiście najlepszej przygodówki. Gorzej było jednak ze sprzedażą. Grim Fandango okazało się klapą finansową dla LucasArts i przypieczętowało decyzję o zaprzestaniu produkcji gier typu adventure przez studio, które przecież było w tym gatunku prawdziwym mistrzem. Podobny kierunek przyjęła zresztą Sierra – również słynąca wcześniej z dzieł tego rodzaju. Dopiero Telltale’s The Walking Dead przywróciło modę na gry przygodowe, na co trzeba było poczekać niemal 15 lat.

Więcej o grze Grim Fandango

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaka jest Twoja ulubiona gra 1998 roku?

Fallout 2
16,7%
Half-Life
18,7%
The Legend of Zelda: Ocarina of Time
1,3%
Falcon 4.0
0,5%
Baldur's Gate
19,2%
Colin McRae Rally
3,8%
Commandos: Behind Enemy Lines
5,4%
Grim Fandango
0,8%
Thief: The Dark Project
8,4%
StarCraft
13,2%
Unreal
4,9%
Tom Clancy’s Rainbow Six
0,9%
Resident Evil 2
2,6%
Metal Gear Solid
3,7%
Zobacz inne ankiety
Dante i Claude płaczą na gotyckim, cichym wzgórzu - 10 najlepszych gier 2001 roku
Dante i Claude płaczą na gotyckim, cichym wzgórzu - 10 najlepszych gier 2001 roku

Wejście w XXI wiek w historii gier to istny zalew kultowych, rewolucyjnych tytułów, których legenda albo trwa do dziś, albo ich najnowsze odsłony są na liście najbardziej popularnych lub najbardziej wyczekiwanych produkcji. Trudno było wybrać tylko 10!

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.