Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Interplay Entertainment / Sierra
i
Publicystyka 20 sierpnia 2023, 11:30

Grim Fandango – „gaszenie ognistych bobrów”. 10 najlepszych gier 1998 roku

Spis treści

Grim Fandango – „gaszenie ognistych bobrów”

Data premiery: 30 października 1998

Producent: LucasArts

Gatunek: przygodówka

Platforma: PC Windows (1998)

[...] Po ogólnoświatowym sukcesie „filmowego” Full Throttle i po zasłużonych laurach dla The Curse of Monkey Island LucasArts tym razem stawia na stary-nowy sposób opracowania: znawcy natychmiast rozpoznają w stylu gry Alone in the Dark – z przeliczonym otoczeniem, analogicznym sposobem sterowania i podobną stylizacją postaci.

[...] Polecić – na pewno tak. Komu? Wszystkim miłośnikom: mocnych przygodówek, LucasArts, meksykańskiego życia pośmiertnego oraz dobrego i mrocznego widowiska. Komu nie polecać? Początkującym, z małym doświadczeniem w branży, słabo znającym angielski oraz wszystkim, którzy koło gatunku przygodówek przemykają wciąż bez najmniejszego zainteresowania. W trakcie tej gry możesz się świetnie bawić, ale tylko pod warunkiem, że uda ci się odkryć wszystkie jej tajemnice, rozwiązać i pokonać wszelkie jej zagadki i zasadzki, które postawi na twojej drodze.

[...]

A gdyby nawet Grim Fandango miał się nie spodobać z któregoś ze wspomnianych powodów, można w niego pograć chociażby po to, żeby zyskać trochę inne spojrzenie na kwestie związane ze śmiercią i życiem po śmierci.

Recenzja gry Grim Fandango, „Secret Service” nr 63, ocena 8/10

Grim Fandango, LucasArts, 1998 - Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku - dokument - 2023-08-20
Grim Fandango, LucasArts, 1998

„Zaledwie” 8/10 w recenzji „SS”, ale w światowych mediach średnia była już wyższa i przeważały oceny powyżej dziewiątki. Grim Fandango łączyło stary i nowy styl przygodówek. Dla LucasArts było pierwszą grą z tego gatunku, która oferowała grafikę 3D, ale znalazły się tam również charakterystyczne dla tego studia zagadki – czasem trudne i niezbyt logiczne oraz przede wszystkim kapitalna fabuła, dialogi, bohaterowie, klimat. Jednym zdaniem – wspaniała przygoda, którą chłonęło się wszystkimi zmysłami.

Sukcesu artystycznego i ciepłego przyjęcia przez krytyków nie sposób zanegować. Gra zdobyła liczne tytuły – dla najlepszej gry pecetowej 1998 roku, najlepszej gry targów E3, najlepszego stylu artystycznego, muzyki i oczywiście najlepszej przygodówki. Gorzej było jednak ze sprzedażą. Grim Fandango okazało się klapą finansową dla LucasArts i przypieczętowało decyzję o zaprzestaniu produkcji gier typu adventure przez studio, które przecież było w tym gatunku prawdziwym mistrzem. Podobny kierunek przyjęła zresztą Sierra – również słynąca wcześniej z dzieł tego rodzaju. Dopiero Telltale’s The Walking Dead przywróciło modę na gry przygodowe, na co trzeba było poczekać niemal 15 lat.

Więcej o grze Grim Fandango

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaka jest Twoja ulubiona gra 1998 roku?

Fallout 2
16,5%
Half-Life
18,8%
The Legend of Zelda: Ocarina of Time
1,3%
Falcon 4.0
0,5%
Baldur's Gate
19,3%
Colin McRae Rally
3,8%
Commandos: Behind Enemy Lines
5,2%
Grim Fandango
0,8%
Thief: The Dark Project
8,4%
StarCraft
13,2%
Unreal
4,9%
Tom Clancy’s Rainbow Six
0,9%
Resident Evil 2
2,6%
Metal Gear Solid
3,7%
Zobacz inne ankiety
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.

Doomni trzydziestolatkowie - 10 najlepszych gier 1993 roku
Doomni trzydziestolatkowie - 10 najlepszych gier 1993 roku

Trzydzieści lat temu powstały tytuły, które albo wychodzą do dziś w odświeżonej wersji i nadal robią duże wrażenie, albo przywołują same miłe wspomnienia. Oto dziesięć jednych z najlepszych gier, które mają już trzydziestkę na karku.