Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2019, 15:00

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition. 15 najlepszych metroidvanii w historii

Spis treści

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC, Xbox One
  2. Producent: Moon Studios
  3. Rok premiery: 2016

Przygody ducha lasu Oriego to kwintesencja porządnej metroidvanii. Otwarty świat pełen niebezpieczeństw pokonujemy wraz z zyskiwaniem przez głównego bohatera kolejnych umiejętności. Zostały one pogrupowane w trzy drzewka rozwoju, wobec czego mamy pewną kontrolę nad rozwojem postaci. Na eksplorację czeka wielki las Nibel, który przemierzamy od jego głębokich korzeni aż po korony drzew, czemu towarzyszy przepiękna oprawa audiowizualna i pierwszorzędna narracja.

Tytuł ten od pierwszych chwil potrafi dosłownie oszołomić. Emocjonalny początek i poznawanie sił rządzących światem przedstawionym wykonano w mistrzowski sposób. Przygoda z każdą kolejną lokacją nabiera tempa, staje się coraz trudniejsza, a mimo to nie powoduje zniechęcenia. Wręcz przeciwnie. Gra wciąga do tego stopnia, że nawet kilkudziesięciokrotna próba ucieczki z drzewa Ginso sprawia, że zaciskamy zęby i kombinujemy aż do skutku.

Piękna i emocjonalna opowieść o przygodach ducha lasu wkrótce doczeka się kontynuacji. - 2019-01-23
Piękna i emocjonalna opowieść o przygodach ducha lasu wkrótce doczeka się kontynuacji.

Ori and the Blind Forest doczekało się poprawionej wersji sprzedawanej oddzielnie i wzbogaconej o podtytuł Definitive Edition oraz sporo dodatkowej zawartości związanej z mechanicznymi aspektami rozgrywki. Za produkcję odpowiada austriackie Moon Studios, które w czasie, gdy piszę te słowa, intensywnie pracuje nad kontynuacją przygód sympatycznego ducha.

Unepic

W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC, PS4, Xbox One PSV, WiiU, Switch
  2. Producent: Francisco Téllez de Meneses
  3. Rok premiery: 2011

Unepic wykorzystuje wielokrotnie sprawdzony pomysł przenosin bohatera ze świata nam współczesnego w realia fantasy. Tym razem trafiło na Daniela, jednego z uczestników sesji papierowego RPG. Co prawda nie chodzi o tę słynną sesję, czy też kampanię Dungeons & Dragons, dzięki której Johnowi Carmackowi przyszedł do głowy pomysł na Dooma, ale dla protagonisty przenosiny z łazienki wprost do lochu pełnego potworów były jak wyrok. A właściwie byłyby, gdyby Daniel nie okazał się pomysłowym chłopcem, który przy współudziale gracza jest w stanie doskonale poradzić sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.

Jak to w metroidvaniach, naszym zadaniem jest eksploracja świata dokonywana przy pomocy coraz nowszych gadżetów. W tym przypadku głównie broni i mikstur, z użyciem których bohater pokonuje przeciwników i odblokowuje kolejne obszary.

Unepic może nie jest najpiękniejszą grą w zestawieniu, ale posiada jeden niezaprzeczalny atut. Na każdej wyprzedaży można kupić ten tytuł dosłownie za kilka złotych. - 2019-01-23
Unepic może nie jest najpiękniejszą grą w zestawieniu, ale posiada jeden niezaprzeczalny atut. Na każdej wyprzedaży można kupić ten tytuł dosłownie za kilka złotych.

Pomysłodawcą i programistą Unepic jest Francisco Téllez de Meneses, niezależny hiszpański twórca, który aktualnie pracuje nad kolejną metroidvanią, zatytułowaną Ghost 1.0, inspirowaną pod względem oprawy graficznej mangą i anime Ghost in the Shell. Jej bohaterem ma być tajemniczy agent, wynajęty przez hakerów, by zinfiltrować stację kosmiczną Nakamura w celu poznania jej przemysłowych sekretów.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Lubisz pixel art?

Tak
59,6%
Nie
40,4%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry roguelike na PC i konsole. 18 smacznych rogali do ogrywania bez końca
Najlepsze gry roguelike na PC i konsole. 18 smacznych rogali do ogrywania bez końca

Walcz, umieraj, odradzaj się... i zacznij od nowa. To znana od lat i wciąż popularna formuła rozgrywki w przeróżnych, najczęściej mniejszych, niezależnych produkcjach. Tym razem chcemy przybliżyć te najlepsze i najbardziej angażujące „rogaliki”.

15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku
15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku

Za nami udane pół roku, obfitujące w liczne hity. Na tyle liczne, że łatwo było przegapić sporo naprawdę godnych uwagi tytułów, którymi warto byłoby się zainteresować teraz, gdy rozpoczyna się sezon ogórkowy.

Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?
Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?

Statystyki są bezwzględne – wysyp gier niezależnych na Steamie zakończy kariery wielu początkujących deweloperów i doprowadzi do kresu „indyków”. Przyglądamy się obecnej sytuacji na scenie i argumentom branżowych proroków, zwiastujących indiepokalipsę.