filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 września 2020, 12:07

autor: Karol Laska

Harry Potter – dementorzy. Najwredniejsze filmowe potwory, które pokochaliśmy

Spis treści

Harry Potter – dementorzy

  1. W jakich filmach wystąpili: seria filmowa Harry Potter
  2. Gdzie obejrzeć te filmy: HBO GO, Netflix, Chili, iTunes Store, Rakuten
  3. Czy choć raz bronili ludzi: Przez jakiś czas strzegli Azkabanu.

Świat J.K. Rowling magicznymi stworzeniami stoi. I choć seria Fantastyczne zwierzęta jest na to wyraźnym dowodem, to już w filmach o Harrym Potterze mogliśmy się przekonać o tym, że za każdym rogiem może czyhać coś świeżego i ekscytującego. Sam Hogwart był istnym siedliskiem niespodzianek – wystarczy przypomnieć sobie trolla w damskiej łazience czy przypominającego Cerbera psiaka o imieniu Puszek. Trochę się tego uzbierało.

Można by tak jeszcze wymieniać i wymieniać, ale przejdźmy od razu do głównych bohaterów tego podpunktu, czyli dementorów, którzy odcisnęli chyba największe piętno na psychice widzów. Ma to też zapewne bezpośredni związek z faktem, że najboleśniejszą konsekwencją kontaktu z tymi istotami jest utrata radości z życia, całkowite emocjonalne wypalenie. To taka emo wersja północnicy z Wiedźmina 3.

Dementorzy posłużyli twórcom jako jeden ze sprawniej budowanych elementów grozy w całej serii. Napięcie związane z obecnością zjaw na ekranie daje o sobie znać za każdym razem. Ich pełny potencjał wykorzystał przede wszystkim Alfonso Cuarón w Harrym Potterze i więźniu Azkabanu – uważanym przez wielu fanów za najlepszą część historii o młodych czarodziejach. Łapiąca za gardło fabuła, płynna realizacja, no i Gary Oldman w roli Syriusza Blacka. Pomimo lat spędzonych w Azkabanie prezentuje się o wiele młodziej niż w roli Draculi. W sumie to nic dziwnego, no ale wiecie – sztuka charakteryzacji.

PENNYWISE

Niepełnoletni czarodzieje mogli przynajmniej ochronić się przed ewentualnym natarciem dementorów za pomocą różdżek. Tak komfortowej sytuacji nie miały dzieciaki z filmu To (nie mylić z Coś). Czeka na nie tytułowe zło manipulujące rzeczywistością tak, aby przedostać się jak najbliżej młodych bohaterów. Sytuacji nie ułatwia fakt, że To przyjęło formę klauna o imieniu Pennywise, czyli koszmaru ostatecznego każdego ucznia szkoły podstawowej wracającego właśnie z maratonu horrorów.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

Godzilla vs polscy bohaterowie - kto jest silniejszy?
Godzilla vs polscy bohaterowie - kto jest silniejszy?

Choć premiera gigantycznego hitu King Kong vs Godzilla z powodu pandemii nie zniszczy box office’u, to i tak wciąż rozpala umysły fanów. Wielu z nich przypomina sobie właśnie stare filmy... I bawi się w zupełnie abstrakcyjne przewidywania. My też.

10 głupawych horrorów, które pokochaliśmy
10 głupawych horrorów, które pokochaliśmy

Horrory można podzielić na dobre, złe i tak złe, że aż dobre. Kilka z tych ostatnich prezentujemy w poniższym rankingu. I tak, połowa z nich to różne wariacje na temat ataku zombie, ale czy to właśnie nie jest (nie)żywa definicja absurdu?

Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie

Wiedźmińskie uniwersum zamieszkane jest przez dziesiątki krwiożerczych stworzeń i wbrew obiegowej opinii wcale nie są to jedynie bestie ze słowiańskich wierzeń. W tym artykule dowiecie się co nieco na temat genezy potworów, z którymi mierzył się Geralt.