Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 stycznia 2019, 16:24

autor: Michał Pajda

Sniper: Ghost Warrior Contracts. Najważniejsze polskie gry 2019 - znajdzie się hit?

Spis treści

Sniper: Ghost Warrior Contracts

  1. Twórcy: CI Games
  2. Gatunek: FPS
  3. Platformy: PS4, XONE, PC

Naprawdę szanuję CI Games (dawniej City Interactive) za konsekwencję, która – po latach tworzenia przysłowiowych „gier z kosza” za mityczne już 19,99 zł od sztuki – umożliwiła firmie wydanie własnym sumptem pierwszego tytułu wysokobudżetowego (może nie było to pełne AAA, ale przeskok jakościowy okazał się naprawdę duży). Sniper: Ghost Warrior z 2010 roku był sporym hitem. Pomimo słabych ocen sprzedaż gry liczono w milionach egzemplarzy.

Trzecia część miała być jeszcze większa i jeszcze bardziej ambitna, ale ostatecznie skończyło się średnią ocen na poziomie 56/100, co najwyżej zadowalającą sprzedażą i zwolnieniami. Warszawskie studio się jednak nie poddało i zapowiedziało kolejną odsłonę serii, która ma trafić na rynek jeszcze w tym roku.

„Byliśmy zbyt ambitni, jeśli chodzi o skalę” – tak Marek Tymiński skomentował przeskok z otwartego świata w Sniperze: Ghost Warrior 3 do bardziej liniowego doświadczenia w Contracts. - 2019-01-24
„Byliśmy zbyt ambitni, jeśli chodzi o skalę” – tak Marek Tymiński skomentował przeskok z otwartego świata w Sniperze: Ghost Warrior 3 do bardziej liniowego doświadczenia w Contracts.

CI Games stoi więc przed kolejną szansą, by się odkuć i ponownie trafić do grona najważniejszych deweloperów w kraju. Czym Sniper: Ghost Warrior Contracts będzie różnić się od swoich nie do końca udanych poprzedników? Twórcy przede wszystkim postanowili zrezygnować z otwartego świata (który był piętą achillesową wcześniejszej części) – w zamian oferując tytułowe „kontrakty”. Będą to misje, w których jasno określony cel (oraz zadania poboczne) da się zrealizować w wybrany przez gracza sposób. Większe pole manewru, jeśli chodzi o nieliniowy sposób osiągnięcia owego celu, ma być pretekstem dla kreatywnych snajperów, którzy dany kontrakt będą chcieli powtarzać po kilka razy. Czy jednak to wystarczy, by przybladła gwiazdka CI Games znów zabłysła na firmamencie polskich deweloperów? Zobaczymy.

  1. Sniper: Ghost Warrior Contracts w naszej Encyklopedii Gier

UBOAT

  1. Twórcy: Deep Water Studio
  2. Gatunek: symulator
  3. Platformy: PC, Switch

Jeśli jesteś zafascynowany tematyką okrętów podwodnych, jednak od zeszłorocznego Kurska – za produkcję którego odpowiadało katowickie Jujubee – odbiłeś się z głośnym hukiem, to musiałeś słyszeć chociażby pogłoski o nadciągającym w 2019 roku Uboat studia Deep Water – swoją drogą ciekawa nazwa dla dewelopera zajmującego się grą o okrętach podwodnych, prawda? To całkiem zgrabnie wyglądający symulator, który jeszcze kilka miesięcy temu był znany jako Uboot.

W Uboat przyjdzie nam pokierować niemiecką załogą okrętu, przemierzającego morskie głębiny, by wziąć udział w historycznych operacjach militarnych z czasów II wojny światowej. Na pierwszy rzut oka pomysł ten może nie wydawać się nadmiernie atrakcyjny, gry o okrętach podwodnych zawsze trafiały do niszy, ale warto będzie przynajmniej spróbować. Tym, co wyróżni tytuł Deep Water Studio, ma być mechanika przypominająca częściowo tę znaną z This War of Mine. Gracz zadba o marynarzy, o których podstawowe potrzeby trzeba będzie się cały czas troszczyć – podkomendni muszą nie tylko jeść, ale i utrzymywać fizyczną i psychiczną kondycję na odpowiednim poziomie, co nie jest łatwe w ciasnym wnętrzu i przy ograniczonych zapasach. Zaniedbanie tych aspektów może z kolei wywołać u członków załogi różne niepożądane skutki, a to zdecydowanie nie pomoże nam wykonać zadania.

  1. Uboat w naszej Encyklopedii Gier
TWOIM ZDANIEM

Która gra będzie lepsza?

Cyberpunk 2077
75,9%
Dying Light 2
24,1%
Zobacz inne ankiety
Nie tylko Cyberpunk 2077 – polskie gry, na które warto czekać
Nie tylko Cyberpunk 2077 – polskie gry, na które warto czekać

W polskim segmencie gier wysokobudżetowych niepodzielnie królują na razie Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Ale jest wiele innych tytułów, o których nie jest tak głośno, choć zapowiadają się całkiem nieźle.

Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć
Polskie krapy – gry z Polski, o których lepiej zapomnieć

W ostatnich latach Polacy pokazali niejednokrotnie, że mają dryg do tworzenia gier wideo. Może to przez to zapomnieliśmy, że od lat 90. ubiegłego wieku wypuściliśmy też sporo tytułów, o których wszyscy – wraz z ich twórcami – wolelibyśmy zapomnieć.

Gry, które chcą zmieniać świat. Mówią o Holokauście, chorobach i wojnie
Gry, które chcą zmieniać świat. Mówią o Holokauście, chorobach i wojnie

Gry zazwyczaj stanowią zwykłą rozrywkę, dzięki której możemy odsapnąć po ciężkim dniu. Czasem jednak stają się czymś więcej. Czymś, co może zmienić sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość.