Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Outsmart Games
i
Publicystyka 30 sierpnia 2024, 10:27

autor: Janek Podraza

Mityczny Wiatr. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2023 rok

Spis treści

Mityczny Wiatr

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 30-999 minut (to nie pomyłka)

Liczba graczy: 1–4

Gatunek: asymetryczny city builder

Klimat: lekko magiczny i niezwykle relaksujący

Grę Mityczny Wiatr kupisz tutaj{/promourl}

Rozwijanie osady to dość popularny temat zarówno gier komputerowych, jak i planszowych. Sprawia to, że wymyślenie czegoś świeżego w ramach tego gatunku stanowi nie lada wyzwanie. W przypadku Mitycznego Wiatru autorzy wspięli się jednak na wyżyny kreatywności i dostarczyli wiele świeżych i ciekawych elementów.

Zacznijmy od tego, że osadą mogą zarządzać i rozbudowywać ją cztery różne postacie. Do wyboru jest rolnik, handlarka, rzemieślniczka oraz leśniczy. Każda z ról ma swój osobny organizer w postaci plastikowego pudełeczka z transparentną przykrywką, pełną detali figurkę oraz zasady gry, przez co mamy tu cztery style rozgrywki. Intrygujące jest także to, że nawet po wypełnieniu celów da się kontynuować zabawę. W zasadzie może się ona nigdy nie skończyć. Sprawia to, że twarda rywalizacja schodzi tu na drugi – jeśli nie na dalszy – plan. Dzięki temu rozgrywka staje się niezwykle relaksująca.

Istotną kwestią w Mitycznym Wietrze są pory roku i pora dnia. Wraz z ich zmianą otrzymujemy nowe zadania i akcje do wykonania. Nie zabrakło tu też rozwoju postaci wspomagającej m.in. zdobywanie materiałów potrzebnych do rozwoju wioski. Gameplay jest wciągający i nierzadko emocjonujący. Na to drugie wpływają przede wszystkim karty wydarzeń i przygód. No dobrze, a gdzie w tym wszystkim kryje się tytułowa mityczność? Jest jej nieprzesadnie dużo. Dowiadujemy się m.in., że wśród mieszkańców doliny znajdują się duszki, z którymi warto dobrze żyć, i kraina skrywa wiele tajemnic.

Poziom trudności jest… różny. Ogóle zasady rozgrywki nie są przesadnie skompilowane. Na ich ogarnięcie powinno wystarczyć 4-5 sesji. Co innego w przypadku zapamiętania wszystkich reguł dla danej postaci. Tu już widać znaczące różnice w stopniu rozbudowania. Nauczenie się rolnika raczej nie sprawi większego trudu, ale handlarka wymaga już długiego nierozstawiania się z instrukcją. Pozostali bohaterowie, tj. rzemieślniczka i leśniczy to średnie wyzwanie.

Jakość wykonania elementów stoi na wysokim poziomie. Figurki są przepiękne (można je pomalować!), wszystkie karty i plansza wystarczająco grube i sztywne, a kostki zrobiono z drewna. Zastrzeżenia można mieć tylko do małej liczby grafik – w zestawie są karty, na których jest wyłącznie tekst.

Ceny planszówki startują od nieco ponad 300 złotych.

Mityczny Wiatr to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz asymetryczne planszówki, w tym city buildery;
  2. chcesz grać w nieskończoność, a przynajmniej BARDZO długo;
  3. w Twojej grze muszą być ładne figurki;
  4. relaks jest dla Ciebie ważniejszy niż rywalizacja.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
88,7%
Nie
11,3%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.