autor: Janek Podraza
Diuna: Imperium. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2024 rok
Spis treści
Diuna: Imperium
PODSTAWOWE INFORMACJE
Szacowany czas rozgrywki: 60–120 minut
Liczba graczy: 1–4
Gatunek: gra strategiczna
Klimat: science fiction
Grę Diuna Imperium kupisz tutaj
Filmowa Diuna z 2021 roku odniosła umiarkowany sukces. Według wielu nie spełniła wysokich oczekiwań. Nic dziwnego – wydaje się, że hype został rozkręcony aż zanadto. Przed debiutem obrazu kinowego zdążyła jeszcze powstać gra planszowa Diuna: Imperium. W tym przypadku mamy do czynienia z produktem najwyższej klasy. Zdaniem niektórych to najlepsza planszówka (w kategorii dla średnio zaawansowanych) 2022 roku!
Diuna: Imperium to gra łącząca mechaniki worker placement i karcianki. Na starcie należy wybrać bohatera, w którego chcemy się wcielić. Następnie na niemałej planszy świata przychodzi nam rozstawiać swoich agentów i budować talię. Rozbudowa tej ostatniej wpływa na zachowanie kierowanej przez nas frakcji. Rozgrywka podzielona jest na rundy, które z kolei dzielą się na 5 faz. Na początku każdej z rund należy odsłonić kartę konfliktu. Tych jest 10 i to one określają, ile czasu trwa zabawa. Po użyciu kompletu kart gracz z największą liczbą zgromadzonych punktów zostaje zwycięzcą. To zaledwie niewielki ułamek wszystkich zasad. Diuna: Imperium jest rozbudowana i nie polecam jej początkującym.
Przed rozpoczęciem rozgrywki warto zatem zebrać drużynę i bardzo dokładnie przeczytać instrukcję. Choć autor – Paul Dennen – przewiduje zabawę dla 1–4 graczy, najwięcej frajdy sprawia gra w co najmniej trzy osoby. Można wtedy liczyć na odpowiedni balans i płynność. Jeśli przy stole zasiądzie jeden lub dwóch amatorów planszówek, wiele zasad się zmieni. Niezbędne stanie się też korzystanie ze specjalnych, dodatkowych kart bądź darmowej aplikacji mobilnej. Tak czy inaczej, w grze jest sporo do roboty i nie ma czasu na nudę.
Z filmem, który powstał na bazie literackiego dzieła Franka Herberta, grę łączy znacznie więcej niż tylko miejsce akcji. Na kartach postaci należących do czterech rodów można znaleźć bohaterów znanych z wielkiego ekranu. W planszówce ze słowem „Diuna” w nazwie nie mogło zabraknąć również waluty w postaci przypraw. Wykonanie poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie – cieszą one oko, a najwięksi fani uniwersum odnajdą na kartach wiele dodatkowych smaczków.
Diuna: Imperium to propozycja dla Ciebie, jeśli:
- jesteś fanem świata stworzonego przez Herberta;
- lubisz gry hybrydowe;
- siedzisz w planszówkach już od jakiegoś czasu;
- bez problemu znajdziesz 2–3 znajomych do gry;
- masz do wydania ok. 190 zł.
OD AUTORA
Jak widzicie, rozpiętość gatunkowa gier planszowych jest naprawdę duża. Mam nadzieję, że ten ranking przypadł Wam do gustu i znaleźliście w nim coś dla siebie. Gorąco zachęcam do samodzielnego eksplorowania świata planszówek – to naprawdę świetne hobby! I oczywiście jestem bardzo ciekawy, jak wyglądałaby Wasza szesnastka.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!