autor: Janek Podraza
Catan (Osadnicy z Catanu). Gry planszowe - oto nasz ranking na 2024 rok
Spis treści
Catan (Osadnicy z Catanu)
PODSTAWOWE INFORMACJE
Szacowany czas rozgrywki: 60–80 minut
Liczba graczy: 3–4
Gatunek: gra dla całej rodziny
Klimat: „cywilizacyjny”
Cóż tu więcej powiedzieć ponad to, że Catan to kolejny bardzo klasyczny tytuł, który zdobył chyba wszystkie możliwe planszówkowe nagrody. Nie stało się to przez przypadek, bo w tej grze występuje połączenie, które naprawdę lubimy, czyli nieskomplikowane zasady i spora różnorodność. Takie planszówki często nazywane „easy to learn, hard to win”. Catan poniekąd taki jest, a jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądają jego zasady, zapraszam do następnego akapitu.
Przed nami leży plansza, która prezentuje wyspę – to ona będzie kolebką naszych rozwijających się cywilizacji. Dysponujemy drogami, osadami oraz większymi miastami, których budowa jest naszym celem, bo to przynosi punkty, a punkty dają zwycięstwo. Z jednej strony nie jest to zadanie aż tak trudne, gdyż wyspa jest naprawdę bogata w zasoby – od chociażby drewna, przez owce, a na zbożu kończąc. Z drugiej natomiast – czeka nas wyzwanie w postaci mądrego zarządzania naszymi własnościami, ruchów innych graczy, którzy zajmują planszę, oraz czynnika losowego, czyli kostek. Każdy gracz zaczyna od rzutu kostką, którego wynik determinuje, jakie rejony wyspy (każdy ma przyporządkowany numer) obrodzą w surowce, zaopatrując tym samym część kolonizatorów. Jakby tego było mało, wyrzucenie na kostkach „7” uruchamia złodzieja, którym możemy bezkarnie ograbić jednego z przeciwników. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy możliwość handlu surowcami oraz wykupywania specjalnych kart rozwoju, otrzymamy prawdziwe pole do popisu dla naszego zmysłu strategicznego.
Jak widzicie, szkic zasad prezentuje całkiem przejrzystą mechanikę, która oczywiście pozwala skutecznie zaangażować nasze myślenie, ale jednocześnie nie każe zapamiętywać całego katalogu zasad lub nadmiernie łamać sobie głowy nad planszą. Catan to idealnie wyważona rozrywka, zarówno na stricte planszówkowe spotkanie, jak i zwykłą towarzyską posiadówkę. Dla mnie jest to tytuł plasujący się pomiędzy podstawowymi grami, jak wspomniane już Monopoly, a tymi bardziej rozbudowanymi, przeznaczonymi przede wszystkim dla zagorzałych fanów planszówek. Zastanawiacie się, czy warto zanurzyć się w ten świat trochę głębiej, zostając jednak wciąż przy pozycji z niskim progiem wejścia? Jeśli tak, to Catan jest grą dla Was!
Żeby zacząć bawić się w rozwijanie swojej cywilizacji trzeba będzie wydać 143 zł.
Catan to propozycja dla Ciebie, jeśli:
- gustujesz w klimatach „cywilizacyjnych”;
- lubisz dreszczyk emocji związanych z losowością;
- szukasz prostej, ale i inteligentnej gry;
- uwielbiasz planować strategię.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!