autor: Janek Podraza
7 cudów świata. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2024 rok
Spis treści
7 cudów świata
PODSTAWOWE INFORMACJE
Szacowany czas rozgrywki: 30 minut
Liczba graczy: 3–7
Gatunek: gra strategiczna
Klimat: starożytny
Grę 7 cudów świata kupisz tutaj
Zachęcić do sięgnięcia po 7 cudów świata można zaledwie jednym zdaniem. To najczęściej nagradzana planszówka na świecie. Dziękuję, do widzenia. A tak poważnie – zatrzymamy się przy niej nieco dłużej. W końcu nie każdy musi znać tę grę. W takim przypadku należy to jak najszybciej zmienić.
Zasady tej strategii nie są przesadnie skomplikowane i zrozumieją je już osoby powyżej 10 roku życia. Podstawę rozgrywki stanowi rozwój miasta. Na początku każdy z graczy otrzymuje po trzy monety oraz jedną, losową planszę z cudem. Jak sama nazwa wskazuje, jest ich siedem (wie o tym także każdy, kto choć trochę interesuje się historią). Każda plansza ma dwie strony: dzienną i nocną. Żeby miasto było kompletne, potrzebne są jeszcze karty epok dobierane podczas rozgrywki. Oprócz nich dostępne są również żetony konfliktów i karty gildii. Po rozstawieniu wszystkiego rozpoczyna się pierwsza tura. Gracze wybierają jedną kartę epoki, a resztę przekazują sąsiadowi. Teraz można albo wznieść w mieście budowlę pokazaną na karcie, rozpocząć stawianie cudu, który będzie trzeba potem dodatkowo opłacać lub sprzedać kartę. W pozostałych turach wybiera się kolejne karty. Oprócz budowli można znaleźć na nich podstawowe surowce, rzadkie materiały, punkty, które wliczają się od razu do końcowego wyniku oraz wynalazki. W puli dostępne są też karty handlu i wojska. Nie sposób tu wymienić wszystkich efektów, jakie dają. W tym celu należy posiłkować się instrukcją. Zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów „rozwoju” miasta. Cieszy to, że da się je zdobywać na wiele różnych sposobów.
Prezentowany tytuł ma dość niski próg wejścia. Dlatego 7 cudów świata to odpowiednia pozycja dla graczy, którzy zawsze mieli chęć na pogranie w grę strategiczną, ale przerażała ich złożoność tego typu planszówek. To również idealny wybór dla wszystkich interesujących się starożytnością. Karty świetnie oddają klimat tego okresu historycznego – plansze cudów są przepiękne.
Żeby zacząć budować, handlować, walczyć i rozwijać miasta, trzeba wydać około 150 zł. Tyle kosztuje tzw. Nowa Edycja. Jeśli spodoba Wam się wersja podstawowa, wiedźcie, że dostępnych jest wiele dodatków rozszerzających pulę kart. W sklepach można też znaleźć wariant przygotowany dla dwóch graczy.
7 cudów świata to propozycja dla Ciebie, jeśli:
- preferujesz krótkie sesje;
- lubisz antyczne klimaty;
- szukasz swojej pierwszej, strategicznej gry planszowej;
- chcesz pograć z większą liczbą znajomych.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!