autor: Janek Podraza
Najlepsze gry planszowe na 2024 rok. Oto nasz ranking świetnych planszówek
Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.
Spis treści
Jeżeli interesujecie się choć trochę grami planszowymi, pewnie zauważyliście ogromne ożywienie, jakie nastąpiło w ciągu ostatnich lat w tej niszy. Pojawiło się mnóstwo nowych graczy oraz świeżych tytułów, które pokazują, jak różnorodne może być to hobby. Z pewnością mamy takie bogactwo planszówek na rynku, że można się w tym pogubić.
Ten artykuł ma stanowić zatem małą pomoc w dostrzeżeniu gry spełniającej Wasze oczekiwania, ale także pozycji być może fascynujących czymś nieoczekiwanym. Dla miłośników planszówek poniższy tekst będzie również dobrą okazję do skonfrontowania własnych opinii z moimi oraz zastanowienia się, co Wy byście umieścili w takim rankingu.
AKTUALIZACJA – GRUDZIEŃ 2024
Planszówka to dobry pomysł na bożonarodzeniowy prezent. Dlatego na początku grudnia postanowiliśmy odświeżyć zestawienie, dodając do niego dwie nowe pozycje. Dokonał tego Mateusz „rassi” Ługowik.
Scythe
PODSTAWOWE INFORMACJE
Szacowany czas rozgrywki: 90–115 minut
Liczba graczy: 1–5
Gatunek: gra ekonomiczno-strategiczna
Klimat: SF
Planszówka ta przenosi nas do alternatywnej rzeczywistości lat 20. XX wieku. Wcielając się w przedstawicieli jednej z pięciu frakcji, mamy za zadanie zabezpieczyć nowe tereny oraz rozwikłać tajemnicę pewnej fabryki. Klimat jest mocnym punktem Scythe. Oprócz ludzkich jednostek kierujemy tu także maszynami, w tym mechami.
Tytuł ten zaliczyłbym do gatunku gier ekonomiczno-strategicznych. I to raczej tych prostszych, choć początkowo liczba elementów, które można znaleźć w pudełku, jest w stanie przyprawić o ból głowy. Poznając jednak krok po kroku zasady rządzące Scythe, przekonujemy się, że nie taki diabeł straszny, choć osoby niemające do tej pory kontaktu z ekonomicznymi planszówkami prawdopodobnie powinny poszukać na start czegoś prostszego i mniej złożonego (ale tylko nieco).
Celem gry jest oczywiście zwycięstwo, które zapewnia zebranie większej kasy niż rywale. Pieniądze otrzymuje się za przejmowanie terenów, osiągnięcia oraz surowce. Istotną mechaniką jest tu również popularność. Warto dobrze się zachowywać i zdobywać uznanie ludności, bo w ostatecznym rozrachunku pozwoli to znacznie zwiększyć stan swojego skarbca. Nie zapomniano też o systemie walki. Ten jest jednak bardzo uproszczony. To dobra informacja dla osób nieprzepadających za potyczkami. Można starać się, aby w ogóle do nich nie dochodziło, choć nie wydaje się to najlepszym pomysłem ze strategicznego punktu widzenia.
Scythe może się podobać. Grafiki ma mapie gry i kartach są nie tylko przepiękne, ale i estetyczne – nawet niewielkie elementy okazują się czytelne, toteż rozgrywki nie spowalniają próby rozszyfrowania oznaczeń. Przyczepić nie sposób się także do pozostałych składowych. Różnego rodzaju znaczniki zostały wykonane z drewna. Niewątpliwym atutem tej planszówki jest również wysoka jakość spolszczenia.
Obecnie angielską edycję można znaleźć w najtańszym sklepie za 347 zł.
Scythe to propozycja dla Ciebie, jeśli:
- grałeś już w inne ekonomiczno-strategiczne planszówki;
- szukasz tytułu z wysoką regrywalnością;
- ważna jest dla Ciebie porządna jakość wykonania;
- gustujesz w klimatach science fiction.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!