autor: Janek Podraza
Ark Nova. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2024 rok
Spis treści
Ark Nova
PODSTAWOWE INFORMACJE
Szacowany czas rozgrywki: 1,5–2,5 godziny
Liczba graczy: 1–4
Gatunek: euro strategia
Klimat: zwierzęta, zoo
Planszówkę Ark Nova kupisz tutaj
Ark Nova pozwala zbudować własne zoo. Tematyka może wskazywać, że planszówka jest odpowiednią propozycją dla młodszych dzieci, ale w rzeczywistości to bardzo rozbudowana strategia, przy której nie raz i nie dwa będą się głowić nawet dorośli. Niemniej warto podjąć wyzwanie.
Rozgrywka toczy się w trybie turowym. Każdy z graczy otrzymuje swoją własną planszetkę z mapą, na której będzie budować ogród zoologiczny. Możliwe do podjęcia akcje pozwalają m.in. stworzyć zagrodę dla zwierząt czy postawić kiosk. Najprzyjemniejszy jest wybór zwierząt, które zapełnią wybiegi. Karty zawierają prawdziwe zdjęcia oraz nazwy gatunków. Dobór przedstawicieli fauny jest jednak ograniczony – każdy zwierzak ma swoje wymagania co do zagrody oraz koszt. Nie możemy więc wybierać ich tylko ze względu na własne upodobania.
Powyższe założenia to tylko kilka procent tego, co robi się w Ark Nova. Mechanik jest tu od zatrzęsienia i nie sposób je wszystkie opisać. W skrócie warto wspomnieć jeszcze o potrzebie dbania o reputację zoo i jego atrakcyjność, nawiązywaniu współpracy z partnerskimi uniwersytetami i ogrodami zoologicznymi, zdobywaniu kolejnych poziomów ochrony przyrody i finansowaniu przedsięwzięcia poprzez sponsorów, a to i tak nie wszystko. Krótko mówiąc, przed przystąpieniem do gry uprzątnijcie duży stół, bo wszystkie plansze, żetony, karty, znaczniki itp. zajmują sporo miejsca.
Wszystkie zasady i mechaniki mają stojącą za nimi logikę. Spora trudność rozgrywki, zwłaszcza na początku, wynika z ogromu tego, o czym trzeba pamiętać. Nasz mózg może za to odpocząć od długofalowego planowania. W Ark Nova kluczowe jest nie to, co zrobimy za kilka tur, tylko możliwie jak najlepsze wykorzystanie obecnej sytuacji i kart, które właśnie otrzymaliśmy. Jak na grę typu euro jest tu jednak zdecydowanie zbyt dużo losowości. Niektórzy będą kręcić nosem również z powodu praktycznie zerowej interakcji z pozostałymi graczami – nawet element rywalizacji nie powoduje zbyt wielu emocji. Tak naprawdę każdy toczy swoją własną grę.
Wykonanie poszczególnych składników stoi na dobrym poziomie, choć są też rzeczy, które pozostawiają nieco do życzenia. Mowa np. o planszach dla graczy z mapką ogrodu. Są one bardzo cienkie. Najatrakcyjniejsze dla oka – tu bez niespodzianki – są karty ze zwierzętami. Pomimo wielu elementów w zestawie (m.in. 128 kart zwierząt, 64 karty sponsorów, ponad 100 wybiegów, 70 żetonów pieniędzy i 25 drewnianych znaczników gracza) planszówka nie zrujnuje domowego budżetu. Ark Nova w polskiej wersji językowej można dostać już od 200 złotych.
Ark Nova to propozycja dla Ciebie, jeśli:
- przyciąga Cię tematyka budowania zoo i zwierząt;
- nie boisz się gier z dużą liczbą zasad;
- nie zależy Ci na integracji z pozostałymi graczami;
- jesteś gotowy na wielogodzinną sesję (dotyczy głównie grania w 4 osoby).
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!