Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 stycznia 2019, 11:30

Lost Ark. Gry MMO 2019 roku, na które warto czekać

Spis treści

Lost Ark

  1. Producent: Tripod Studios
  2. Wydawca: Smilegate
  3. Model płatności: jeszcze nieznany

Koreańska produkcja podobno zbliża się do nas wielkimi krokami. Na Lost Arka czekamy już długo, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że odliczanie zmierza ku końcowi. Tytuł wyszedł w Korei Południowej w listopadzie, po drodze zahaczyć ma o Chiny, a zapowiedziany został już w Rosji. Teraz pozostaje wypatrywać ogłoszenia premiery w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Samą rozgrywkę ciężko porównać do tej z typowego hack’n’slasha. Grze zdecydowanie bliżej do action RPG pokroju MU Legend. Przyjdzie nam walczyć z hordą przeciwników, ale same starcia wyglądać mają inaczej niż w Diablo 3 czy Path of Exile.

Do naszej dyspozycji oddanych zostanie sześć klas postaci, każda wyposażona w trzy specjalizacje. Te zaś nie ograniczą się jedynie do innego ekwipunku, tylko całkowicie odmienią zdolności bohatera, a często i jego rolę w drużynie. Świat gry podzielono na otwarte strefy, w których spotkamy inne osoby, oraz na instancjonowane dungeony, przeznaczone do samotnej eksploracji lub wyzwań drużynowych.

Sądząc po udostępnionych materiałach z koreańskiej bety, szykuje się jedna z ładniejszych produkcji tego typu. Książki nie powinno się wprawdzie oceniać po okładce, ale jednak Lost Ark robi wrażenie oprawą i chociażby dlatego warto na niego czekać. Największą barierą dla naszych graczy może być natomiast azjatyckość tego tytułu. O ile zapowiada się on dobrze, tak ciężko nie zauważyć specyficznych dla tamtego rynku rozwiązań i mechanik. Nie wiadomo również, jaki będzie model biznesowy gry w naszym kraju. Pod tym względem wiele zależeć ma od wydawcy.

Pagan Online

  1. Producent: Mad Head Games
  2. Wydawca: Wargaming
  3. Model płatności: jeszcze nieznany

W 2019 roku spodziewać można się kilku tytułów sieciowych typu hack’n’slash. Do tej gromadki dołączy również Pagan Online, który na tle konkurencji wyróżni się elementami kojarzonymi z gatunkiem MOBA. Spokojnie, trzon rozgrywki oprze się przede wszystkim na eksterminacji hord potworów. Wcielimy się nawet w pogańskich herosów, a sama produkcja umiejscowiona została w czasach „przedbiblijnych”. W efekcie natkniemy się na stwory z różnych legend i wierzeń.

Rozgrywka nie odbiegnie od tego, co już znamy. Czeka nas szlachtowanie przeciwników, przy czym deweloperzy deklarują, że zabawa będzie bardziej dynamiczna niż u konkurencji. Jako wybraniec bogów mamy wykonywać dla nich różnorodne zadania, w tym czasie rozwijając bohatera oraz wyposażając go w nowy ekwipunek.

Samotni gracze będą mogli skorzystać z kampanii single player przygotowanej specjalnie dla nich. Fabułę da się kontynuować poprzez zakup Battle Chapters, czyli dalszych części opowieści. Niemniej trzonem rozgrywki ma być tryb wieloosobowy, w którym spotkamy innych graczy. W otwartym świecie zobaczymy inne osoby, natomiast lochy przeznaczone będą jedynie do drużynowych eskapad.

Pagan Online zapowiada się całkiem ciekawie, choć pewne obawy mogą budzić mikrotransakcje. Nie wiadomo, czy tytuł będzie dostępny za darmo. Potwierdzono jednak istnienie pakietów fabularnych oraz sklepiku z przedmiotami kosmetycznymi. Wydawcą gry ma być Wargaming (World of Tanks), więc obawy o występowanie „złotej amunicji” są całkiem uzasadnione.

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

World of Warcraft wciąż jest królem MMORPG?

Tak
61,4%
Nie
38,6%
Zobacz inne ankiety
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.

Czy gry MMORPG nie mają już nic do zaoferowania?
Czy gry MMORPG nie mają już nic do zaoferowania?

Mamy rok 2017, a niegdyś popularny gatunek zaczyna przypominać RTS-y. Od dobrych kilku lat nie dostajemy dużych produkcji. Te zaś, które się pojawią, są średniej jakości. W dodatku nadal króluje World of Warcraft...