Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Far Cry 6 Publicystyka

Publicystyka 28 września 2021, 15:00

Macias Nguema – „wielki mistrz edukacji, nauki i kultury”. 6 dyktatorów bardziej szalonych niż Anton Castillo

Spis treści

Macias Nguema – „wielki mistrz edukacji, nauki i kultury”

Francisco Macias Nguema był w latach 1968–1979 przywódcą Gwinei Równikowej – dawnej kolonii hiszpańskiej i jednego z najmniejszych państw w centralnej Afryce. Zdobył władzę tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości i z miejsca rozpoczął despotyczne rządy, zyskując z czasem niechlubne miano jednego z najbrutalniejszych tyranów w historii świata. Widoczny w tytule przydomek, który sobie nadał: „wielki mistrz edukacji, nauki i kultury”, dość dobrze określa największe obsesje i paranoje Nguemy. Uważał on bowiem ludzi wykształconych za swoje największe zagrożenie i świadomie dążył do umacniania „ciemnoty” w narodzie.

Macias miał totalną paranoję na punkcie utrzymania się przy władzy. Bał się intelektualistów i wszelkiej maści profesjonalistów w swoich zawodach do tego stopnia, że wprowadził karę śmierci dla ludzi, którzy nosili okulary. Zakaz używania słowa „intelektualny” i zdelegalizowanie prywatnych szkół było tylko małym dodatkiem do tego, co się działo w kraju.

Banknot 1000 peso z wizerunkiem dyktatora. - Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo - dokument - 2021-09-23
Banknot 1000 peso z wizerunkiem dyktatora.

Prezydent zarządzał masowe egzekucje ministrów i członków parlamentu. W poszukiwaniu jednego dysydenta potrafiono mordować wszystkich mieszkańców danej wioski. Do więzień trafiali krewni Maciasa oraz całe rodziny, łącznie z dziećmi. Wymiar sprawiedliwości działał tak groteskowo, że podczas jednej z rozpraw to obrońcy domagali się kary śmierci dla swojego klienta. Ponadto tyran zakazał rybołówstwa i zarządził odgórnie zniszczenie wszystkich łodzi na wybrzeżu, by powstrzymać ludność przed ucieczką z kraju.

Szaleniec z żółtymi papierami

Macias Nguema nie był zdrowy psychicznie i doskonale o tym wiedział, bo za młodu na własną prośbę przeszedł odpowiednie badania u psychiatry w Hiszpanii. Z biegiem lat choroby weneryczne oraz zażywanie halucynogennych narkotyków pogorszyło tylko jego stan.

Po tym, jak władca zmienił swoje imię na afrykańskie Masie Nguema Biyogo Negue Ndong, do listy zakazanych rzeczy dołączono chrześcijaństwo i lekarstwa produkowane w zachodnich koncernach. Szczytem szokujących akcji była egzekucja 150 podejrzanych o spiskowanie więźniów, która wyglądała niczym z jakiegoś surrealistycznego horroru. Prezydent kazał zgromadzić wszystkich w wigilię 1975 roku na stadionie narodowym i powiesić, puszczając przy tym na cały obiekt folkowy przebój Those Were the Days w wykonaniu Mary Hopkin.

Szacuje się, że podczas rządów Nguemy z kraju uciekło od 40% do 70% jego mieszkańców, a kilkadziesiąt tysięcy ludzi straciło życie. Tyran został w końcu obalony przez brata jednej z jego ofiar i skazany na śmierć w procesie sądowym.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Far Cry 6

Far Cry 6

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów
Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę
Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili
12 postaci z gier, które gracze szczerze znienawidzili

Uwaga – oficjalnie można hejtować! Przynajmniej niektórych wirtualnych bohaterów, bo przyglądamy się, które postacie z gier są tymi najbardziej znienawidzonymi przez graczy.