filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 29 maja 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Chrześcijańska magia i stwory z mitologii nordyckiej. Co fantastyka zawdzięcza Władcy Pierścieni

Spis treści

Chrześcijańska magia i stwory z mitologii nordyckiej

  1. Gdzie poza Władcą Pierścieni możemy to znaleźć: w każdym dziele Tolkiena
  2. Co wciąż jest tym inspirowane: przede wszystki powieści high fantasy

Władca Pierścieni osiągnął tak wielki sukces między innymi dlatego, że jego twórca czerpał inspirację z wielu źródeł, wyciągając z każdego z nich to, co uważał za najlepsze. Jak nikomu wcześniej, udało mu się sprawnie połączyć biblijne motywy z magią. Wprawdzie zdecydowanie mniej wyrazistą niż ta, którą odnajdziemy w Rowlingowskim Hogwarcie, jednak bez wątpienia obecną. Jako gorliwy katolik (to między innymi on stał za nawróceniem swojego przyjaciela – autora Opowieści z Narnii C.S. Lewisa) i dociekliwy znawca mitów Tolkien porwał się na niemożliwe – pogodzenie dogmatów religilijnych z mitologią. I trzeba przyznać, że wyszło mu to świetnie.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Po Grze o tron masz ochotę na więcej seriali fantasy?

Tak
89,9%
Nie
10,1%
Zobacz inne ankiety