Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 5 sierpnia 2017, 11:30

10. Colin McRae Rally 3. 20 najlepszych gier rajdowych – nie tylko Colin

Spis treści

10. Colin McRae Rally 3

W SKRÓCIE:
  1. Rok premiery: 2003 (PC)
  2. Producent: Codemasters
  3. Platformy: PC Windows, PlayStation 2, Xbox

Trzecia część serii Colin McRae Rally powstała przy ścisłej współpracy z firmą Ford, przez co gracze stanęli w niej przed dość zaskakującym ograniczeniem – tryb mistrzostw świata można było ukończyć tylko za kierownicą modelu Ford Focus, jakim jeździł Colin McRae. Miało to trochę zbliżyć tryb kariery do tego z TOCA Race Driver i niby pozwalało bardziej wczuć się w rolę rajdowego kierowcy, ale takie rozwiązanie nie spodobało się większości grających, gdyż nie dawało nic w zamian. Nic, co tworzyłoby dodatkowy klimat bycia członkiem tego jednego, wyjątkowego zespołu.

Gra błyszczała jednak świetnym modelem jazdy i zachwycającą oprawą graficzną, co pozwoliło wybaczyć jej niedociągnięcia i zgarnąć wysokie oceny w recenzjach, zwłaszcza w wersji na konsole. Pecetowcy byli odrobinę bardziej krytyczni.

9. Rally Championship

W SKRÓCIE:
  1. Rok premiery: 1999
  2. Producent: Magnetic Fields
  3. Platformy: PC Windows, PlayStation

Ta pozycja wydana została u nas pod tytułem Rally Championship 2000, a pudełko zachęcało polską wersją językową, w której występowała znana dziś z zupełnie innej strony Martyna Wojciechowska oraz Maciej Wisławski – pilot Krzysztofa Hołowczyca, Leszka Kuzaja i Kajetana Kajetanowicza. Najlepszą wizytówką Rally Championship 2000 było jednak to, że za tą produkcją stało studio Magnetic Fields – twórcy słynnej serii Lotus na Amigę i prawdziwi pionierzy rajdówek na pecety, jeszcze przed powstaniem gry Colin McRae Rally, za sprawą kilku odsłon Network Q RAC Rally.

Rally Championship 2000 było bezpośrednim następcą tamtych tytułów i koncentrowało się tylko na rajdowych mistrzostwach Wielkiej Brytanii. Jego atut stanowiły trasy sporządzone na podstawie map brytyjskiej organizacji Ordnance Survey i szczegółowo sfotografowane w rzeczywistości. Wynikiem tego były o wiele dłuższe odcinki niż w innych produkcjach. Zamiast zaliczania raptem parominutowych OS-ów w RC2000 często jechaliśmy przez kwadrans i dłużej po długich na 40 kilometrów trasach. Te różniły się jeszcze porą dnia, nawierzchnią i były odpowiednio wąskie. Grę chwalono także za dość realistyczny model jazdy, a recenzenci nie szczędzili ocen rzędu 9/10. Niestety, wersja na PlayStation nie była już tak udana.

Honorowe wyróżnienie – Network Q RAC Rally Championship

Skoro dotarliśmy do Rally Championship 2000 i studia Magnetic Fields, nie sposób nie wspomnieć o trochę zapomnianej perełce – Network Q RAC Rally Championship z 1996 roku, sequelu gry Network Q RAC Rally, która ukazała się 3 lata wcześniej. Próżno szukać jej ocen w serwisie metacritic.com czy gamerankings.com, nie załapała się też na naszą listę 100 najlepszych gier wyścigowych, ale chyba nie przez to, że była zła, tylko dlatego, że nikt o niej nie pamiętał.

Network Q RAC Rally Championship oferowało rewelacyjną jak na swoje czasy oprawę graficzną, chyba nawet lepszą niż późniejszy Colin, z widokiem z kokpitu, brudzącym się błotem samochodem i trasami rajdu Wielkiej Brytanii odtworzonymi na podstawie tych realnych. Mieliśmy też pamiętne z serii Lotus radio samochodowe do wyboru muzyki, opcje zmiany ustawień hamulców, zawieszenia i opon oraz małą bazę wiedzy o rajdzie RAC. Tu nie było żadnych wątpliwości, gdzie się ścigamy – zatopione w pochmurnych szarościach i zielonych poboczach trasy, z zamglonymi wzgórzami na horyzoncie, wyglądały dokładnie jak w transmisjach na kanale Eurosport i doskonale oddawały klimat Wielkiej Brytanii.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepsza gra rajdowa to:

WRC: Rally Evolved
0,8%
Sebastien Loeb Rally Evo
0,8%
Sega Rally Revo
0,5%
Xpand Rally
1,1%
V-Rally 2
0,8%
DiRT 4
3,8%
Rally Trophy
1,4%
Colin McRae Rally (1998)
1,5%
Colin McRae: DiRT
1,3%
Colin McRae Rally 2005
5,1%
Colin McRae Rally 3
1%
Rally Championship
5,8%
DiRT 3
2,7%
Colin McRae Rally 04
3,7%
RalliSport Challenge 2
0,5%
Colin McRae: DiRT 2
3%
Sega Rally Championship
0,8%
Richard Burns Rally
10,4%
DiRT Rally
19%
Colin McRae Rally 2.0
35,9%
Zobacz inne ankiety
Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową
Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową

Forza Horizon 4 i The Crew 2 pożyczają wiele elementów nawzajem od swoich poprzedniczek, dzięki czemu obie zapowiadają się na świetne gry wyścigowe.

Gry samochodowe na Androida – najlepsze wyścigi na smartfona
Gry samochodowe na Androida – najlepsze wyścigi na smartfona

Urządzenia mobilne okazały się dobrą platformą do gier wyścigowych, dzięki czemu na rynku roi się od produkcji tego typu i każdego miesiąca przybywa sporo nowych.

Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych
Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych

Tuning? Realistyczny symulator? A może rajdy po błocie? Jaki tytuł uplasował się na pierwszym miejscu listy najlepszych gier wyścigowych wszech czasów? Wspólnie z czytelnikami serwisu GRYOnline.pl wybraliśmy 100 pozycji – oto one!