filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 21 czerwca 2020, 09:30

Ballady. 10 rzeczy, które w polskim Wiedźminie są lepsze

Spis treści

Ballady

„Tak, słynny bard, bywalec dworów, ulubieniec dam – to właśnie ja. Na pierwszy rzut oka widać, nie?” - 10 rzeczy, które polski Wiedźmin robił lepiej od serialu Netflixa - dokument - 2020-06-18
„Tak, słynny bard, bywalec dworów, ulubieniec dam – to właśnie ja. Na pierwszy rzut oka widać, nie?”

Miejmy to od razu z głowy. Między balladami z polskiego i amerykańskiego serialu jest jedna zasadnicza różnica. Twórcy tego pierwszego nie próbowali krzesać z siebie więcej muzycznego talentu, niż to było konieczne, i w poszukiwaniu słów, które mógłby wyśpiewać Zbigniew Zamachowski, przede wszystkim sięgnęli do książek. Efektem jest chociażby proste wprawdzie, ale bardzo miłe dla ucha i klimatyczne wykonanie ballady Jak gwiazdy nad traktem.

Netflix podszedł do sprawy bardziej „ambitnie” i ułożył Jaskrowi coś zupełnie nowego. Co to było, nie muszę mówić, bo stawiam mój pas i miecz przeciwko starym łapciom, że każde z Was słyszało co najmniej z dziesięć różnych aranżacji utworu Grosza daj wiedźminowi. Przyznaję, wpada w słuch to rzępolenie i potrafi zagnieździć się między uszami na dłużej, niż powinno – ale czy to jest ballada godna słynnego barda? Czy to w ogóle jest ballada? Śpiewając ją, Joey Batey sprawia wrażenie, jakby dawał raczej koncert rockowy aniżeli brzdąkał na lutni. O słowach tej pioseneczki już nawet nie chce mi się rozprawiać, niech mnie wyręczy cytat z Krańca świata:

Chyba nie wspomnę w balladzie o elfach i o trudnościach, z jakimi przyszło im się borykać. Nie zabrakłoby mętów chętnych do ruszenia w góry… Po co przyspieszać…

A jak to tam leciało w serialu? „Elfy cisnął precz, aż na górski szczyt, daleko od ludzi, gdzie miejsce ich”? Taaak… Cóż, potraktujcie to jako suplement do sekcji o samym Jaskrze.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Podobał Ci się Wiedźmin Marka Brodzkiego z 2001 roku?

76,9%
Tak
23,1%
Nie
Zobacz inne ankiety