Unia Europejska - sprzęt i technologie (2)
Państwa Unii Europejskiej przyjęły tzw. „ACTA 2”
Agnieszka Adamus, 15 kwietnia 2019, 20:12
Przegłosowana pod koniec marca przez Parlament Europejski kontrowersyjna Dyrektywa ws. praw autorskich – nazywana potocznie ACTA 2 – została oficjalnie przyjęta przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych źródeł, przeciw niej zagłosowało jedynie sześć państw – w tym Polska.
Komisja Europejska oskarża Valve o stosowanie blokad regionalnych [Aktualizacja]
Bartosz Krawcewicz, 5 kwietnia 2019, 20:52
Komisja Europejska wydała wstępną opinię w sprawie łamania unijnych praw antymonopolowych przez firmę Valve oraz pięciu innych wydawców. Proponowane rozwiązanie problemu może przyczynić się do wzrostu cen gier w niektórych krajach, w tym w Polsce.
ACTA 2 przyjęte przez Parlament Europejski
Bartosz Świątek, 26 marca 2019, 15:51
Po wielu miesiącach prac i burzliwej debacie społecznej i parlamentarnej, kontrowersyjne „ACTA 2" – czyli Dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym – zostało przyjęte przez Parlament Europejski stosunkiem głosów 348:274.
Unijna dyrektywa o prawach autorskich doczekała się ostatecznej wersji
Konrad Hazi, 15 lutego 2019, 14:19
Unijna dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, zwana potocznie "ACTA 2", doczekała się ostatecznej wersji. Finalny kształt przepisów wciąż budzi pewne kontrowersje i rodzi obawy co do tego, jak będzie wyglądał Internet po wejściu ich w życie. Według Parlamentu Europejskiego dołożono wszelkich starań, by umocnić pozycję twórców i zarazem zachować pełną wolność słowa w sieci.
ACTA 2 – polscy twórcy wspierają kontrowersyjną dyrektywę
Jakub Błażewicz, 25 stycznia 2019, 13:00
Polscy twórcy, dziennikarze i nie tylko opublikowali manifest Razem Dla Kultury w związku z dyrektywą ws. prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Sygnatariusze deklarują swoje poparcie dla projektu określanego często jako "ACTA 2" w imię walki o polską kulturę.
ACTA 2 odrzucone? Co czeka artykuł 11 i 13?
Bartosz Świątek, 21 stycznia 2019, 16:40
Rada Europejska odrzuciła w głosowaniu dotychczasowy projekt "ACTA 2" - przeciwko opowiedziało się 11 krajów, w tym Polska. Dokument będzie musiał przejść zmiany, by uzyskać poparcie niechętnych mu rządów. Skąd wzięły się kontrowersje dotyczące unijnej Dyrektywy ws. prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym?
"ACTA 2" wymusi zamknięcie Google News w Europie?
Bartosz Świątek, 20 listopada 2018, 14:12
Zdaniem Richarda Gingrasa – wiceprezesa Google i szefa sekcji Google News – wejście w życie "ACTA 2" może wymusić na firmie zakończenie działalności popularnego agregatora treści w Europie.
Trine 4, Earthlock 2 i inne gry indie – Komisja Europejska upublicznia listę dofinansowanych produkcji
Krystian Pieniążek, 9 października 2018, 22:06
W ramach programu Kreatywna Europa Komisja Europejska dofinansuje trzydzieści projektów. Ich lista zawiera nie tylko trzy polskie gry, lecz również szereg innych produkcji od studiów niezależnych, na czele z Trine 4, Earthlock 2 oraz Project Melies od Bloober Team.
„ACTA 2” przegłosowane – Parlament Europejski poparł artykuły 11 i 13
Maciej Żulpo, 12 września 2018, 15:52
438 głosów „za” pozwoliło członkom Parlamentu Europejskiego na przegłosowanie dziś rano dyrektywy o prawie autorskim, nazywanym przez przeciwników szeroko „ACTA 2.0”. Tym samym nowe zasady – również te zawarte w osławionych artykułach 11 i 13 – niebawem najprawdopodobniej wejdą w życie.
Google z gigantyczną karą od Unii Europejskiej za monopolistyczne praktyki
Jakub Błażewicz, 18 lipca 2018, 22:10
Unia Europejska nałożyła na Google rekordową grzywnę w wysokości 4,34 miliarda euro. Firmie zarzucono naruszenie przepisów o ochronie konkurencji poprzez wykorzystanie swojej pozycji do promowania własnej wyszukiwarki oraz przeglądarki internetowej Chrome.
ACTA 2 opóźnione przez Parlament Europejski
Krzysztof Sobiepan, 5 lipca 2018, 13:45
Padł pierwszy cios przeciw wprowadzeniu dyrektywy "ACTA 2", dotyczącej praw autorskich i jednolitości rynku cyfrowego. Choć internauci mogą na razie odetchnąć z ulgą, Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego ma powrócić do tematu we wrześniu.
Nadciąga ACTA 2 - trwa walka o przyszłość Internetu
Jakub Błażewicz, 21 czerwca 2018, 07:40
Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, internauci będą musieli liczyć się z większą kontrolą serwisów nad zamieszczanymi treściami, w tym z obowiązkowym monitorowaniem komentarzy pod kątem naruszenia praw autorskich.
Regulacje RODO a gry sieciowe. Blokada kont graczy poniżej 16 roku życia
Michał Kułakowski, 16 maja 2018, 20:08
W przyszłym tygodniu w życie wchodzi nowe europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Wpłynie ono na wygląd oraz działanie wielu portali i serwisów internetowych, w tym gier sieciowych. Na przykład dzieci poniżej 16 lat nie zagrają w swoje ulubione sieciowe produkcje bez akceptacji nowych regulaminów użytkownika przez rodziców.
Nowe prawo może ukrócić klonowanie popularnych gier. Czy w efekcie ograniczy innowacje?
Krzysztof Sobiepan, 20 lutego 2018, 11:52
Ostatnie zmiany w prawie intelektualnym Unii Europejskiej mogą diametralnie zmienić sytuację ochrony unikalnych mechanik gier. Prawnik Kostya Lobov widzi w nich drogę do asekuracji pracy twórców, ale te same prawa mogą łatwo stać się mieczem obosiecznym dla całej branży.
Niewygodny raport Unii Europejskiej – piractwo nie wpływa na sprzedaż gier
Jakub Błażewicz, 22 września 2017, 12:31
W sieci pojawił się nieopublikowany raport unijny dotyczący wpływu łamania prawa autorskiego na sprzedaż mediów. Dokument powstał w firmie Ecoryl w 2015 roku, lecz wnioski autorów o zasadniczym braku negatywnego efektu piractwa najwyraźniej nie przypadły do gustu zleceniodawcom z Komisji Europejskiej.
Valve naruszyło unijne prawo? Komisja Europejska wszczyna śledztwo
Jakub Mirowski, 2 lutego 2017, 18:10
Komisja Europejska rozpoczęła śledztwo na temat możliwego łamania praw unijnych przez firmę Valve oraz pięciu wydawców. Chodzi o wprowadzanie blokad regionalnych wewnątrz państw członkowskich wspólnoty.
Wiedźmin 3: Krew i wino - budżet dodatku wyniesie około 9 mln zł
Kamil Zwijacz, 18 sierpnia 2015, 11:52
Z dokumentu opublikowanego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego wynika, że studio CD Projekt RED otrzymało z Unii Europejskiej 150 tysięcy euro dofinansowania na produkcję dodatku do trzeciego Wiedźmina, zatytułowanego Krew i wino. Kwota ta odpowiada 7% całego budżetu projektu, co oznacza, że studio wyda na dodatek około 2,14 miliona euro, a więc około 9 milionów złotych.
Komisja Europejska zamierza znieść blokady regionalne i ujednolicić rynek cyfrowej dystrybucji
Kamil Zwijacz, 31 marca 2015, 10:25
Komisja Europejska ogłosiła swoje plany w sprawie ujednolicenia rynku cyfrowego. Jeżeli szykowane zmiany faktycznie wejdą w życie, to możemy spodziewać się m.in. usunięcia blokad regionalnych, lepszej dostępności rozmaitych usług itd.
Wystartował unijny program dofinansowań dla twórców gier
Piotr Bicki, 27 stycznia 2015, 17:25
Unia Europejska zachęca do produkowania gier. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu, w ramach którego niezależni deweloperzy mogą uzyskać dofinansowanie na realizację własnych projektów. Wnioski można składać do 26 marca.
Industrial nową grą polskiego 11 bit studios
Łukasz Szliselman, 16 października 2014, 13:47
Na liście projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską znalazła się gra Industrial, tworzona przez polski zespół niezależny 11 bit studios. Czym będzie nowa produkcja twórców serii Anomaly?
Koniec z "darmowymi" aplikacjami w sklepie Google Play
Kamil Zwijacz, 21 lipca 2014, 09:05
W lutym bieżącego roku Komisja Europejska postanowiła nakłonić koncerny Google i Apple do zaprzestania wprowadzania w błąd klientów, którym oferowane są "darmowe" aplikacje, wykorzystujące jednak system mikropłatności. Okazało się, że Google do końca września bieżącego roku zrobi z tym problemem porządek w sklepie Google Play.
Komisja Europejska walczy z używaniem określenia „free-to-play” wobec gier z mikropłatnościami
Krzysztof Mysiak, 28 lutego 2014, 13:00
Komisja Europejska organizuje spotkania z twórcami gier, aby przedyskutować kwestię ochrony użytkowników (zwłaszcza dzieci) przed niechcianymi zakupami oraz nakłonić branżę do zaprzestania używania określenia „free-to-play” w stosunku do tytułów, które zawierają mikrotransakcje.
ACTA powraca jako CETA?
Grzegorz Ferenc, 10 lipca 2012, 15:21
Komisja Europejska prowadzi negocjacje z Kanadą w sprawie podpisania porozumienia handlowego zawierające treści niemalże identyczne z zapisami umowy ACTA, odrzuconej przed tygodniem przez Parlament Europejski, twierdzi prof. Michael Geist z Ottawy.
ACTA idzie do kosza. Parlament Europejski zagłosował przeciwko kontrowersyjnej umowie
Mateusz Kądziołka, 4 lipca 2012, 14:26
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów opowiedział się przeciwko ratyfikowaniu budzącej wiele kontrowersji umowy ACTA.
Przed ostateczną batalią o ACTA
Aleksander Kaczmarek, 3 lipca 2012, 13:41
Jutro europosłowie podejmą decyzję w sprawie kontrowersyjnej umowy o zwalczaniu handlu towarami podrobionymi. O przyjęcie ACTA zabiegają w Strasburgu przedstawiciele 130 organizacji i firm z całej Europy. Przeciwne są jednak komisje Parlamentu Europejskiego, które negatywnie zaopiniowały projekt.
ACTA jednak nie zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości
Kamil Ostrowski, 28 marca 2012, 11:00
Porozumienie ACTA nie zostanie przedłożone Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości w celu dokładnej analizy zgodności jego treści z prawem europejskim. Taką decyzję podjął Parlament Europejski. Co to oznacza dla procesu ratyfikacji tego dokumentu?