Z-Board - kontroler dla graczy
Pecetowy standard sterowania postaciami w grach trójwymiarowych - WSAD plus myszka - udowadnia od 10 lat swoją użyteczność, ale to nie oznacza, że nie da się go znacząco poprawić.
Wygodna i solidnie wykonana...
Po dwóch tygodniach pracy na zwykłej klawiaturze wchodzącej w skład pakietu ZBoard mogę powiedzieć jasno: jest świetna! Tak się składa, że piszę sporo, dlatego wygoda w obsłudze opisywanego urządzenia w sposób tradycyjny pełniła u mnie tak samo ważną rolę, jak jego zastosowanie w grach (o czym za chwilę). Widać, że producenci poświęcili sporo uwagi, aby jak najlepiej dostosować budowę klawiatury do wymagań użytkownika. Klawisze nie są osadzone płasko w obudowie, nie wystają też z niej na kilka centymetrów, co ułatwia pisanie. Smukła podkładka pod nadgarstki sprawia, że dłonie leżą na niej wygodnie i nie męczą się. Oczywiście, jeśli ktoś nie lubi tego typu wynalazków, zawsze może ją zdjąć. Klawiatura bez podkładki wydaje się smuklejsza – z oczywistych względów staje się również nachylona pod większym kątem.
Nasi wysłannicy na targach GSL twierdzili, że zaprezentowane tam ZBoardy były już zepsute po pierwszym dniu ekspozycji. Nie wykonałem żadnych poważniejszych testów wytrzymałościowych, ale po dwóch tygodniach intensywnej eksploatacji, mój egzemplarz sprawiał się bez zarzutu. Bardziej narażona na uszkodzenia wydaje mi się sama podstawka, w której znajdziemy mnóstwo gumowych styków oraz część elektroniczną. Zainteresowani kupnem ZBoarda gracze powinni pamiętać, że siłowe wciskanie kostek do obudowy nie jest wskazane. Lepiej obchodzić się z tym sprzętem delikatnie, zwłaszcza podczas wymiany układów, o ile ma on starczyć na długi czas.
Dużą zaletą klawiatury ZBoard jest jej łatwość w czyszczeniu. Nie ma praktycznie żadnej możliwości, aby pod przyciskami zaległy się na lata jakiekolwiek brudy i odpadki, np. po śniadaniu, obiedzie i kolacji (sporo graczy konsumuje posiłki przy komputerze). Dzięki solidnie wykonanym układom, ZBoard jest również odporny na zalanie płynem. I w jednym i drugim przypadku wystarczy ściągnąć kostkę i wyczyścić ją wilgotną szmatką. Jeśli przypadkowo wpadnie nam coś do podstawki, możemy skorzystać z usług odkurzacza. Jedynym wrażliwym elementem klawiatury jest elektronika znajdująca się w prawym górnym rogu urządzenia oraz porty USB.