Z-Board - kontroler dla graczy
Pecetowy standard sterowania postaciami w grach trójwymiarowych - WSAD plus myszka - udowadnia od 10 lat swoją użyteczność, ale to nie oznacza, że nie da się go znacząco poprawić.
Dziesięć przycisków z drugiej grupy ma jednak tę zaletę, że można im zaprogramować dowolne funkcje. Nie interesuje Cię WordPad? Przypisz temu klawiszowi inny edytor tekstu. Nie pasuje Ci Internet Explorer? Udostępnij sobie ulubioną przeglądarkę stron. Programowanie przycisków można zrobić dwojako: albo przytrzymując przez chwilę wybrany klawisz po uruchomieniu aplikacji, lub też samodzielnie wskazując wybrany program poprzez łatwe w obsłudze menu. Co ciekawe, przyciskom można przypisać również adresy dowolnych stron internetowych – nie można jednak przy tym zmienić programu, który będzie je wyświetlał – ZBoard jest skazany na Internet Explorera. Warto w tym miejscu nadmienić, że ZBoard pozwala na stworzenie dowolnej ilości układów klawiszy (profile), które możemy wywoływać kilkoma kliknięciami myszy za pomocą dostarczonego na płycie oprogramowania.
Kolejne ciekawe funkcje ZBoardu zostaną uruchomione po wciśnięciu przycisków Bar Lock oraz Pad Lock. Pierwszy z nich zamienia klawisze funkcyjne w podstawowe komendy programu Internet Explorer (o czym zresztą informują małe ikony umieszczone na szarym pasku). Możemy za ich pomocą nie tylko odświeżać daną witrynę, ale również uruchamiać stronę domową, przesuwać się po odwiedzanych miejscach w sieci, wywoływać Ulubione oraz przeglądać historię. Co ciekawe, lampka informująca o uruchomieniu dodatkowych możliwości klawiszy funkcyjnych zapala się tylko i wyłącznie podczas korzystania z Internet Explorera. Jeśli nie używasz tej przeglądarki, opcja Bar Lock nie będzie w ogóle aktywna.
Pad Lock, podobnie jak Num Lock uaktywnia klawiaturę numeryczną – tutaj jednak kończą się wszelkie podobieństwa. Kiedy zdecydujemy się na uruchomienie nowej opcji, wspomniane wyżej przyciski zostaną przypisane do przydatnych funkcji i programów. Z ich pomocą można teraz np. wywołać Panel Sterowania, Mój Komputer, Menedżer Zadań, jak również przełączać się pomiędzy aplikacjami, dodawać strony internetowe do Ulubionych i jeszcze kilka innych przydatnych rzeczy (np. zamykanie programów). Zdecydowanie najbardziej doceniłem używane przeze mnie często minimalizowanie wszystkich aplikacji i pokazywanie Pulpitu – teraz bez skrótów, ale za pomocą jednego klawisza.
Tak przedstawiają się w skrócie funkcje ZBoardu, których na próżno szukać w tradycyjnych klawiaturach. Podsumowując, podstawowy pakiet zawiera 125 przycisków: 108 zwykłych, 7 multimedialnych oraz 10 w pełni konfigurowalnych. Jeśli dodamy do tego funkcje Pad Lock i Bar Lock, w sumie będzie ich 158!