XCOM Chimera Squad: Turowy system walki XCOM Chimera Squad poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2020
Ta strona poradnika do gry XCOM Chimera Squad zawiera komplet informacji na temat turowego systemu walk. Dowiesz się na jakich zasadach toczą się turowe potyczki oraz jakie polecenia można wydawać członkom drużyny. System walk doczekał się wielu istotnych zmian w stosunku do XCOM 2 i poznanie ich jest kluczowe nawet dla weteranów serii.
Najważniejsze założenia systemu walki
Turowe potyczki w XCOM: Chimera Squad wykazują pewne podobieństwa do walk z XCOM 2, aczkolwiek zmieniło się również wiele rzeczy i niektóre mechaniki dodano po raz pierwszy. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych cech turowego systemu walki w grze.
- Przygotowania do wyruszenia na misję
- Faza Breach
- Tury - Oś czasu
- Akcje i zasłony
- Wrogie posiłki i cele misji
- Śmierć, wykrwawianie się i blizny
Przygotowania do wyruszenia na misję
Do każdej misji musisz wybrać czterech bohaterów spośród dostępnych aktualnie grywalnych postaci. W momencie rozpoczynania kampanii będziesz dysponował dokładnie czterema bohaterami, ale w trakcie przechodzenia gry kolejni agenci będą dołączali do Oddziału Chimera. Docelowo będziesz miał do wyboru 11 postaci. Należy zaznaczyć, że wybór agentów na misję nie jest wyborem czysto kosmetycznym. Każda postać ma własne zdolności i uzbrojenie. Niektórzy członkowie drużyny z racji na posiadane umiejętności mogą ponadto bardziej przydać się w określonych rodzajach zadań.
Gra nie pozwoli ci rozpocząć misji jeśli w skład drużyny nie wchodzą 4 postacie. Jeżeli cierpisz na niedobór agentów, to podejmij decyzję o zwolnieniu ich z innych obowiązków w centrum dowodzenia, np. z odbywania szkolenia czy pomagania przy pracach badawczych.
Od momentu opracowania technologii związanej z androidami mogą one towarzyszyć agentom w misjach. Koniecznie zabieraj ze sobą androida na każdą misję, gdyż w przypadku utraty głównego członka drużyny (wykrwawienie się i utrata przytomności) może on zastąpić utraconą postać w kolejnych bitwach w ramach tej samej misji.
Faza Breach
Każda misja w grze składa się z 1-3 bitew i każdą bitwę poprzedza faza Breach. Jest to nic innego, jak zaplanowanie ataku na pomieszczenie / obszar gdzie przebywają przeciwnicy.
W ramach przygotowań do ataku gra może zaproponować od jednego do kilku możliwych wejść. Od ciebie zależy jak to wykorzystasz - możesz oddelegować wszystkich agentów do tego samego wejścia lub rozstawić ich przy różnych wejściach. Ten drugi wariant może zapewnić większą wszechstronnośc i np. okazję do zaatakowania wrogów z kilku stron.
Każdy potencjalny punkt rozpoczęcia misji jest opisany przez grę pasywnymi cechami. Mogą to być jakieś zalety (np. gwarancja pomyślności pierwszego ataku w wykonaniu danego członka drużyny) lub jakieś wady (np. utrudnione namierzanie przeciwników). Dodatkowo niektóre punkty startu są dostępne tylko dla agentów dysponujących określonymi przedmiotami (np. ładunek wybuchowy do zburzenia fragmentu ściany) lub umiejętnościami (np. ciasny szyb wentylacyjny, przez który może przecisnąć się Torque).
Po wbiciu się do pomieszczenia załącza się spowolnienie czasu i możesz jako pierwszy zaatakować wrogów. Każdy z 4 grywalnych bohaterów może konkretnie zaatakować jednego z widocznych przeciwników i do dyspozycji jest kilka różnych ataków. Wrogowie w momencie rozpoczęcia ataku twojej drużyny mogą m.in. przejść w stan zaskoczenia oraz agresywny - niebezpieczni są ci drudzy, albowiem jeśli nie zginą jeszcze w trakcie wbijania się do pomieszczenia to od razu wykonają swój pierwszy atak. Eliminowanie ich powinno być dla ciebie priorytetem.
Tury - Oś czasu
Ruchy postaci wykonywane są teraz naprzemiennie, tzn. na przemian przez jakiegoś członka drużyny i przez jakiegoś przeciwnika. Jest to duża różnica w stosunku do dwóch pierwszych serii XCOM, które pozwalały na wykonanie ruchów wszystkimi bohaterami w ramach danej tury. Po tym jak wszystkie postacie (drużyna i przeciwnicy) wykonają swoje ruchy kończy się tzw. runda.
Naprzemienne wykonywanie ruchów nie oznacza, że dany agent może wykonać tylko jedną czynność w danej rundzie. Nadal obowiązuje tu zbliżony mechanizm do XCOM 2. Niektóre czynności zużywają tylko 1 punkt akcji (np. przemieszczenie się w niebieskim obszarze, przeładowanie broni), a niektóre 2 punkty akcji (np. przemieszczenie się w żółtym obszarze, oddanie strzału z broni). Masz pełną dowolność czy chcesz zużyć 1+1 punkt akcji czy od razu 2 punkty.
Kolejność ruchów wyświetlana jest na osi czasu (Timeline) znajdującej się w prawym górnym rogu ekranu. Pozwala ona szybko odczytać którzy członkowie drużyny i którzy przeciwnicy wykonają swoje ruchy w najbliższym czasie. Wiedzę tę możesz wykorzystywać na różne przydatne sposoby, np. do osłabiania czy zatrzymywania w miejscu przeciwników, którzy wkrótce będą mogli wykonać swój ruch.
Oś czasu może być poddawana modyfikacjom. Oddział Chimera może przede wszystkim raz na misję odpalić specjalną akcję drużynową (Team Up), dzięki której wybrany bohater przeskoczy na szczyt kolejki. Przydaje się to np. jeśli chcesz uaktywnić najsilniejszego bohatera lub zapewnić rannej postaci okazję do ucieczki w bezpieczne miejsce. Przeciwnicy również mogą dysponować podobnymi umiejętnościami pozwalającymi np. na zmianę miejsca na osi czasu czy uniemożliwienie wykonania bohaterowi zaplanowanego ruchu (np. w wyniku ogłuszenia czy użycia kontroli umysłu).
Akcje i zasłony
U dołu ekranu wyświetlana jest lista akcji dla aktualnego bohatera. Jest to podobny mechanizm do tego z wcześniejszych odsłon cyklu. Na liście dostępnych akcji mogą znajdować się m.in. oddanie strzału z broni, skorzystanie z unikalnej umiejętności danego bohatera, rzut granatem czy przejście w stan czuwania (Overwatch). Niektóre akcje wymuszają odczekania określonej liczby rund na regenerację, inne mogą być aktywowane tylko raz na całą misję. Zostawiaj je sobie w miarę możliwości na najtrudniejsze walki.
Korzystanie z zasłon jest bardzo ważne. W grze nadal obowiązuje podział na tzw. niskie i wysokie zasłony - te drugie lepiej chronią przed odniesieniem potencjalnych obrażeń. Członkowie drużyny mogą też korzystać z tarcz energetycznych będących w stanie zablokować niektóre ataki wrogów w przypadku braku możliwości schowania się za zasłoną.
Wiele zasłon może zostać zniszczonych w toku prowadzonych walk. Największe potencjalne zagrożenie stanowią wybuchowe beczki oraz zaparkowane pojazdy. Eksplozje tych obiektów mogą doprowadzić do odniesienia poważnych obrażeń, jeśli w pobliżu rozstawieni byli członkowie twojej drużyny. Możesz oczywiście też wykorzystywać je do własnych celów i ostrzeliwać gdy blisko nich stoją wrogowie. Pamiętaj jednak, że auta eksplodują "z opóźnieniem", nie od razu w tej samej rundzie.
Wrogie posiłki i cele misji
W wielu misjach mogą zjawić się wrogie posiłki. Stanie się tak jeśli upłynęło dostatecznie dużo czasu lub jeśli zaliczyłeś któryś z celów danego starcia. Gra ostrzega o zbliżających się posiłkach dodając informację o nich na osi czasu, dzięki czemu możesz ustalić dokładny moment ich przybycia. Nowi przeciwnicy są automatycznie dodawani do kolejki na osi czasu i zazwyczaj szybko będą mogli wykonać swoje pierwsze ruchy.
Staraj się zakończyć bitwę zanim dotrą posiłki. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że o ile nie wymaga tego jeden z celów misji, nie musisz zawsze eliminować 100% wrogów. Czasami lepiej skupić się na dotarciu do strefy ewakuacji lub do obiektu / postaci powiązanej z aktualnym zadaniem. W ostateczności postaraj się przygotować na przybycie posiłków i ustawić swoim agentom tryb Overwatch - powinni być zwróceni w stronę oznaczonych miejsc, w których pojawią się posiłki.
Każde starcie w obrębie danej misji ma swoje osobne cele - są one wyświetlane w lewym górnym rogu ekranu. Zwracaj szczególną uwagę na cele misji z limitem czasowym. Musisz wykonać wszystkie czynności przed upływem wyznaczonej liczby rund, gdyż w przeciwnym razie misja zakończy się niepowodzeniem.
Śmierć, wykrwawianie się i blizny
Gra nie pozwala na utratę żadnego członka Oddziału Chimera. Utrzymywanie bohaterów przy życiu jest obowiązkowe, gdyż w razie ostatecznej śmierci któregoś z nich misja kończy się niepowodzeniem. Będziesz musiał wtedy powtórzyć bitwę lub załadować jeden z wcześniejszych sejwów.
Utrata wszystkich punktów zdrowia przez daną postać sprawia, że zacznie się ona wykrwawiać (status Bleeding Out). Należy ją wtedy ocalić docierając do niej na czas innym bohaterem i używając umiejętności Stabilize.
Uratowany od śmierci bohater nie powróci od razu do walk, tylko pozostanie nieprzytomny do końca misji. Niekoniecznie musi to oznaczać, że musisz kontynuować misję grając w mniejszym składzie. Jeśli na teren misji dotarł również android, to może on zastąpić w kolejnych starciach rannego agenta.
Bohaterowie, którzy polegli na placu boju, mogą otrzymać "permanentne" rany / blizny i wiąże się to z pogorszeniem ich statystyk. W celu usunięcia blizny po powrocie do centrum dowodzenia musisz przejść do zakładki Training i nakazać rannemu bohaterowi odbycie kilkudniowego szkolenia, dzięki któremu powróci do pełni sił. Warto dodać, że agent może otrzymać kilka blizn, jeśli nie został wyleczony z wcześniejszych. Jest to bardzo niewskazane, bo jeszcze bardziej pogorszy to jego parametry.