Budowa bazy w Starcraft II Legacy of the Void | Porady poradnik StarCraft II: Legacy of the Void
Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019
Budowa bazy
Po pierwsze gospodarka. Jak najszybciej wyszkol tylu robotników, by w pełni korzystać ze wszystkich pól minerałów i gazu w pobliżu bazy. Gdy tylko możesz, buduj kolejną bazę i powiększaj produkcję. Pilnuj stanu robotników i natychmiast wysyłaj do pracy tych pozbawionych zadań. Unikaj niepotrzebnych wydatków. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z jakiegoś typu jednostek, nie inwestuj w przeznaczone dla nich budynki i ulepszenia. Regularnie powiększaj produkcję, nawet jeśli oznacza to stworzenie 60 i więcej robotników. Tak duża grupa zapewni ci dostatecznie dużo surowców do wyprodukowania nawet najdroższych jednostek.
Szybko wydawaj zasoby. Regularnie wracaj do bazy głównej w celu wydania zebranych zasobów. Jeśli możesz coś kupić albo wybudować, zrób to. Chomikowanie zasobów ma sens tylko w przypadku dużych i drogich jednostek, jak battlecruisers (krążowniki) terran. W innym wypadku lepiej mieć grupę marines gotową do obrony bazy albo kilka ulepszeń w trakcie opracowywania, niż kilkaset sztuk minerałów i gazu czekających na wykorzystanie.
Stawiaj barykady. W grze nie ma murów, ale pylons oraz photon cannons (działa fotonowe) mogą je zastąpić, zwłaszcza jak zostaną ustawione w dwóch albo trzech liniach. Co prawda uniemożliwią ci wyjście z bazy, ale w czasie kampanii będziesz w stanie obejść ten problem między innymi z pomocą umiejętności Spear of Adun (Włóczni Aduna). Terranie do tego samego celu będą używać supply depots (magazynów). Zergowie nie posiadają murów, ale zazwyczaj nie będą ich potrzebować.
Grupuj budynki. Mimo możliwości stosowania skrótów klawiaturowych dobrze jest trzymać te same budynki produkcyjne obok siebie. Istnieje co prawda szansa, że jeden atak pozbawi cię wszystkich budynków produkcyjnych, ale zdecydowanie łatwiej szkolić jednostki w czterech koszarach, gdy wszystkie cztery stoją w miarę blisko siebie. Bliskość najłatwiej określić na podstawie ekranu. Jeśli posiadasz trzy koszary i jesteś w stanie zobaczyć je wszystkie jednocześnie na jednym ekranie, to znaczy, że stoją dostatecznie blisko siebie. Jeśli jednak nie chcesz albo nie jesteś w stanie trzymać wszystkich budynków produkcyjnych obok siebie, to zbierz je wszystkie pod jednym klawiszem w celu łatwiejszego zarządzania.
Stosuj obronę mieszaną. Wieżyczki mają swoje zalety, ale samodzielnie nie obronią żadnej bazy. Jednostki z kolei mogą szybko dotrzeć w zagrożone miejsce, ale w krytycznej chwili mogą znajdować się zbyt daleko. Z tego powodu dobrze jest skorzytać z obu metod obrony bazy - w kluczowych miejscach ustawić wieżyczki oraz jednostki. Dobrze jest również trzymać małą grupę jednostek na tyłach, w charakterze rezerwy dla obrońców.
Pilnuj wydobycia. Jeśli wydobywasz za mało surowców - zbuduj nową bazę. Za mało gazu - wyślij więcej robotników do rafinerii. Zużyłeś niektóre pola minerałów - przenieś część robotników do innych baz albo postaw kolejną. Nie możesz dopuścić do sytuacji, gdy przy minerałach pracuje więcej robotników, niż potrzeba. W ten sposób niepotrzebnie ich marnujesz, plus zyskujesz mniej surowców, co może utrudnić ci rozgrywkę albo doprowadzić do klęski. Zwracaj również uwagę na to, czy i jak wielu robotników nie ma zajęcia. W sytuacji idealnej wszyscy są cały czas zajęci pracą.
Cały czas produkuj wojsko. Będzie to szczególnie istotne w trybie wieloosobowym, ale również w kampanii będziesz regularnie narażony na straty. Warto uzupełniać je na bieżąco, co będzie łatwiejsze i szybsze od budowy całej armii od zera. Poza tym tworząc przez cały czas wojsko zmniejszasz szansę na to, że wróg będzie posiadał więcej jednostek od ciebie. Nie szkodzi, jeśli zużyłeś całe zaopatrzenie. Jednostki w kolejce budowy nie przepadną, tylko grzecznie zaczekają na swoją kolej, ty zaś będziesz mógł skoncentrować się na innych sprawach.