[Opis przejścia] Whitechapel, noc z 29 na 30 września 1888 poradnik Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Whitechapel, noc z 29 na 30 września 1888
![]() | ![]() |
Okazuje się, że Holmes w przebraniu ulicznika jest oczekiwany na posterunku policji. Inspektor Abberline jest zaciekawiony sprawą pozostawionego przez niego łupu Bluto. Wyjaśniwszy tę kwestię i ujawniwszy swą tożsamość, Sherlock otrzymuje kolejny list , rzekomo od samego Kuby Rozpruwacza (Letter Signed "Jack The Ripper"). List pisany jest czerwonym atramentem i Holmes natychmiast domyśla się rzeczywistego nadawcy, którym niewątpliwie jest dziennikarz Tom Bulling - w interesie mężczyzny, jako dostarczyciela informacji na temat mordercy, leży rozdmuchiwanie zainteresowania wokół jego osoby. Holmes postanawia zdybać go w pubie, zatem maszeruj właśnie tam (mapka).
![]() | ![]() |
Pod pubem na Sherlocka oczekuje Watson. Pozostaw go na zewnątrz i wejdź do środka. Zagadaj do siedzącego przy swoim stoliku Bullinga, a Sherlock wykorzysta posiadane na temat dziennikarza rewelacje, by raz na zawsze rozwiązać kwestię Squibby'ego. Po wyjściu z pubu napatoczy się i on sam. Holmes wreszcie zyska tak interesujące go informacje dotyczące Tumblety'ego i jego wielkiej tajemniczej skrzyni pełnej słoików z ludzkimi organami. Oczywiście naturalną koleją rzeczy wypada teraz odwiedzić pensjonat Finleya (mapka).
![]() | ![]() |
Tam okazuje się, że o Tumblety'ego pytali już konstable, tymczasem on sam znikł gdzieś razem z kluczem do pokoju. Finley obawia się, że już go więcej nie zobaczy. Po skończonej rozmowie wejdź po schodach i skieruj się do drzwi po prawej. Zbadaj widoczne pod nimi ślady.
![]() | ![]() |
Przy pomocy lupy przyjrzyj się odciskowi podeszwy buta (prawa stopa, mężczyzna biegł) i cieczy wokół odcisku (formalina). Taśmą mierniczą zmierz wielkość stopy (rozmiar 13).
![]() | ![]() |
Podobne ślady znajdują się wewnątrz pokoju (tuż za drzwiami). Mężczyzna (czyli uciekający przed karesami doktorka Squibby) najwyraźniej stłukł jeden ze słynnych słoików (kawałki szkła i rozlana ciecz na lewo od stołu), po czym wdepnął w plamę. Podejdź do stołu i przejrzyj leżącą na nim korespondencję (Dokumenty - Letter Found at Tumblety's) podpisaną Henry.
![]() | ![]() |
Kolejny list znajdziesz na szafce nocnej obok łóżka (Dokumenty - Letter Found at Tumblety's). Wynika z niego, że Tumblety jest weteranem wojny secesyjnej (ważne zdanie: Vicksburg jest kluczem). Wreszcie podejdź do tajemniczej szafy stojącej w lewej części pokoju. Próba jej otwarcia zaowocuje przywołaniem planszy zagadki.
Ta łamigłówka polega na przypisaniu konkretnym bitwom wojny secesyjnej dat, flag i nakryć głowy uczestniczących w nich formacji. W przypadku dat ułatwieniem jest fakt, że 4 z nich napisane są w dole planszy, wystarczy tylko dopasować je do konkretnych bitew. Daty układają się chronologicznie, zważywszy, że wojna secesyjna trwała w latach 1861-1865, daty wcześniejsze (1771) i późniejsze (1868) należy odrzucić. Rozwiązanie zagadki przedstawia się następująco:
12.04.61 Fort Sumter
17.09.62 Antietam
02.05.63 Chancellorsville
03.07.63 Gettysburg
04.07.63 Vicksburg
![Vicksburg jako ostatnia bitwa jest kluczem do rozwiązania zagadki i jako jedyny nie ma podanej daty na dole planszy - [Opis przejścia] Whitechapel, noc z 29 na 30 września 1888 - Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz - poradnik do gry](/Galeria/Html/Poradniki/900/338507937.jpg)
Vicksburg jako ostatnia bitwa jest kluczem do rozwiązania zagadki i jako jedyny nie ma podanej daty na dole planszy. Jest ona jednak oczywista, bowiem nad nazwą miejscowości widnieje napis: jutro jest kluczem (The morrow, the key!) Oprócz dat bitwom trzeba przypisać flagi i nakrycia głowy ich uczestników (do wglądu na obrazku powyżej). Prawidłowe dobranie do każdej z bitew tych trzech elementów obwieszczają odsuwające się kolejno sztaby, blokujące drzwi skrzyni.
![]() | ![]() |
Po otwarciu szafa ujawnia swą makabryczna zawartość (kliknij jeden ze słoików). Na dodatek Finley ma dla naszych detektywów niewesołą nowinę. Morderca zaatakował ponownie i to dwukrotnie w niewielkim odstępie czasu.