Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Dead Cells - poradnik do gry

Dead Cells - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Podstawy rozgrywki | Jak zacząć w Dead Cells? poradnik Dead Cells

Ostatnia aktualizacja: 6 września 2019

W poniższym rozdziale znajdziesz zbiór najważniejszych porad i wskazówek, które pomogą w zapoznaniu się z podstawowymi aspektami gry w Dead Cells. Poszczególne zagadnienia opisano w stosownych sekcjach.

Śmierć

Nieodłączny element gry w Dead Cells. Już na początku gry musisz przygotować się na to, że będziesz ginąć wielokrotnie. Przeciwnicy nie okażą litości, a jesteś zdany wyłącznie na siebie.

Po śmierci wracasz do komnaty startowej, a całą przygodę musisz zaczynać od nowa. Oczywiście komórki, które uda ci się dostarczyć kolekcjonerowi w obszarach między lokacjami pozostają u niego na stałe i wpływają na rozwój trwałych umiejętności, ale niesione przez ciebie w chwili śmierci złoto i komórki idą w zapomnienie.

Skrzynie, skarbce i klątwa

W każdej z eksplorowanych przez ciebie lokacji możesz trafić do specjalnej komnaty, w której ukryto skrzynię ze skarbem. Po jej otwarciu otrzymasz losowo wygenerowany przedmiot, zestaw przedmiotów, a nawet pewną ilość komórek. Oczywiście jakość uzyskanego wyposażenia i jego klasa rośnie wraz z poziomem lokacji, czyli im dalej od lokacji początkowej, tym lepsze wyposażenie znajdziesz w skrzyni.

Poza standardową skrzynią możesz trafić też na jej przeklęty wariant. Ten różni się nie tylko wyglądem i sposobem otwarcia, ale zauważysz też przy niej rozmaite linie dialogowe, które będzie wypowiadała pod twoim adresem. Otwarcie przeklętego pojemnika potencjalnie daje szansę na zdobycie lepszego ekwipunku, ale wiąże się też z klątwą nałożoną na bohatera. W jej wyniku musi on zabić określoną liczbę przeciwników, nie otrzymując przy tym pojedynczego ciosu. W przeciwnym wypadku od razu ginie bez względu na stan paska zdrowia. Oczywiście po zabiciu wymaganej liczby przeciwników możesz kontynuować rajd w normalnych warunkach, ale sięganie po tę skrzynię wiąże się z dużym ryzykiem.

Musisz też wiedzieć, że klątwy kumulują się na bohaterze. Jeśli otworzysz drugą skrzynię, podczas gdy pierwsza klątwa jeszcze trwa, to liczba przeciwników niezbędnych do uśmiercenia będzie większa o dodatkową wartość.

Kolejnym źródłem klątwy są skarbce. Te znajdziesz w losowych miejscach, a dostęp do widocznych w nich przedmiotów jest możliwy dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty w złocie. Jeśli zdecydujesz się na zniszczenie wrót skarbca, to efekt będzie taki sam jak w przypadku otwarcia przeklętej skrzyni. Wiedz jednak, że jeśli w skarbcu było serce pozwalające na wskrzeszenie bohatera w ramach tego samego biegu, to zamiast standardowych 10 przeciwników, będziesz musiał pokonać ich 40. Z zastrzeżeniem, że podczas działania klątwy zdobyte przez ciebie drugie życie jest bezużyteczne.

Sklepy

Podobnie jak w przypadku skrzyń ze skarbem, na każdym poziomie natkniesz się na co najmniej jeden sklep - Podstawy rozgrywki | Jak zacząć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Podobnie jak w przypadku skrzyń ze skarbem, na każdym poziomie natkniesz się na co najmniej jeden sklep. Te różnią się między sobą - niektóre oferują większą ilość broni, inne amulety lub zwoje, a w pozostałych wyposażysz się w granaty i inne artykuły pomocnicze. Oczywiście zarówno rodzaj sklepu, jak i dostępne w nim przedmioty są losowe. Warto zawsze zbliżyć się do niego i zapoznać z ofertą, bo nierzadko któryś z dostępnych tam przedmiotów może być znakomitym uzupełnieniem twojego buildu.

Drzwi z ograniczeniem czasowym

W wybranych lokacjach możesz natknąć się na drzwi, przy których wyświetlany będzie czas, w którym powinieneś do nich dotrzeć od rozpoczęcia rajdu, aby móc przez nie przejść. Za nimi możesz najczęściej znaleźć złoto i użyteczne przedmioty. Oczywiście położenie komnaty ze specjalnymi drzwiami jest losowe dla każdego rajdu, tak samo, jak układ pozostałych pomieszczeń w lokacjach. Ciężko stwierdzić, czy warto przedkładać skarby i komórki zdobyte na poprzednich lokacjach na rzecz przedmiotów ukrytych za drzwiami. Jeśli będziesz chciał skrupulatnie badać każdy obszar, to z pewnością nie zdążysz do nich dotrzeć, a z drugiej strony, nawet jeśli przebiegniesz pierwszą lokację, to nie masz pewności, że znajdziesz drzwi przed upływem wskazanego czasu.

Zwoje

Występują w losowej ilości i położeniu. Możesz znaleźć kilka z nich już w pierwszej lokacji, a równie dobrze może się okazać, że gra nie wygenerowała żadnego. Zwoje służą do tymczasowego zwiększania statystyk bohatera, bo nałożone przez nie efekty są resetowane, gdy polegniesz.

W Dead Cells znajdziesz cztery rodzaje zwojów - odpowiadające kolejno za zwiększenie zdrowia, obrażeń czy skuteczności umiejętności, a także zwój, który pozwoli ci podjąć decyzję odnośnie do tego, który atrybut wzmocnisz. Bezwzględnie należy z nich korzystać i wzmacniać statystyki zgodnie z własnym stylem gry. Jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie, to możesz zasilić wskaźnik zdrowia. Podnoszenie poziomu umiejętności ma sens jedynie wtedy, gdy posiadasz już jakieś granaty, a obrażenia warto zwiększać zawsze, a szczególnie wtedy, gdy nie udało ci się zdobyć skuteczniejszej broni.

Pamiętaj jednak, że wybór jest możliwy tylko dla jednego zwoju. W pozostałych przypadkach musisz zwracać uwagę na charakter premii i spróbować dopasować swój styl gry w taki sposób, żeby wykorzystać bonus jak najlepiej.

Wyposażenie

Gra pozwala na korzystanie z rozmaitego wyposażenia, które będziesz odblokowywał wraz z postępami w grze. Pamiętaj, że po znalezieniu wzoru dla nowej broni musisz jeszcze donieść go do kolekcjonera. Dopiero wtedy zostanie on trwale przypisany do bohatera. Jeśli zginiesz przed dotarciem do wskazanego obszaru, to schemat przepadnie. Co więcej, nawet gdy już uda ci się go dostarczyć kolekcjonerowi, to musisz jeszcze zainwestować odpowiednią liczbę komórek, żeby ją odblokować. W chwili zdjęcia blokady otrzymasz egzemplarz broni od kolekcjonera i jednocześnie będziesz miał szansę, że dany typ broni pojawi się w sklepie, skarbcu lub skrzyni. W przypadku akcesoriów takich jak granaty musisz pamiętać przede wszystkim o czasie odnowienia pomiędzy pojedynczym użyciem.

Za to, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z broni dystansowej takiej jak sztylety, to musisz brać pod uwagę współczynnik amunicji. Po jej wyczerpaniu musisz podejść w okolice przeciwnika, w którego rzucałeś sztyletami, żeby je podnieść. W przeciwnym wypadku nie będziesz mógł ich użyć.

Co najważniejsze, większość przedmiotów ma przypisaną także zdolność pasywną. Warto zawsze weryfikować te parametry, bo niektóre mogą działać na twoją niekorzyść, a niekiedy z pozoru nieprzydatny przedmiot może mieć taką zdolność pasywną, która idealnie wkomponuje się w twój styl gry. Tym bardziej że zazwyczaj, aby z niej korzystać, musisz mieć go jedynie w ekwipunku, nawet jeśli po niego nie sięgniesz.

Komnaty wyzwań

Dostępne bardzo rzadko pomieszczenia, które oferują dodatkowe korzyści podczas danego rajdu - Podstawy rozgrywki | Jak zacząć w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Dostępne bardzo rzadko pomieszczenia, które oferują dodatkowe korzyści podczas danego rajdu. Aby otworzyć komnatę wyzwań musisz odnaleźć runę identyczną jak w przypadku ukrytego skarbu z tą różnicą, że będzie ona umieszczona w podłodze. Gdy bohater na niej stanie, to pojawi się możliwość interakcji, a gdy ją wykonasz, to w pobliżu pojawi się specjalny portal.

Wyzwania polegają na wyeliminowaniu wszystkich przeciwników w lokacji i opuszczeniu jej we wskazanym czasie z zastrzeżeniem, że podczas wszystkich wspomnianych działań nie otrzymasz pojedynczego ciosu od żadnego z przeciwników lub przeszkód. Jedna z trudniejszych aktywności, szczególnie na początku zabawy z Dead Cells. Warto pamiętać, że porażka przy wyzwaniu nie jest jednoznaczna z zakończeniem bieżącego rajdu, ale otrzymane tam obrażenia zostaną wyniesione poza komnatę wyzwania, więc przy skrajnie niskim poziomie punktów zdrowia możesz definitywnie zginąć.

Przeciwnicy

Nieodłączny element rozgrywki. W zależności od lokacji spotkasz różne ich typy, każdy o unikalnym zestawie zdolności i wyprowadzanych atakach. Ponadto w grze będziesz musiał zmierzyć się z kilkoma bossami, a nierzadko trafisz też na elitarnych przeciwników. Listę przeciwników z każdej lokacji i sposoby na walkę z nimi znajdziesz w rozdziałach dedykowanym poszczególnym pomieszczeniom.