Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Dead Cells - poradnik do gry

Dead Cells - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? poradnik Dead Cells

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2018

Dead Cells to produkcja roguelite i w rezultacie nie jest możliwe wytypowanie idealnych buildów, które mogą być wykorzystywane w trakcie wszystkich kolejnych przejść gry. Każda rozgrywka jest nieco inna i musisz na bieżąco dostosowywać się do przedmiotów odnajdywanych w świecie gry lub oferowanych przez handlarzy. Zamieszczone na tej stronie podpowiedzi jak zbudować dobry build w Dead Cells mają bardziej ogólny charakter i ich nadrzędnym założeniem jest zwrócenie uwagi podczas konstruowania buildów na niektóre typy przedmiotów czy specyficzne cechy gry. W każdym podpunkcie wymieniliśmy kilka różnych wariantów, by możliwe stało się dopasowanie buildu nawet jeśli bohater ma nieco inne bronie czy moce.

Główna i podrzędna broń (dwa górne sloty inwentarza)

Najbardziej uniwersalne i najprostsze do prowadzenia "bezpiecznej" gry rozwiązanie to ustawienie broni białej w głównym slocie i broni do walki na dystans w podrzędnym slocie. Pozwoli ci to na bieżąco radzić sobie zarówno z tymi potworami, które znalazły się blisko sterowanej postaci, jak i przeciwnikami, których można (lub trzeba) zaatakować na odległość.

Od samego początku gry dostępnych jest kilka rodzajów broni białej (kolejne odblokujesz dopiero dzięki planom) - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Od samego początku gry dostępnych jest kilka rodzajów broni białej (kolejne odblokujesz dopiero dzięki planom). Bardzo dobre są chociażby sztylety Twin Daggers, które zadają krytyczne obrażenia raz na trzy wyprowadzone ciosy. Po tym jak nieco lepiej zapoznasz się z podstawami gry możesz przestawić się na bronie nakładające negatywne statusy na przeciwników. Mowa tu np. o mieczu Blood Sword, który wywołuje krwawienie po pomyślnym ataku. Osobną kategorię stanowią bronie, które zadają duże obrażenia, ale i wystawiają bohatera na dodatkowe zagrożenia. Warto się nimi zainteresować, ale pamiętając o tym, że korzystanie z nich wymaga większej precyzji i umiejętności przy unikaniu ataków potworów. Jedną z prostszych broni z tej grupy jest miecz Frantic Sword. Zadaje on same krytyczne obrażenia, ale dopiero po tym jak pasek zdrowia bohatera spadnie poniżej 50%. Wymusza to bardziej ryzykowną grę, ale nie aż tak bardzo jak w przypadku broni, które mogą np. podwajać otrzymywane obrażenia.

Dodatkową sugestią przy wyborze oręża jest to, że warto decydować się tylko na te odmiany broni białej, które pozwalają na szybsze ataki. Wolne bronie (np. "startowy" Nutcracker mogący ogłuszać wrogów) ciekawie wyglądają na papierze, ale często nie sprawdzają się, gdyż większość potworów dysponuje szybkimi atakami. Mogą one z łatwością jako pierwsze zaatakować bohatera zanim zdąży on wyprowadzić własny cios.

Walka na dystans w Dead Cells może przebiegać na mnóstwo sposobów, gdyż dostępnych jest wiele broni i mocy cechujących się diametralnie różnymi sposobami działania - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Walka na dystans w Dead Cells może przebiegać na mnóstwo sposobów, gdyż dostępnych jest wiele broni i mocy cechujących się diametralnie różnymi sposobami działania. Najbardziej oczywiste rozwiązanie to wybór łuku (od samego początku gry dostępny jest łuk Duplex Bow). Musisz jednak wiedzieć o tym, że łuki i kusze w Dead Cells dysponują ograniczonym zapasem amunicji. Po jej wyczerpaniu należy odczekać aż pula amunicji automatycznie odnowi się i może to niestety wpędzić Cię w spore kłopoty podczas agresywnych starć z siłami wroga.

Problemem wyczerpania amunicji nie musisz martwić się w przypadku stosowania innych broni dystansowych. Doskonały jest w tym przypadku w szczególności elektryczny bicz Electric Whip, który jest dostępny już w momencie rozpoczęcia gry. Ogromną zaletą bicza jest to, że może on automatycznie "namierzać" wrogów i atakować także tych, które znajdują się pod lub nad głównym bohaterem. Jest to bardzo pomocne w tych lokacjach, w których mogą Cię zaskoczyć latające kreatury. Namierzenie ich z użyciem łuku bywa bardzo kłopotliwe. Jedyną wadą bicza jest jego krótszy zasięg, ale problem ten możesz zniwelować polegając opisanych w kolejnym podpunkcie pułapkach.

Inne bardzo dobre bronie dystansowe w Dead Cells to te, które nakładają na potwory negatywne stany. Świetnym wyborem jest chociażby moc Frost Blast, która potrafi zamrozić lub spowolnić przeciwnika. Zamrożenie potwora samo w sobie nie zadaje mu obrażeń, ale idealnie wystawia go na inne ataki. Zdecydowanie warto szukać okazji do tego żeby łączyć tę moc (oraz podobne) z broniami cechującymi się możliwością zadawania dużych obrażeń. Z innych ciekawych narzędzi zagłady warto też wymienić błyskawicę Lightning Bolt (musisz najpierw zdobyć jej plan). Może ona zadawać gigantyczne obrażenia, ale na czas ataku bohater nie może ruszać się z miejsca. Także i w tym przypadku wskazane jest połączenie jej z zamrożeniem przeciwnika lub z zatrzymaniem go w miejscu dzięki zastosowaniu pułapki (wnyków Wolf Trap).

Zamiast broni dystansowej w podrzędnym slocie możesz alternatywnie umieścić jakąś tarczę, ale wybór przedmiotów z tej grupy naszym zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji gdy zajmujesz się jeszcze poznawaniem gry i zdobywaniem najważniejszych planów i run. Tarcze wymagają przede wszystkim opanowania sztuki parowania ciosów i każde nieudane parowanie może Cię sporo kosztować. Ponadto nawet bezbłędny blok nie zablokuje w 100% ataku potwora. Z tarczami warto bliżej zaznajomić się dopiero w dalszej fazie gry. Obiekt tego typu może też przydać się w walce z bossem Conjunctivius z lokacji Insufferable Crypt, który atakuje bohatera gradem pocisków. Wyjątkiem jest sytuacja jeśli dysponujesz amuletem zmniejszającym obrażenia z tytułu trafienia przez wrogi pocisk.

Lewy i prawy skill (dwa dolne sloty inwentarza)

Pod pojęciem umiejętności w Dead Cells kryją się przede wszystkim granaty i pułapki i to nimi warto zainteresować się w pierwszej kolejności - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Pod pojęciem umiejętności w Dead Cells kryją się przede wszystkim granaty i pułapki i to nimi warto zainteresować się w pierwszej kolejności. "Gadżety" te są łatwe w opanowaniu i poleganie na nich zapewnia w większości sytuacji najlepsze efekty. Warto tu jednak pamiętać o jednej sprawie - powinieneś zdecydować się na "specjalizację" i mieć ustawione 2 granaty lub 2 pułapki. Wynika to z tego, że z przedmiotami z tych grup powiązane są inne mutacje wzmacniające bohatera i jeśli wybierzesz po jednym przedmiocie z każdej grupy to w ogólnym rozrachunku mniej na tym zyskasz.

W naszej ocenie pułapki są o wiele lepszym wyborem od granatów, gdyż dłużej pozostają aktywne i skutecznie odwracają uwagę potworów. Szczególnie możesz to docenić w tych lokacjach, w których przebywają silne potwory mogące znacząco osłabić bohatera. Możesz wtedy rozrzucić pułapki, wycofać się w bezpieczne miejsce i kontynuować walkę na dystans lub całkowicie nie ingerować i pozwolić żeby pułapki osłabiały i zabijały wrogów. Staje się to jeszcze prostsze po tym jak odblokujesz i ulepszysz mutację Efficiency skracającą czas odnawiania umiejętności. Możesz wtedy raz na kilka sekund rozrzucić pułapki na wypadek gdyby stare zostały szybko zniszczone. Nie wszystkie pułapki mają charakter ofensywny. Zwróć przede wszystkim uwagę na wnyki Wolf Trap, którego mogą zatrzymywać wrogów w miejscu. Plan wnyków jest dostępny od samego początku gry. Po tym jak przeciwnik zostanie unieruchomiony stanie się idealnym celem do atakowania z użyciem głównej i podrzędnej broni. Dobrym pomysłem jest posiadanie w inwentarzu jednej ofensywnej pułapki (np. działka) i właśnie wnyków.

W dalszej części gry, tj. po odnalezieniu i zakupieniu nowych planów, możes także zainteresować się mocami (Powers). Interesującą propozycją jest np. fala Wave of Denial, która po uaktywnieniu może odrzucić okolicznych wrogów od bohatera i zadać im obrażenia jeśli dodatkowe uderzą w ścianę. Moc ta może być przydatna w utrzymywaniu bohatera przy życiu gdy nagle otoczony zostanie przez potwory. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ta sama mutacja (Efficiency) może skrócić czas odnowienia mocy i pułapki. Dobrym pomysłem jest w rezultacie dobranie po jednej umiejętności z każdej z tych grup.

Zwoje - jakie upgrade'y wybierać?

Za każdym razem gdy odnajdziesz zwój możesz dokonać wyboru pomiędzy dwoma lub trzema ulepszeniami (upgradeami) - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Za każdym razem gdy odnajdziesz zwój możesz dokonać wyboru pomiędzy dwoma lub trzema ulepszeniami (upgrade'ami). Powinna to być przemyślana, a nie pochopna decyzja. Z racji na losowość gry w kwestii odnajdywania elementów ekwipunku nie możesz niestety jeszcze przed rozpoczęciem nowej rozgrywki dokładnie rozplanować sobie procesu ulepszania bohatera. Można mimo wszystko wyszczególnić dwie rekomendowane ogólne ścieżki rozwoju, które opisaliśmy poniżej. Wyboru danej ścieżki najlepiej jest dokonać po tym jak spędzisz trochę czasu w ramach nowej rozgrywki i ustalisz jakie typy broni i umiejętności udało ci się odnaleźć lub zakupić w początkowych lokacjach.

  1. Wariant 1 - Jak najwięcej punktów zdrowia. Plan zakłada w tym przypadku priorytetyzowanie tych ulepszeń, które gwarantują przyrost jak największej liczby punktów zdrowia, a więc wybieranie różnych ulepszeń po odnalezieniu każdego kolejnego zwoju. To dobry pomysł jeśli ciągle poznajesz grę i zbyt często giniesz lub jeśli tworzysz build stawiający na częste ryzykowne walki w zwarciu.
  2. Wariant 2 - Specjalizacja w jednej dziedzinie. Plan zakłada w tym przypadku wybieranie ulepszeń w większości z jednej kategorii - Brutality, Tactics lub Survival. Nie powinna to być całkowita specjalizacja, gdyż odblokowując nawet tylko jedno ulepszenie np. z kategorii Survival możesz wydłużyć pasek zdrowia aż o 60 procent. To lepszy pomysł, bo możesz w ten sposób znacząco wzmacniać posiadany ekwipunek oraz mutacje. Pamiętaj jednak o tym żeby dobierać oręż kolorystycznie. Przykładowo jeśli skupisz się na rozwijaniu kategorii Tactics to staraj się odnajdywać i używać fioletowych broni i dodatkowo odblokuj mutację Efficiency. Kolejne odblokowane ulepszenia Tactics jeszcze bardziej wzmocnią wspomnianą przykładową mutację, tj. skrócą czas oczekiwania na regenerację umiejętności.

Dodatkowa uwaga - W dalszej fazie gry możesz odnajdywać wyższej jakości przedmioty (np. żółte), które nie są "powiązane kolorystycznie" z żadną z trzech głównych kategorii ulepszeń (czerwoną, fioletową lub zieloną). Nie rezygnuj z używania ich nawet jeśli specjalizujesz się w jednej grupie. Bardzo często ich statystyki znacząco przewyższają "zwykłe" bronie.

Amulety

Gwoli przypomnienia amulety w Dead Cells zdobywa się przede wszystkim dzięki pokonywaniu elitarnych przeciwników - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Gwoli przypomnienia amulety w Dead Cells zdobywa się przede wszystkim dzięki pokonywaniu elitarnych przeciwników. W trakcie pojedynczej rozgrywki powinieneś pozbyć się co najmniej kilku elitarnych wrogów i w związku z tym będziesz mógł wybierać pomiędzy różnymi amuletami. Oto kilka najważniejszych porad:

  1. Zwróć uwagę na to z jakimi kategoriami (Brutality, Tactics, Survival) powiązany jest dany amulet (może to być więcej niż 1 kategoria). Jeśli dążysz do specjalizacji w jakiejś dziedzinie to staraj się dobierać amulety, które "pasują" kolorystycznie.
  2. Wyższy poziom amuletu nie zawsze oznacza, że jest on lepszy. Dokładnie przejrzyj statystyki nowo odnalezionego artefaktu, by sprawdzić czy rzeczywiście będzie on lepszym wyborem.
  3. Bardzo pomocne są amulety, które zmniejszają obrażenia od wrogich pocisków o 75%. Mogą one znacząco ułatwić ci staczanie walk ze zwykłymi potworami oraz z bossami dysponującymi atakami dystansowymi. Zdobycie takiego amuletu znacząco zmniejsza też potrzebę posiadania tarczy i zamiast niej możesz przydzielić bohaterowi jakąś bardziej przydatną broń.
  4. Inna przydatna cecha amuletów to zmniejszanie wszystkich otrzymywanych obrażeń. Staraj się rozglądać za amuletami, które pomniejszają obrażenia o co najmniej 20 procent.

Mutacje

Dobranie odpowiednich mutacji to ważny element przygotowania solidnego buildu - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry

Dobranie odpowiednich mutacji to ważny element przygotowania solidnego buildu. Najważniejszą związaną z nimi informacją jest to, że maksymalnie możesz ustawić 3 mutacje. Nie możesz także od razu wybrać wszystkich trzech. Gra pozwoli ci dodać po jednej nowej mutacji za każdym razem gdy znajdziesz się w nowej bezpiecznej strefie. Ograniczenie liczby mutacji wymusza dobranie tylko tych, które będą najbardziej pomocne. Oto kilka naszych podpowiedzi na ten temat:

  1. Niezależnie od budowanego buildu dobrze jest wybrać co najmniej jedną "neutralną" mutację (grupa General Mutations), tj. niepowiązaną z upgrade'ami ze zwojów. Najlepsza naszym zdaniem mutacja to Ygdar Orus Li Ox, która gwarantuje dodatkową szansę w momencie gdy bohater straci punkty zdrowia i powinien zginąć. Może Cię ona uratować w trudniejszych walkach czy jeśli wpadniesz w zasadzkę. Pamiętaj jednak, że musisz ją wybrać jako pierwszą i że zadziała tylko jeden raz na całe przejście gry. Jeśli mimo wszystko nie czujesz się zbyt pewnie w temacie żywotności bohatera to wybierz również mutację Dead Inside, która wydłuża pasek zdrowia o 30 procent.
  2. Jedna z wybranych mutacji powinna dotyczyć używania umiejętności. Jeśli polegasz na pułapkach to odblokuj mutację Efficiency, a jeśli używasz granatów to odblokuj mutację Fireworks Technician. Mutacje te skracają czas odnowienia umiejętności i ich właściwości mogą się ponadto poprawiać dzięki wybieraniu fioletowych/czerwonych zwojów. Docelowo możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania nawet o 70-80%.
  3. Jeśli pozostał ci jeszcze jakiś wolny slot na mutację to warto wybrać jedną ze zwiększających obrażenia zadawane przez bohatera. Postaraj się odblokować dzięki planom szereg nowych mutacji, dzięki czemu będziesz mógł wybrać taką, którą najbardziej pasuje do aktualnego buildu. Przykładowo jeśli lubisz korzystać z pułapek i broni dystansowych to warto wybrać mutację Tranquility, które zwiększa znacząco DPS gdy w pobliżu bohatera nie ma żadnych wrogów.

Inne porady związane z konstruowaniem buildów

1 - Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? - Dead Cells - poradnik do gry
  1. Korzystaj z usług kuźni (przykładowe okno kuźni na powyższym obrazku - kowala odnajduje się w bezpiecznych strefach). Ma ona dwa główne zastosowanie - wzmacnianie elementów ekwipunku oraz zamiana ich statystyk/modyfikatorów (Reforge). Ciekawsza jest ta druga opcja. Możesz tak długo losować statystyki aż przedmiot opisany zostanie bardziej przydatnymi współczynnikami. Niezależnie od wykonywanych w kuźni czynności pamiętaj, że każda operacja wymaga wydania złota. Nie ulepszaj ani nie modyfikuj przedmiotów niskiej jakości. Ulepszone ich wersje nie będą aż tak bardzo potrzebne w prostszych początkowych lokacjach. Ponadto jest bardzo prawdopodobne, że znajdziesz o wiele lepsze przedmioty zanim dotrzesz do finałowych lokacji gry.
  2. Zawsze miej trochę złota w zapasie. Przed złożeniem zamówienia w kuźni koniecznie sprawdź stan konta. Jeśli masz stosunkowo niewiele złota to lepiej niczego nie kupować, bo pieniążki bardziej mogą ci się przydać w kolejnym poziomie, np. do otwarcia złotych drzwi albo do kupienia jakiegoś znacznie ciekawszego nowego przedmiotu u handlarza.
  3. Odnajduj jak najwięcej zwojów. Dokładne przeszukiwanie lokacji jest bardzo wskazane. Jeśli pominiesz dodatkową eksplorację w poszukianiu zwojów to może się okazać, że w końcowej fazie gry postać nie będzie dostatecznie silna. Nawet jeśli zbudujesz bardzo ciekawy build to trudno będzie ci coś z nim zdziałać jeśli bronie nie będą zadawały odpowiednio dużych obrażeń albo gdy bohater będzie miał krótki pasek zdrowia.
  4. Nie zużywaj zbyt szybko przedmiotów jednorazowego użytku. Mowa tu np. o mocy Tonic, która pozwala odzyskać część zdrowia i ochraniać bohatera przez kilka sekund. Wspomnianą moc możesz użyć tylko raz na dany poziom. Najlepiej zostawić sobie ją na jakiegoś elitarnego przeciwnika czy wykorzystać w sytuacji gdy bohater nagle znajdzie się na skraju śmierci.
  5. Warto docelowo odblokować permanentne ulepszenie Restock. Oferuje ono możliwość (odpłatnego) odświeżenia oferty handlarzy i zwiększa tym samym prawdopodobieństwo wylosowania przedmiotów, które (po dokonanym zakupie) bardziej się przydadzą bohaterowi.
  6. Mutacje możesz resetować. Skorzystaj z tej opcji jeśli od czasu odblokowania ostatniej mutacji zmieniło się drastycznie Twoje wyposażenie i oferowane przez mutacje premie do statystyk nie są już ci potrzebne. Ważnym wyjątkiem jest to, że nie możesz ponownie wybrać mutacji Ygdar Orus Li Ox po tym jak dokonasz resetu.