Dead Cells - poradnik do gry
Biegnij po swoją śmierć! Poradnik do Dead Cells to praktyczne porady, które otworzą przed Tobą każde głucho zatrzaśnięte drzwi w losowo generowanych korytarzach gry. Opisaliśmy świat, przedmioty i rozwój postaci, aby eksploracja i nieustanna śmierć nigdy nie były już uciążliwe.
Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2018
Poniższy nieoficjalny poradnik do Dead Cells to zbiór najważniejszych porad i wskazówek przydatnych podczas zabawy z produkcją studia Motion Twin. Dead Cells to trudna i momentami nieprzyjazna gra i nasz poradnik powinien pomóc w rozwiązaniu najpoważniejszych problemów oraz w dokonywaniu szybszych postępów w grze. W poradniku znalazł się przede wszystkim opis podstaw rozgrywki ze wskazaniem na jej najważniejsze elementy i ukryte mechaniki, których zrozumienie może pozwolić na uzyskiwanie lepszych rezultatów i na rzadsze utraty bohatera. Poradnik podpowiada również jak unikać popełniania najczęstszych błędów w Dead Cells oraz jak zdobyć runy potrzebne do eksploracji nowych obszarów. Sporo ważnych tematów opisanych zostało w rozdziale FAQ. Są w nim odpowiedzi na takie pytania jak czy możesz w Dead Cells zapisać stan gry, jak rzadziej ginąć czy jak pozbyć się klątwy.
Kolejne strony poradnika skupiają się między innymi na tematach eksploracji świata gry, rozwijania bohatera, zdobywania nowych elementów ekwipunku, konstruowania udanych buildów oraz pokonywania elitarnych przeciwników i bossów gry. Każda lokacja dostępna w grze została dokładnie omówiona. W opisach uwzględnione zostały takie kwestie jak dotarcie do danej lokacji, przedstawienie unikalnych cech lokacji (np. możliwość podróżowania pomiędzy wymiarami), zestawienie pojawiających się przeciwników oraz poinformowanie o przejściach do kolejnych obszarów.
W poradniku do Dead Cells nie zabrakło szczegółowego przewodnika do trofeów. Każde z osiągnięć ma swój opis i bardziej problematyczne trofea omówione zostały na osobnych stronach. Poradnik uzupełniają strony na temat sterowania i wymagań sprzętowych.
Dead Cells to gra łącząca cechy roguelike'a i metroidvanii, w której przenosimy się do mrocznego świata fantasy. W trakcie gry badamy posępne lokacje, które zamieszkiwane są przez wrogie i bardzo niebezpieczne kreatury. Cechą wyróżniającą tę produkcję jest to, że została ona w taki sposób skonstruowana żeby gracz często ginął. Śmierć w Dead Cells nie oznacza jednak całkowitej utraty dotychczasowych postępów, bo do kolejnej rozgrywek możemy przenosić odblokowane plany i permanentne ulepszenia. Gra kładzie nacisk na wielokrotnie przechodzenie tych samych lokacji. Z każdą kolejną rozgrywką stajemy się nie tylko trochę silniejsi, ale doskonalimy też technikę walki i poznajemy nowe sposoby pozwalające na dłuższe utrzymanie bohatera przy życiu.
Łukasz Wiśniewski & Jacek "Stranger" Hałas (www.gry-online.pl)
- Poradnik przetrwania w Dead Cells
- Łatwy build na start
- Jak odblokować nowe umiejętności (zdobywanie run)?
- Prostsze lokacje w Dead Cells
- Najważniejsze przyciski sterowania w Dead Cells
- Wymagania sprzętowe Dead Cells
Poradnik przetrwania w Dead Cells
W Dead Cells nie musisz obawiać się śmierci, bo jest ona częścią postępów w grze. Możesz natomiast podejmować kroki dążące do zmniejszenia częstotliwości zgonów. Zgromadzone poniżej podpowiedzi pozwolą ci gromadzić większą liczbę komórek oraz szybciej odblokowywać ważne permanentne ulepszenia:
- Powoli eksploruj kolejne lokacje. Jeśli za bardzo się będziesz śpieszył to możesz bardzo łatwo popełnić jakiś poważny błąd czy nagle znaleźć się w sytuacji, w której bohater zostanie otoczony przez dużą grupę potworów. Rozglądaj się prawą gałką analogową i wycofuj gdy tylko sprawy skomplikują się.
- Polegaj na atakach dystansowych. Wrogów o wiele bezpieczniej można zabijać atakując ich z dużej odległości. Nie musisz wtedy martwić się ich atakami wyprowadzanymi w zwarciu oraz możesz łatwo wycofać się jeśli nagle życie bohatera znajdzie się w niebezpieczeństwie. Staraj się zawsze mieć w inwentarzu jedną dowolną broń dystansową. Dodatkowo powinieneś polegać na pułapkach (lub w ostateczności granatach). Mogą one osłabiać lub zabijać wrogów bez Twojego bezpośredniego udziału. Sprawdzają się one też do odwracania uwagi silniejszych potworów i niektórych głównych bossów.
- Spodziewaj się ataków z zaskoczenia. Unikalne umiejętności niektórych potworów pozwalają im na ataki z zaskoczenia. Mowa tu między innymi o latających kreaturach Kamikaze, które eksplodują po znalezieniu się w pobliżu bohatera, czy o skorpionach napotykanych głównie w kanałach, które wychodzą nagle z ziemi. Gdy dojdzie do ataku z zaskoczenia najlepiej jest od razu pozbyć się danego potwora (jeśli jest to łatwe do wykonania) lub uciec na inną półkę w połączeniu z rozrzuceniem pułapek, które będą mogły zgubić lub spowolnić ewentualny pościg.
- Kupuj kolejne fiolki zdrowia. W Dead Cells możesz odblokować cztery poziomy permanentnego ulepszenia Health Flask. Każdy poziom tego ulepszenia zapewnia dodatkowe leczenie i jest to ogromna pomoc. Danego bossa czy innego silnego potwora możesz łatwiej pokonać jeśli w trakcie potyczki możesz podleczyć się np. 3 razy zamiast 1 razu. Każdy nowy poziom ulepszenia kosztuje znacznie więcej komórek, ale mimo wszystko dobrze jest przeznaczać większość z nich na ten cel.
- Otwarcie skrzyni z klątwą to ogromne ryzyko. Bohater może paść ofiarą klątwy m.in. poprzez otwarcie zaklętej skrzyni odnalezionej w świecie gry. Nie powinieneś ryzykować z klątwami na wczesnym stadium zabawy. W skrzyni z klątwą możesz odnaleźć np. cenny plan, ale pamiętaj, że w celu zachowania go na stałe musisz z nim dotrzeć do bezpiecznej strefy (to samo tyczy się zbieranych komórek). Klątwa wymusza pokonanie określonej liczby wrogów nie dając się ani razu trafić i w trakcie poznawania gry bardzo łatwo jest popełnić jakiś minimalny błąd, który doprowadzi do śmierci bohatera i utraty postępów.
- Odnajduj jak najwięcej zwojów. W każdej odwiedzanej lokacji (za wyjątkiem tych z bossami) do odnalezienia jest kilka zwojów i docieranie do nich jest niezwykle ważne. Wydłużają one pasek zdrowia oraz podnoszą siłę ataków dla broni i umiejętności z określonych kategorii. Ignorowanie ich poprzez szybkie przechodzenie do kolejnych lokacji z pominięciem eksploracji okolicy może zemścić się w przyszłości i np. teoretycznie stosunkowo łatwy do pokonania boss może okazać się dużym wyzwaniem.
- Niektóre mutacje mogą poprawić żywotność bohatera. Mutacje w Dead Cells mogą mieć przeróżne działanie i np. umożliwiać bohaterowi zadawanie zwiększonych obrażeń przy spełnieniu określonych wymagań. Jeśli dopiero poznajesz grę to powinieneś jednak w pierwszej kolejności zainteresować się mutacjami, która poprawiają żywotność i dzięki temu zmniejszają ryzyko zgonu. Są to mutacje Ygdar Orus Li Ox (jednokrotne ocalenie bohatera przed śmiercią) oraz Dead Inside (wydłużenie paska zdrowia o 30 procent). Wybieraj je we wszystkich początkowych rozgrywkach przynajmniej do momentu lepszego poznania gry i odblokowania najważniejszych schematów.
Więcej podpowiedzi znajdziesz na stronie Jak mniej ginąć w Dead Cells? w naszym poradniku.
Łatwy build na start
Dead Cells nie pozwala na przygotowanie idealnego buildu, gdyż każda rozgrywka jest inna i odnajduje się w niej nieco inne przedmioty. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym już od pierwszych godzin spędzonych z grą będziesz mógł konstruować solidne buildy pozwalające na prostsze pokonywanie potworów i utrzymywanie bohatera przy życiu. Z podpowiedzi tych możesz korzystać nawet jeśli nie znajdziesz podczas przechodzenia gry ulubionej broni czy umiejętności.
- Główną bronią powinna być broń do walki wręcz. Warto tu postawić na zwinność i wybrać broń, którą można wyprowadzać szybkie ataki. Pozwoli ci to na zadanie kilku ciosów i odskoczenie od przeciwnika oraz na zwiększenie szans, że podczas walk w zwarciu to bohater zaatakuje jako pierwszy. Dobrze byłoby też gdyby główna broń nakładała na wrogów negatywne statusy, np. zatruwała czy podpalała ich.
- Porzędną bronią powinna być broń do walki na dystans. Łuki i kusze są łatwe w opanowaniu i odnajduje się je od samego początku gry, ale podczas używania ich należy pamiętać o ograniczonych zapasach amunicji. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór broni, której można używać bez ograniczeń. Nasze rekomendacje to bicz Electric Whip, który automatycznie namierza okolicznych wrogów, oraz moc Frost Blast, która może zamrażać potwory i wystawiać je na dalsze ataki.
- Sloty umiejętności powinny zostać zapełnione pułapkami, z których korzysta się o wiele łatwiej od granatów. Jedną z pułapek może być np. jakieś działko, a drugą wnyki, które pozwolą unieruchomić atakowanego potwora. Ogromną zaletą pułapek jest to, że po rozrzuceniu ich możesz oddalić się na bezpieczną odległość i "pozwolić im" na atakowanie potworów.
- Amulet to odrobinę mniej ważny element ekwipunku, ale i ten slot dobrze jest zapełnić jakimś cennym artefaktem (amulety odbiera się pokonywanym elitarnym potworom). Najlepiej żeby oprócz zmniejszania siły ataków potworów chronił on przed wrogimi pociskami. Parametr ten docenisz podczas walk z potworami walczącymi na odległość czy np. podczas starcia z bossem Conjunctiviusem.
- Upgrade'y ze zwojów najlepiej jest dobierać na bazie posiadanego ekwipunku (dopasowanie kolorystyczne). Jeśli jesteś jeszcze na stadium poznawania gry to wybieraj ulepszenia z różnych grup żeby maksymalnie wydłużyć pasek zdrowia bohatera.
- Mutacje powinny przede wszystkim pomóc w zwiększeniu żywotności sterowanej postaci - mowa tu o Ygdar Orus Li Ox (jednokrotne ocalenie bohatera przed śmiercią) oraz Dead Inside (wydłużenie paska zdrowia o 30 procent). Ciekawe są też mutacje przyśpieszające odnowienie umiejętności (np. Efficiency) czy zwiększające DPS w określonych sytuacjach (np. jeśli w pobliżu bohatera nie ma żadnego potwora).
Kolejne sugestie na temat tworzenia własnych buildów znajdziesz na stronie Jak łatwo zbudować dobry build w Dead Cells? w naszym poradniku.
Jak odblokować nowe umiejętności (zdobywanie run)?
Odnajdywanie run jest ważnym procesem w Dead Cells, bo możesz dzięki nim docierać w niedostępnie wcześniej obszary. Pozwoli ci to też zbadać dodatkowe lokacje oraz dotrzeć do legowiska jednego z alternatywnych bossów gry. Runy musisz kolekcjonować w następującej kolejności (za wyjątkiem ostatniej):
- Vine Rune - Musisz zbadać lokację Promenade of the Condemned i pokonać w niej elitarnego potwora, który posiada tę runę. Runa pozwala na wspinanie się po winoroślach.
- Teleportation Rune - Musisz zbadać lokację Toxic Sewers i pokonać w niej elitarnego potwora, który posiada tę runę. Runa pozwala na korzystanie z sarkofagów do teleportowania bohatera.
- Ram Rune - Musisz zbadać lokację Ossuary i pokonać w niej elitarnego potwora, który posiada tę runę. Runa pozwala na przebijanie się przez osłabione fragmenty posadzki.
- Spider Rune - Musisz zbadać lokację Slumbering Sanctuary (dociera się do niej od strony Insufferable Crypt gdzie przebywał boss Conjunctivius) i pokonać w niej elitarnego potwora, który posiada tę runę. Runa pozwala na wspinanie się po pionowych ścianach i odbijanie od nich.
- Challenger's Rune - Musisz pokonać pierwszego głównego bossa gry - The Concierge. Runa pozwala na przystępowanie do codziennych wyzwań.
Dokładne instrukcje jak znaleźć każdą z wymienionych run znajdziesz na stronie Jak docierać do niedostępnych lokacji? - runy umiejętności w naszym poradniku.
Prostsze lokacje w Dead Cells
Niektóre lokacje w Dead Cells są bardzo kłopotliwe. Bohater może w nich zginąć w wyniku kontaktu z silnymi przeciwnikami czy pułapkami. Poniżej zestawiliśmy rekomendowane przez nas prostsze lokacje, w których łatwo można "farmić" komórki potrzebne do odblokowania permanentnych ulepszeń. Po tym jak wzmocnisz bohatera i odblokujesz początkowe plany możesz zacząć odwiedzać trudniejsze obszary.
- Prisoners' Quarters - To najprostsza lokacja w grze. Przebywają tu bardzo słabe potwory i trzeba się naprawdę postarać żeby przedwcześnie zginąć.
- Promenade of the Condemned - Promenadę możesz odwiedzać od samego początku gry. Nie jest ona trudna. Uważaj w niej jedynie na pułapki oraz na wrogów Runner, którzy potrafią teleportować się.
- Ramparts - To kolejna lokacja, którą możesz badać od samego początku rozgrywki. Podczas przemierzania zamkowych murów szybko pozbywaj się potworów Inquisitor (strzelają magicznymi pociskami przelatującymi przez ściany) i uważaj na przepaście (ryzyko utraty części punktów zdrowia).
- Toxic Sewers - Kanały możesz zacząć odwiedzać po zdobyciu pierwszej runy (Vine Rune). Są one nieco trudniejsze, gdyż musisz uważać na trującą zieloną wodę i na atakujące z zaskoczenia skorpiony. Przeciwnicy nie są na szczęście bardzo silni.
- Stilt Village - To najmniej wymagająca lokacja spośród tych możliwych do odwiedzenia po rozprawieniu się z pierwszym bossem gry. Uważaj w niej na potwory Kamikaze, które niszcz zanim eksplodują, oraz na kapitanów (Pirate Captain) - przeskakuj nad wystrzeliwanymi przez nich wybuchowymi kulami.
Najważniejsze przyciski sterowania w Dead Cells
Sterowanie w Dead Cells nie jest bardzo skomplikowane, aczkolwiek zapamiętanie i bezbłędne korzystanie z dostępnej klawiszologii może niejednokrotnie uchronić bohatera przed śmiercią. Poniżej znajdziesz najważniejsze przyciski używane w grze.
Poruszanie się | |
Rozglądanie się | |
Skok - Możesz dwukrotnie wciśnąć ten przycisk żeby wykonać podwójny skok. Wychylenie w locie gałki analogowej w dół i wciśnięcie przycisku skoku sprawi, że bohater uderzy z dużą siłą w ziemię. | |
Turlanie się (unik) | |
Użycie głównej broni | |
Użycie podrzędnej broni | |
Pierwsza umiejętność (granat, pułapka, moc itp. - dolne sloty inwentarza) | |
Druga umiejętność (granat, pułapka, moc itp. - dolne sloty inwentarza) | |
Leczenie - musisz przytrzymać przycisk na 3 sekundy (możesz skracać proces leczenia dzięki niektórym mutacjom) | |
Interakcja z otoczeniem | |
Pauza | |
Mapa obszaru (na czas przeglądania mapy gra jest pauzowana) |
Wymagania sprzętowe Dead Cells
Wersja PC gry Dead Cells ma bardzo niskie wymagania, dzięki czemu można ją z powodzeniem uruchomić na większości laptopów czy nawet na kilkuletnich komputerach stacjonarnych:
- Procesor: Intel Core i5 2.6 GHz
- Pamięć: 2 GB RAM
- Karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5750 lub lepsza
- Wolne miejsce na dysku: 500 MB
- Windows 7/8/10
Rekomendowane wymagania nie są o wiele wyższe. Warto dysponować nieco szybszym procesorem, 4 gigabajtami pamięci RAM oraz kartą graficzną klasy GeForce GTX 460 lub lepszą.
Poradnik przygotowywaliśmy w oparciu o wersję na PlayStation 4. Na standardowej wersji tej konsoli Dead Cells przez większość czasu działało bez większych problemów. W trakcie rozgrywki przytrafiały się niewielkie przeskoki oraz spowolnienia animacji (m.in. w lokacji Graveyard), aczkolwiek nie przeszkadzały one w obcowaniu z grą. Najbardziej kłopotliwa jest wersja na konsolę Nintendo Switch. Cechuje się ona problemami z utrzymaniem płynnej animacji gdy sprzęt jest niezadokowany. Autorzy gry obiecują wydanie łatek mających poprawić płynność działania gry na konsolach.
Autorzy Poradnika
Jacek Hałas
Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).
więcej
Łukasz Wiśniewski
Informacje o Dead Cells - poradnik do gry
Poradnik jest gotowy w 30%, Ostatnia aktualizacja : 5 lipca 2017
5 lipca 2017 - dodaliśmy nowe rozdziały z poradami i podstawami rozgrywki, a także rozbudowaliśmy opis kolejnych poziomów!
28 czerwca 2017 - rozpoczynamy tworzenie poradnika Dead Cells!
Poradnik zawiera : strony: 59, ilustracje: 360 .
Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.
Popularne strony w Dead Cells - poradnik do gry
- Jak zdobyć klucz Architect's Key w Dead Cells? poradnik Dead Cells.
- Jak docierać do niedostępnych lokacji - runy umiejętności w Dead Cells poradnik Dead Cells.
- Clock Tower - poziom w Dead Cells poradnik Dead Cells.
- Porady na start w Dead Cells Jak zacząć grę w Dead Cells - poradnik do gry. Koniecznie sprawdź, jak rozpocząć rozgrywkę i o czym należy pamiętać w Dead Cells! Kilka kluczowych porad pomoże Ci wejść w trudny i nieobliczalny świat Dead Cells.
- Ossuary - poziom w Dead Cells poradnik Dead Cells.