Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Cezar IV - poradnik do gry

Cezar IV - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mury miejskie | Gospodarka | Cezar IV poradnik Cezar IV

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2019

Mury miejskie są dość poważna inwestycją i to nie tylko ze względu na koszt ich budowy. Większym problemem jest kwestia zapewnienia takiego ich ułożenia aby nie hamowały rozwoju miasta i nie ograniczały komunikacji między różnymi jego dzielnicami.

Stąd są dwie szkoły budowania murów - obie mają swoje zalety.

Pierwsza klasyczna zakłada że murami otaczamy wyłącznie dzielnicę mieszkalną, budując je z pewnym zapasem tak aby nie ograniczać przyszłego rozwoju miasta.

Tutaj dzielnica mieszkalna ma miejsce do rozwoju - Mury miejskie | Gospodarka | Cezar IV - Cezar IV - poradnik do gry
Tutaj dzielnica mieszkalna ma miejsce do rozwoju

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest koszt. Koszt takiego muru nie powinien przekroczyć 4-5 tyś.

Niestety to rozwiązanie ma też dwie poważne wady:

Po pierwsze trudno wybudować mur w ten sposób aby nie przeszkadzał nam w przyszłym rozwoju miasta i nie ograniczał szlaków komunikacyjnych wewnątrz miasta. O ile to drugie można przy pewnym wysiłku zaplanować w ten sposób aby wszystko działało w porządku, to pierwsza kwestia jest bezpośrednio powiązana z faktem, iż w bezpośredniej bliskości umocnień nie możemy wznosić budynków - co powoduje, iż po obu stronach muru mamy ziemię niczyją zajmującą bezcenne dla nas miejsce. W scenariuszach gdzie miejsca jest mnóstwo ta wada jest siłą rzeczy relatywnie niewielka, w pozostałych jednak potrafi znacząco utrudnić nam życie.

Po drugie - część z naszych budowli znajduje się poza murami, co powoduje, iż w razie ataku nieprzyjaciel bez trudności może je spalić o ile nasze armie nie nadciągną na czas.

Druga szkoła budowania murów zakłada, że murem otaczamy CAŁĄ mapę.

Tym razem mury budowane były z rozmachem. Koszt jedynie 20 tyś dinarów. - Mury miejskie | Gospodarka | Cezar IV - Cezar IV - poradnik do gry
Tym razem mury budowane były z rozmachem. Koszt jedynie 20 tyś dinarów.

Jej zalety są następujące:

Mur w żadnym stopniu nie będzie ograniczał rozwoju miasta, często znajdując się na terenie, który i tak jest niedostępny dla naszych budynków.

Po drugie wróg zawsze będzie musiał przebić się przez nasze umocnienia nim zagrozi budynkom. Co prawda łatwość z jaką nasi wrogowie pokonują umocnienia jest nieco deprymująca, ale mimo wszystko zajmuje im to nieco czasu i pozwala naszym wieżom nieco przetrzebić ich stan liczebny, a nam daje szansę na podciągnięcie w zagrożony rejon oddziałów garnizonowych.

W przypadku gdy na mapie mamy naturalną granicę (morze bądź rzeka) można je wykorzystać jako jedną ze ścian muru - wystarczy doprowadzić mur do rzeki (tak blisko jak się da).

Tej rzeki barbarzyńcy łatwo nie sforsują. - Mury miejskie | Gospodarka | Cezar IV - Cezar IV - poradnik do gry
Tej rzeki barbarzyńcy łatwo nie sforsują.

Jeśli przez rzekę przechodzi most - on również musi być chroniony. Mur można wybudować albo po stronie miasta (odgradzając most od miasta murem z bramą) albo po drugiej stronie rzeki - budując coś w rodzaju barbakanu chroniący most przed ewentualnymi przeciwnikami.

Tutaj jedna ważna uwaga. Nie należy budować murów na samej krawędzi mapy - może to doprowadzić do sytuacji, w której wrogie armie pojawią się od razu już WEWNĄTRZ murów - po prostu gra gdy nie mogąc zmieścić najeźdźców między granicą mapy a naszymi murami umieszcza ich tam gdzie może...