Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 10 lutego 2019, 11:30

(Pre)historia gier. Szalone, imponujące i... głupie. Rekordy z gier

Spis treści

(Pre)historia gier

Pierwszy survival w otwartym świecie

The Forest? DayZ? Może Minecraft? A, guzik! Fundamenty gatunku zbudowano już w 1992 roku, gdy ukazała się pierwsza, darmowa wersja UnReal World, stworzona przez dwóch programistów. Tytuł oferował charakterystyczne dla gatunku elementy takie jak konieczność polowania czy możliwość budowania domu. W dodatku akcja dzieje się w unikatowym świecie inspirowanym fińskim folklorem. Co fascynujące, projekt nadal jest rozwijany, a w 2018 roku jego płatna wersja doczekała się premiery na Steamie.

Ostatnia aktualizacja gry miała miejsce w październiku 2018 roku. - 2019-02-08
Ostatnia aktualizacja gry miała miejsce w październiku 2018 roku.

Pierwsza gra z otwartym światem

Koncepcja otwartego świata w grach komputerowych zyskała wielką popularność dopiero w XXI wieku, ale pierwsze podejścia do jej realizacji nastąpiły już w czasach, gdy wirtualna rozgrywka zaledwie raczkowała. Pierwszym, który spełnił jej wytyczne, był wydany w 1984 roku kosmiczny symulator Elite.

Pierwszy niesamodzielny dodatek do konsoli

Niesamodzielne dodatki do gier to koncept, który najpierw solidnie się zadomowił na pecetach, a potem trafił na konsole. Pierwszym addonem, który do uruchomienia wymagał podstawowej wersji gry, było wydane w 1999 roku na PlayStation Grand Theft Auto: London 1969 — rozszerzenie przenoszące akcję pierwszej odsłony GTA do stolicy Wielkiej Brytanii.

Młodszym graczom trudno uwierzyć, że tak właśnie wyglądało niegdyś GTA. - 2019-02-08
Młodszym graczom trudno uwierzyć, że tak właśnie wyglądało niegdyś GTA.

Pierwsze stałe muzeum poświęcone grom

Najstarszy tego typu obiekt znajduje się stosunkowo niedaleko Polski, bo w Niemczech, a dokładniej w Berlinie. Computerspielemuseum otwarto w 1997 roku i funkcjonowało do 2000 roku. Przez kolejne jedenaście lat działało wyłącznie jako muzeum internetowe, by od 2011 roku znów otworzyć swoje drzwi i zaoferować turystom stacjonarne wycieczki po historii wirtualnej rozrywki.

Pierwsza gra z podwójnym skokiem

Niemająca z logicznego punktu widzenia większego sensu umiejętność podwójnego skoku jest podstawą setek platformówek czy przygodowych gier akcji. Po raz pierwszy w grze pojawiła się przeszło 30 lat temu, w wydanym w 1985 roku przez Namco Dragon Busterze. Oprócz wprowadzenia rewolucji w skakaniu, ten dungeon crawler był też jedną z pierwszych gier wyposażonych w widoczny na ekranie pasek zdrowia.

Nawet dzisiaj trzeba przyznać, że okładka Dragon Bustera jest bardzo ładna. - 2019-02-08
Nawet dzisiaj trzeba przyznać, że okładka Dragon Bustera jest bardzo ładna.

Pierwsza grywalna kobieca postać w grze wideo

14 lat przed narodzinami Lary Croft i cztery lata przed szokującym dla graczy odkryciem, że Samus Aran też była kobietą, czyli w 1982 roku, amerykańska firma produkująca automaty Midway Manufacturing wzięła sprawy we własne ręce. Nie mogąc doczekać się, aż współpracujące z nią japońskie Namco stworzy w końcu kontynuację Pac-Mana, samodzielnie przygotowała sequel. Jedną z cech charakterystycznych nowej gry było to, że zamiast Pac-Manem, sterowaliśmy w niej panią Pac-Man — pierwszą kobiecą główną bohaterką w grach wideo.

Pierwszy teleturniej wykorzystujący gry komputerowe

Pomysł na teleturniej, w którym uczestnicy rywalizują ze sobą w różnych grach komputerowych, jest dość stary. Po raz pierwszy użyto go w amerykańskim programie Starcade, emitowanym w latach 1982-1984 przez stację TBS. W sumie nakręcono ponad 130 odcinków, a w 2017 roku pojawiły się plany wskrzeszenia tego klasyka.

Pierwsza animacja motion capture w grze

Według Księgi rekordów Guinnessa popularna technika przechwytywania ruchu aktorów i przenoszenia ich do gier czy komputerowych animacji została po raz pierwszy zastosowana w Karatece — klasycznym beat’em upie z 1984 roku.

PODWAŻAMY REKORD

W Karatece faktycznie zastosowano nowatorską dla gier metodę przechwytywania ruchu, ale nie było to motion capture, a rotoskopia — technika polegająca na manualnym przenoszeniu rzeczywistych ruchów do gry, klatka po klatce. Prawdziwe motion capture w grach pojawiło się dopiero dekadę później, w bijatyce Virtua Fighter 2 z 1994 roku.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze
Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze

Ponoć nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. Wychodząc z takiego założenia, zmierzyliśmy się z dziwnymi i śmiesznymi pytaniami, jakie zadają wyszukiwarkom internetowym polscy gracze.

7 lat pracy, 45 000 rysunków i jeden hit – oto kulisy sukcesu Cuphead
7 lat pracy, 45 000 rysunków i jeden hit – oto kulisy sukcesu Cuphead

Cuphead okazał się jedną z najbardziej niezwykłych produkcji ostatnich lat. Styl lat 30., ręcznie rysowane animacje i wysoki poziom trudności przyciągnęły miliony graczy. Jedną z autorek sukcesu jest Tina Nawrocki, urodzona w Polsce.

Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4
Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4

Platynowanie gier zazwyczaj wymaga wielu godzin poświęconych na doskonałe rozpracowanie każdego etapu albo na żmudny grind. Ale niekoniecznie – prezentujemy dziesięć gier, które bez większych problemów można splatynować naraz w jeden wieczór.