Minecraft
Minecraft: New Nintendo 3DS Edition
Wymykająca się próbom ścisłej klasyfikacji gatunkowej sandboksowa gra studia Mojang. Minecraft zaprojektowano z myślą o kreatywności graczy, którzy mogą niemal dowolnie zmieniać zbudowany z sześciennych bloków wirtualny świat.
Najmroczniejsza aktualizacja Minecrafta już dostępna. Do sandboksa trafił najbardziej przerażający mob w historii
Minecraft w końcu z natywnym 4K na PS5. Mojang porzuca VR także na PC
Najbliższa przyszłość Minecrafta jawi się w „mrocznych barwach”. Ujawniono dwie kolejne duże aktualizacje zawartości
Minecraft to unikatowa produkcja, która – choć zasadniczo należąca do tzw. sandboksów – wymyka się klasycznej klasyfikacji gatunkowej. Gra opiera się na mechanice craftingu i oferuje olbrzymią swobodę – gracze mogą tworzyć przeróżne przedmioty, budynki, konstrukcje i lokacje, a nawet całe miasta. Omawiany tytuł jest dziełem Mojang Studios, które w 2014 roku zostało wykupione przez koncern Microsoft.
Mechanika
W Minecraft akcję możemy obserwować z perspektywy pierwszo- lub trzecioosobowej (przy czym mamy kontrolę nad oddaleniem kamery). Rozgrywka polega na eksplorowaniu lokacji i pozyskiwaniu materiałów (robimy to, bawiąc się w górnika), z których potem tworzymy wszystko, co tylko sobie wymarzymy – broń, narzędzia czy budynki.
Gra jest w gruncie rzeczy jedną wielką piaskownicą, która nie ogranicza swobody gracza niemal w żaden sposób. Zostajemy wrzuceni do wygenerowanego proceduralnie świata zbudowanego w całości z trójwymiarowych bloków (w grze znajdziemy ponad sto różnych ich rodzajów, a każdy ma własne cechy i nadaje się do różnych celów), na który możemy wpływać w bardzo dużym stopniu. W niektórych trybach poza budowaniem możemy też walczyć z potworami z pomocą własnoręcznie wykonanego ekwipunku.
Minecraft 1.17 Caves & Cliffs Update: Part 1
W połowie 2021 roku ukazała się największa z dotychczasowych aktualizacja Minecrafta. Przynajmniej w połowie, bo gigantyczny Caves & Cliffs Update ostatecznie rozbito na dwie części. Pierwsza z nich zadebiutowała 8 czerwca i wprowadziła wiele zawartości. Do gry trafiło wiele nowych rodzajów bloków, wliczając w to miedź, żelazo i złoto w stanie surowym oraz Deepslate, będące zarówno nieobecnym wcześniej twardszym typem skały, jak i alternatywnym wariantem dla wszystkich metali. Pojawił się też m.in. puch śnieżny, cieknący liść, ametyst (w tym w formie geod) oraz azalia.
Pierwsza część Caves & Cliffs to także garść nowych mobów. W świecie gry pojawiły się kozy (w tym bardziej agresywne „wrzeszczące” warianty) i aksolotle, jak również świecąca kałamarnica. Minecraft wzbogacił się też o przydatne przedmioty, takie jak wykrywacz wibracji (sculk sensor) o wielu zastosowaniach oraz świeczki. Ponadto zespół Mojang wprowadził drobne zmiany w generowaniu świata, aczkolwiek większe nowości w tym zakresie zarezerwowano dla drugiej części aktualizacji.
Tryby gry
W Minecrafta możemy grać zarówno samotnie, jak i z innymi. Gra pozwala na lokalną zabawę na swoim własnym sprzęcie, ale mamy też możliwość uruchomienia serwera dla innych graczy lub skorzystania z już istniejącego. Warto odnotować, że niektóre serwery wieloosobowe produkcji Mojang Studios działają od wielu lat i obejmują całe, rozbudowane światy z bardzo aktywnymi społecznościami.
Dodatkowo Minecraft daje graczom wybór w kwestii charakteru zabawy. W trybie kreatywnym możemy bez stresu tworzyć kolejne konstrukcje. Z kolei przetrwanie (Survival) przewidziano dla osób szukających większego wyzwania. Wybierający go gracze mogą czuć się bezpiecznie jedynie podczas dnia – gdy zapada noc, pojawiają się potwory i tylko odpowiednie przygotowanie może ocalić bohaterów przed śmiercią.
Jeśli jednak ktoś pragnie bardziej wymagającej rozgrywki, zawsze zostaje Hardcore, czyli trudniejszy wariant przetrwania z permanentną śmiercią. Natomiast przygoda to tryb skupiający się na doświadczaniu map stworzonych przez społeczność i znacznie ograniczający możliwości graczy (m.in. nie można bezpośrednio stawiać i usuwać bloków), ale pozwalając im wchodzić w interakcje z otoczeniem i mobami na inne sposoby.
Kwestie techniczne
Minecraft posiada bardzo charakterystyczną, trójwymiarową oprawę graficzną. Zarówno świat gry, jak i poruszające się po nim stworzenia składają się z dużych, sześciennych bloków, niejednokrotnie pokrytych niskiej jakości teksturami (piksele są wyraźnie widoczne). Pomimo tego produkcja ma swój styl i potrafi czasem wyglądać zaskakująco dobrze. Warto też odnotować, że choć bazowa wersja gry jest dość prosta pod względem technologicznym, to w 2019 roku na PC zadebiutowała aktualizacja, która pozwala aktywować śledzenie promieni w czasie rzeczywistym (tzw. ray tracing) na sprzęcie obsługującym tę technologię. Znacząco zmienia to wygląd omawianego tytułu, wynosząc grafikę na zupełnie nowy poziom.
Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014
Tryb gry: single / multiplayer
Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 13896 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,3 / 10 na podstawie 4803 głosów czytelników.
Klasyfikacja PEGI Minecraft
Minecraft Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Zalecane:
- Pentium 4 2.6 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
- 150 MB HDD
- Windows XP/Vista/7/8
Xbox 360
- Wykorzystuje:
- Xbox Live
- dodatkowo (X360): Kinect
Xbox One
- Wykorzystuje:
- Xbox Live
- dodatkowo (XONE): Kinect
PlayStation Vita
- Wykorzystuje:
- PlayStation Network
PlayStation 3
- Wykorzystuje:
- PlayStation Network