filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2021, 09:44

autor: Marek Jura

Skowyt (Howl). Przerażające horrory, które powstały za grosze 💰

Spis treści

Skowyt (Howl)

Budżet: ok. 100 000 $

Box office: 477 000 $

Rok produkcji: 2015

Reżyseria: Paul Hyett

Gdzie obejrzeć: DVD

Skoro na liście znalazły się prawie same horrory niemające wiele wspólnego z klasycznymi straszakami, może warto na sam koniec napisać kilka słów o dobrym niskobudżetowym kinie klasy B. A takim jest właśnie Skowyt. Howl – tak brzmi tytuł oryginału – nie zaskakuje niebanalną fabułą, wilkołaki atakujące pasażerów pociągu nie symbolizują żadnych freudowskich żądz ani nietzscheańskich lęków – to po prostu wilkołaki atakujące pasażerów pociągu.

Niskobudżetowość jest tu widoczna gołym okiem, choć trzeba przyznać, że sama charakteryzacja aktorów przyniosła całkiem niezłe rezultaty – wilkołaki przypominają tutaj dzięki temu prawdziwe istoty, a nie dopracowane pod każdym względem szkarady żywcem wyjęte z Wiedźmina 3. CGI tu nie razi, bo prawie go nie ma. A w przypadku takiego filmu to zaleta.

Klaustrofobiczna atmosfera pociągu to poniekąd rezultat finansowych niedostatków. Dzięki ograniczeniu szerokich kadrów do minimum udało się twórcom zaoszczędzić kilka(set) dolarów, a do tego stworzyć wrażenie duszności. Szczególnie na początku, bo z czasem atmosfera niepewności trochę ulatuje, a im więcej potworów się pojawia, tym mniej można się ich przestraszyć. Końcówkę lepiej przemilczeć, ale za sam pomysł stworzenia prostego horroru o wilkołakach w niecodziennej scenerii twórcy należą się brawa. Mogło być lepiej, ale ciężko uznać te półtorej godziny spędzone z bohaterami Howl za stratę czasu. Tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę fakt, ile film kosztował.

O AUTORZE

W ostatnich latach horrory oglądałem na kilogramy (albo terabajty, jeśli wziąć pod uwagę Blu-raye). Nie będę owijał w bawełnę – większość niskobudżetówek, które trafiły mi w ręce, okazała się realizacyjnymi potworkami. Może nieraz całkiem urokliwymi, ale zdecydowanie nieprzerażającymi. Na tej długiej liście większych i mniejszych wpadek znalazło się jednak kilka perełek, o których z wielką przyjemnością napisałem.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Strach i szok - przerażające seriale dla dzieci
Strach i szok - przerażające seriale dla dzieci

Seriale dla dzieci generalnie mogą kojarzyć się z uproszczoną fabułą lub wątkami, które powinny zainteresować młodszego widza. Zdarzają się jednak przypadki, że produkcja dedykowana milusińskim potrafi zjeżyć włosy na karku niejednemu dorosłemu.

Najbardziej przerażające horrory, w których nikt nie ginie
Najbardziej przerażające horrory, w których nikt nie ginie

Choć twórcy dręczący bohaterów jedynie psychicznie nie narzekają na brak zainteresowania swoimi dziełami, widzowie wciąż spodziewają się w horrorach co najmniej kilku bardziej lub jeszcze bardziej efektownych zgonów. A jeżeli nikt nie ginie...

Najstraszniejsze fakty i legendy, które stały się inspiracją dla horrorów
Najstraszniejsze fakty i legendy, które stały się inspiracją dla horrorów

Topowe horrory wbrew pozorom nie tak często korzystają z opartych na faktach historii. Ba, i legendy miejskie stają się kanwą kinowej grozy jedynie od święta. Nawet kiedy tak się dzieje, bardziej przerażająca od filmu może się okazać rzeczywistość...