Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 30 czerwca 2018, 11:30

Forza Horizon 4. Rok dopiero się rozkręca! 18 gier II połowy roku

Spis treści

Forza Horizon 4

  1. Producent: Playground Games
  2. Data premiery: 2 października
  3. Platformy: PC, Xbox One

Od dłuższego czasu pierwsze tygodnie jesieni w branży oznaczają premierę kolejnych odsłon cyklu Forza. Tym razem dostaniemy Forzę Horizon 4, czyli kolejną część tej mniej poważnej odnogi serii – z otwartym światem i nieco bardziej zręcznościowym modelem jazdy. Po Kolorado, Francji i Włoszech oraz Australii gra tym razem rzuci nas do Wielkiej Brytanii – choć początkowo sugerowano, że akcja osadzona zostanie w Hongkongu lub innym regionie Azji. Na Wyspach też jednak nie powinniśmy narzekać na brak atrakcji, tym bardziej że czwarta część mocno urozmaici mapę, oferując zmienne pory roku. Nie pozostaną one bez wpływu na przebieg wyścigów, bo na przykład nieprzejezdne latem jezioro zimą może pokryć się grubą warstwą lodu, otwierając krótszą drogę do mety.

Pogoda potrafi diametralnie zmienić obraz rajdów – jesienne ulewy mogą na przykład sprawić, że ta trasa pokryje się zdradliwymi kałużami i błotem. - Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać - dokument - 2020-07-31
Pogoda potrafi diametralnie zmienić obraz rajdów – jesienne ulewy mogą na przykład sprawić, że ta trasa pokryje się zdradliwymi kałużami i błotem.

A poza tym czeka na nas 450 licencjonowanych samochodów od ponad 100 producentów, masa zróżnicowanych wyścigów (plus zawartość tworzona przez innych graczy), możliwość ścigania się z odrzutowcami czy lokomotywami oraz opcja zakupu nieruchomości. Ekipa Playground Games postawiła na rozwój i tak już świetnej formuły, której rewolucyjne zmiany mogłyby jedynie zaszkodzić.

  1. Kompendium wiedzy o grze Forza Horizon 4

Assassin’s Creed Odyssey

  1. Producent: Ubisoft
  2. Data premiery: 5 października
  3. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Odyssey to następny, po ubiegłorocznym Origins, krok serii Assassin’s Creed w stronę pełnoprawnego action RPG, inspirowanego chociażby polskim Wiedźminem 3. Nowości nie ograniczą się tutaj wyłącznie do zmiany środowiska – tym razem cykl przeniesie nas do antycznej Grecji, w czasy wojny peloponeskiej. Po raz pierwszy wybierzemy bohatera, Alexiosa lub Kassandrę, a także zadecydujemy o przebiegu rozmów, bo w cyklu zadebiutują różne opcje dialogowe. Pojawi się też kilka zakończeń, zależnych od podjętych przez nas działań, romanse i bardziej rozbudowany rozwój postaci. Nie będzie to więc odgrzewany kotlet, choć z wyrokowaniem, czy rzeczywiście otrzymamy pełnokrwiste RPG, trzeba poczekać do premiery.

Zarys fabuły przedstawia się kusząco – kto z nas po obejrzeniu 300 nie chciał stać się spartańskim bohaterem? - Nie tylko RDR2 – 18 gier drugiej połowy 2018 roku, na które warto czekać - dokument - 2020-07-31
Zarys fabuły przedstawia się kusząco – kto z nas po obejrzeniu 300 nie chciał stać się spartańskim bohaterem?

Ale nawet z tymi zmianami miłośnicy cyklu na pewno poczują się w Odyssey jak u siebie. Kluczowa nadal będzie eksploracja pełnego dodatkowych aktywności świata, walka, w której nie zajdą jakieś drastyczne zmiany, oraz fabuła, w trakcie której spotkamy takie postacie historyczne jak Sokrates, Herodot czy Perykles. Miło widzieć, że ten cykl – niegdyś trzymający się kurczowo skostniałej formuły – otworzył się na nowości. I jeśli utrzyma formę z Origins, zapewne po raz kolejny odniesie sukces, potwierdzony zarówno przez oceny recenzentów, jak i wyniki sprzedaży.

Autorzy serii Assassin’s Creed zawsze mieli ambicje, by tworzyć gry przynajmniej w jakimś stopniu wierne historii. Zazwyczaj deweloperzy próbowali odwzorowywać dokładnie architekturę przedstawianych regionów, ale w przypadku Sparty musieli trochę upiększyć prawdziwy stan rzeczy. Wszystko dlatego, że Spartanie poświęcali się raczej wojnie, a nie budowaniu imponujących świątyń. Tymczasem Ubisoft chciał umiejscowić nową grę w lokacji równie ogromnej jak te z poprzednich części. Dla lepszego efektu budynki i posągi w grze zostały więc odpowiednio powiększone.

  1. Graliśmy w Assassin’s Creed Odyssey – pełnoprawne RPG?
  2. Kompendium wiedzy o grze Assassin’s Creed Odyssey

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą z wymienionych gier czekasz najbardziej? 2018

Post Scriptum
1,3%
World of Warcraft: Battle of Azeroth
3,1%
The Walking Dead: Telltale’s Game Series – The Final Season
2,7%
Spider-Man
7,6%
Shadow of the Tomb Raider
10,2%
Spyro Reignited Trilogy
2%
Insurgency: Sandstorm
1%
Forza Horizon 4
4,6%
Assassin’s Creed Odyssey
14,6%
Call of Duty: Black Ops IIII
0,9%
Battlefield V
6,8%
SoulCalibur VI
1,1%
Red Dead Redemption II
27,6%
Darksiders III
4,2%
OVERKILL’s The Walking Dead
1,2%
Hitman 2
2,4%
Fallout 76
7,2%
Just Cause 4
1,5%
Zobacz inne ankiety
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Najlepsze gry 2017 roku – wybór redakcji
Najlepsze gry 2017 roku – wybór redakcji

Czas na najważniejsze z podsumowań 2017 roku – które gry wideo z minionych dwunastu miesięcy były najlepsze? Prezentujemy osiemnaście redakcyjnych wyborów – to te tytuły pokochaliśmy najmocniej.