Zakazane piosenki. Najlepsze polskie filmy o wojnie
Spis treści
Zakazane piosenki
- Reżyser: Leonard Buczkowski
- Rok produkcji: 1947
- Gdzie obejrzeć: 35mm.online, TV
To ostatnia bardziej klasyczna produkcja w tym zestawieniu, co nie zmienia faktu, że to pozycja równie mocna jak reszta tytułów z tej listy. Zakazane piosenki Leonarda Buczkowskiego mają w sobie coś romantycznego – chociaż jest to kino wojenne opowiadające o ofiarach i ich katach.
Po latach może boleć lekki propagandowy przekaz – tuż po premierze Zakazane piosenki zostały przemontowane w taki sposób, aby podkreślały wkład armii rosyjskiej w walce z niemieckimi żołnierzami. Nie zmienia to faktu, że na tego typu aspekty przymyka się oczy w ten sam sposób, jak przy seansie Stawki większej niż życie lub serialu Czterej pancerni i pies. Takie były czasy – twórcy nieraz musieli dostosowywać się do zasad odgórnie wprowadzanych przez nową władzę. Do tego jest to pierwszy powojenny pełnometrażowy film fabularny w Polsce, co samo w sobie jest już znaczącym faktem.
Wielki koncert aktorski daje tu Danuta Szaflarska – aktorka wręcz zanurza się w swoją postać, Halinę Tokarską, piosenkarkę [SPOILER] utracającą swoją wielką miłość podczas wojny. Jej Ryszard ginie w trakcie jednej z akcji podziemnej organizacji, do której należał. Aktorka swój wielki smutek przelewa na wyśpiewywane przez nią piosenki – efekt jest niesamowity, a niektórzy przyrównują go nawet do filmowego katharsis.