filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Syrena EG / Vision Film Distribution
i
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

Zakazane piosenki. Najlepsze polskie filmy o wojnie

Spis treści

Zakazane piosenki

Zakazane piosenki, reż. Leonard Buczkowski, 1947 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
Zakazane piosenki, reż. Leonard Buczkowski, 1947
  1. Reżyser: Leonard Buczkowski
  2. Rok produkcji: 1947
  3. Gdzie obejrzeć: 35mm.online, TV

To ostatnia bardziej klasyczna produkcja w tym zestawieniu, co nie zmienia faktu, że to pozycja równie mocna jak reszta tytułów z tej listy. Zakazane piosenki Leonarda Buczkowskiego mają w sobie coś romantycznego – chociaż jest to kino wojenne opowiadające o ofiarach i ich katach.

Po latach może boleć lekki propagandowy przekaz – tuż po premierze Zakazane piosenki zostały przemontowane w taki sposób, aby podkreślały wkład armii rosyjskiej w walce z niemieckimi żołnierzami. Nie zmienia to faktu, że na tego typu aspekty przymyka się oczy w ten sam sposób, jak przy seansie Stawki większej niż życie lub serialu Czterej pancerni i pies. Takie były czasy – twórcy nieraz musieli dostosowywać się do zasad odgórnie wprowadzanych przez nową władzę. Do tego jest to pierwszy powojenny pełnometrażowy film fabularny w Polsce, co samo w sobie jest już znaczącym faktem.

Wielki koncert aktorski daje tu Danuta Szaflarska – aktorka wręcz zanurza się w swoją postać, Halinę Tokarską, piosenkarkę [SPOILER] utracającą swoją wielką miłość podczas wojny. Jej Ryszard ginie w trakcie jednej z akcji podziemnej organizacji, do której należał. Aktorka swój wielki smutek przelewa na wyśpiewywane przez nią piosenki – efekt jest niesamowity, a niektórzy przyrównują go nawet do filmowego katharsis.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,8%
I Wojna Światowa
11%
Wojna w Wietnamie
12,1%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,6%
Zobacz inne ankiety