filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 kwietnia 2022, 09:31

autor: Jan Tracz

Speed 2 – scena ze statkiem pasażerskim. Najdroższe sceny, które kosztowały miliony

Spis treści

Speed 2 – scena ze statkiem pasażerskim

  1. Budżet filmu: 110–160 milionów dolarów
  2. Budżet sceny: 25 milionów dolarów
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten, vod.pl

Speed 2, kontynuacja całkiem niezłej pierwszej części z Keanu Reevesem, okazała się totalną klapą. Mówi się, że sam film zarobił praktycznie tyle, ile kosztował, więc trudno jest tu mówić o jakimkolwiek sukcesie. Sandra Bullock ponownie wcieliła się w swoją bohaterkę z pierwszej części, ale nawet i jej obecność w tej produkcji (gra tu nawet Willem Dafoe) nie uratowała tego sequela. Nie zmienia to faktu, że jeśli nie potraktujemy Speed 2 całkowicie poważnie, otrzymamy swoiste guilty pleasure na luźny seans ze znajomymi.

Sama scena wpłynięcia statku na Saint Martin trwa około pięciu minut: wyliczono więc, że jej jedna sekunda kosztowała aż 83 tysiące dolarów! Twórcy stworzyli około 300-tonową i 300-metrową replikę statku (którą następnie „ulepszyli” w postprodukcji). W tamtych czasach użycie ówczesnego CGI wiązało się z wyjątkowo wysokimi kosztami.

Gdyby całą scenę nakręcono „komputerowo”, jej koszt wyniósłby aż 500 milionów dolarów. Nic dziwnego, że zdecydowano się na bardziej „tradycyjne” rozwiązanie. Dla kontrastu, pierwsza część kosztowała jedynie trzydzieści milionów dolarów (czyli praktycznie tyle, ile sama scena ze statkiem). Cytując klasyka: mają rozmach…

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej