filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 kwietnia 2022, 09:31

autor: Jan Tracz

Ben-Hur – wyścig rydwanów. Najdroższe sceny, które kosztowały miliony

Spis treści

Ben-Hur – wyścig rydwanów

  1. Budżet filmu: 15,2 miliona dolarów
  2. Budżet sceny: 4 miliony dolarów
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Przedostatni przykład to klasyczny film pochodzący z okresu Hollywood, kiedy to producenci nastawiali się na tego typu epickie produkcje. Można rzec, że w tamtych czasach mało który film miał taki przepych, rozmach i wartką akcję. Ben-Hur z 1959 roku, w reżyserii Williama Wylera, był remakiem równie udanego niemego filmu o tym samym tytule z 1925 roku. To, co odróżniało go od jego poprzednika, to rozmach – trzeba było być szaleńcem, by pod koniec lat pięćdziesiątych nakręcić „taki” film!

Scena wyścigu rydwanów kosztowała aż 4 miliony, co przy dzisiejszej inflacji można przeliczyć na jakieś 34 miliony (więc automatycznie scena ta jest jedną z droższych z całego rankingu, jej jedna minuta kosztowała jakieś 3,7 miliona dolarów!). Sam wyścig trwa w filmie jedynie dziewięć minut, ale jego przygotowanie wymagało aż pięciu lat planowania.

Zostało jeszcze 40% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej