filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 kwietnia 2022, 09:31

autor: Jan Tracz

Spectre – scena pościgu w Rzymie. Najdroższe sceny, które kosztowały miliony

Spis treści

Spectre – scena pościgu w Rzymie

  1. Budżet filmu: 245–300 milionów dolarów
  2. Budżet sceny: 32 miliony dolarów
  3. Gdzie obejrzeć: Rakuten, TV

Właśnie tak, cyferki idą w górę, tym razem przy okazji przedostatniego filmu o Jamesie Bondzie z udziałem niezastąpionego Daniela Craiga. Seria filmów o Bondzie znana jest z rozmachu, dynamiki i całkiem sporej ilości wybuchów i zabitych przez Agenta 007 osób. Zatem nic dziwnego, że Spectre z 2015 roku pojawia się na tej liście. Po wielkim tryumfie Skyfall (2012) reżyser – Sam Mendes – pozwolił sobie na nieco więcej szaleństwa. Nie dość, że zaangażował dwukrotnego zdobywcę Oscara, Christopha Waltza, to dodatkowo postanowił przekroczyć pewne granice w „bondowskim szokowaniu”. Daniel Craig jeżdżący po rzymskich schodach? Tego jeszcze nie grali.

Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, aby ta kameralna scena pościgu po rzymskich uliczkach miała aż tyle kosztować. Ale zastanówmy się… Kiedy Bond ucieka przed najemnikami tajemniczej organizacji Spectre, czyni to ekskluzywnym astonem martinem DB10. A teraz wyobraźcie sobie, że z dziesięciu takich samych modeli, jakie były na planie, aż siedem zostało zniszczonych na potrzeby tego jednego pościgu. Obstawiam, że pasjonaci motoryzacji do dziś ubolewają nad tą samochodową stratą.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej