Na linii ognia. Męskie kino Netflixa. 9 filmów, które trzeba znać
Spis treści
Na linii ognia
- Gatunek: dramat sensacyjny
- Reżyseria: Wolfgang Petersen
- Rok premiery: 1993
Hollywood kocha aktorskie pojedynki, zwłaszcza w kinie sensacyjnym. Recepta jest prosta. Bierzesz dwóch charyzmatycznych aktorów i stawiasz ich na przykład pod dwóch stronach prawa. Tym był przecież Mroczny Rycerz z Heathem Ledgerem i Christianem Bale’em. Tak działała znakomita Gorączka Michaela Manna, gdzie starli się bohaterowie grani przez Ala Pacino i Roberta De Niro. Tak działa też znakomite Na linii ognia. Film może mniej znany i zasłużony, ale naprawdę świetny.
Dwa nazwiska. Clint Eastwood i John Malkovich (oraz Rene Russo, która też tu błyszczy). W jednym filmie ścierają się tytani kina. Facet, który gra twardziela, nawet gdy pokazuje swe najwrażliwsze oblicze – oraz aktor, któremu z szaleństwem jest do twarzy. Tu musiało zaiskrzyć – i zaiskrzyło. Ich pojedynek to nie tylko wymiana ognia. Więcej nawet, mimo że to rasowe kino akcji, jego mięchem jest starcie psychologiczne, gra na lękach i traumach głównego bohatera.
W Na linii ognia poznajemy bowiem Franka Horrigana – ochroniarza prezydentów, weterana, którego nęka poczucie winy z powodu śmierci Johna F. Kennedy’ego. Horrigan dostaje przydział, by bronić kolejnej głowy państwa, gdy ujawnione zostają pogróżki wystosowane przez Mitcha Leary’ego (John Malkovich) – zawodowego zabójcę.
Ten film to trochę rozliczenie z traumą, która nęka Stany Zjednoczone od lat – ale przede wszystkim trzymające w napięciu kino sensacyjne.
Jeśli nazwisko głównego bohatera mgliście z czymś Wam się kojarzy, ale nie chce się Wam szukać w Google’u, już spieszę z pomocą. Głównego bossa z Fallouta 2, agenta Enklawy, nazwano właśnie na cześć bohatera Na linii ognia.
Chcesz obejrzeć ten film na Netflixie? Skorzystaj z doładowania.