filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 26 sierpnia 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Vabank (1981) – Kramer podróżuje w czasie. Kultowe błędy z popularnych filmów

Spis treści

Vabank (1981) – Kramer podróżuje w czasie

  1. Gdzie obejrzeć: TV, Amazon Prime Video

Pora na polskie filmy! Właśnie tak, w naszej rodzimej kinematografii także jest miejsce na parę produkcyjnych błędów. Teraz na warsztat bierzemy kultowy kryminał, pełnometrażowy debiut Juliusza Machulskiego z 1981 roku. Polskie Żądło do dziś zachwyca przenikliwością i swoimi postaciami, ale też z łatwością można poczuć, że to filmowy debiut, a to za sprawą paru niechcianych błędów. 

Scenariusz przedstawia nam międzywojenną Warszawie, ale twórcy nie uniknęli potknięć. W związku z czym czasem nie jest nam łatwo uwierzyć w fakt, że akcja dzieje się w latach trzydziestych XX wieku. Raz widoczne jest logo Shella. Firma wprawdzie istnieje od 1890 roku, ale w czasie, gdy rozgrywa się Vabank, miała odmienne logo. Innym razem widzimy głównego bohatera na tle bloków z wielkiej płyty. Przynajmniej dzięki takim błędom możemy z łatwością odgadnąć, kiedy mniej więcej kręcono dany film. Ba, pod koniec nawet dostrzeżemy współczesny samochód przykryty plandeką. Najwyraźniej Kwinto oprócz bycia kasiarzem uprawiał jeszcze zawód podróżnika w czasie (tak, mój czerstwy humor przeżywa dzisiaj swój renesans).

Pomijając parę drobnostek, to wciąż znakomity portret epoki i bystry obraz pogoni za adrenaliną. 

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej