Ballada o uzależnieniu. Jak South Park wyśmiewa graczy?
Spis treści
Ballada o uzależnieniu
sezon 11, odcinek 13, „Guitar Queer-O”
Oto kolejny odcinek, w którym narracja bazuje na dwóch elementach: modnej marce oraz uzależnieniu. Tym razem połączenie to dotyczy Guitar Hero i Stana, którego niesamowite zdolności wymiatania na plastikowej gitarze nadszarpują jego przyjaźń z Kylem. Obaj chłopcy są świetni w Guitar Hero, zdobywają coraz większą popularność i ilość punktów, ale to właśnie Stan okazuje się lepszy. Twórcy bardzo wprost mówią o łatwości, z jaką wpada się w spiralę nałogu i nie zdziwiłbym się, gdyby takie wulgarne, kolorowe kazanie naprawdę trafiło do kilku opornych widzów.
Cały epizod jest jedną wielką przenośnią i zmiana kilku szczegółów powoduje, że nagle oglądamy dramat o współczesnym przemyśle muzycznym, w którym przyjaźnie rozpadają się przy pierwszej okazji zarobienia większej kasy. W wersji a la South Park wygląda to tak: Stan i Kyle dostają szansę wspólnego przekroczenia magicznej bariery miliona punktów w czasie występu na żywo. Zły pan producent sugeruje rozbicie grupy, bo Stan jest przecież dużo lepszym graczem. I tak to się toczy przez 20 minut. Guitar Queer-O jest jednym z tych odcinków, które nie łączą dwóch głównych wątków i skupia się tylko na motywie Guitar Hero, za co zresztą dostało mu się od krytyków. Inna sprawa, że sam epizod miał dobrą oglądalność, więc nikt w Comedy Central na pewno nie narzekał.
Poza Guitar Hero w odcinku pojawiają się również dwie siostrzane produkcje, które mocniej podkreślają wątek uzależnień. Mowa tu o Heroin Hero, grze polegającej na ciągłym gonieniu smoka (oczywiste nawiązanie do slangowego określenia związanego z zażywaniem narkotyków) służącej jako środek na pozbycie się stresu, oraz o Rehab Hero – produkcji mającej zwalczać nałóg wywołany przez poprzedniczkę.
Filip Grabski
Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).
więcej