filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Joker, reż. Todd Phillips, Warner Bros., 2019 / Irlandczyk, reż. Martin Scorsese, Netflix, 2019
i
Filmy i seriale 10 września 2023, 11:00

autor: Jan Tracz

Wielka szóstka. Przereklamowane filmy, które wypada lubić

Spis treści

Wielka szóstka

Wielka szóstka, reż. Chris Williams i Don Hall, Disney, 2014 - Ich seans to rozczarowanie. Najbardziej przereklamowane filmy, które wypada lubić - dokument - 2023-09-09
Wielka szóstka, reż. Chris Williams i Don Hall, Disney, 2014

Rok produkcji: 2014

Gdzie obejrzeć: Disney+

Do dziś Wielką szóstkę uznaje się za jedną z najlepszych animacji XXI wieku – albo i w ogóle w historii kinematografii. Nic bardziej mylnego! Choć bajka ta w bardzo mądry sposób opowiada o samoakceptacji i radzeniu sobie z trudnymi emocjami po stracie najbliższej osoby, nieszczególnie wyróżnia się na tle innych animacji. Zgoda, mamy tu wartką akcję, protagonistę, którego da się lubić (i jego pamiętnego towarzysza), a także fabułę z licznymi nawiązaniami popkulturowymi, ale to tak naprawdę tyle.

W Wielkiej szóstce razi to, iż pozbawiona jest własnego stylu: przeplatają się w niej motywy, rozwiązania fabularne i typy postaci znane z innych dzieł kultury. Młody geniusz uczy się czegoś o życiu i przy okazji ratuje miasto – widzieliśmy to dziesiątki razy! Zatem za co ten Oscar dla najlepszego filmu animowanego? Całość przypomina chwilami podróbkę Power Rangers w bardziej azjatyckich klimatach, z łatwością można odgadnąć tożsamość antagonisty oraz to, w jaki sposób nasz bohater poradzi sobie z traumą. Nie jest to produkcja nieudana, ale sądząc po opiniach, jakie otrzymała na portalach filmowych, powinniśmy spodziewać się arcydzieła. Do niego jednak Wielkiej szóstce z pewnością sporo brakuje.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej