filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 13 września 2020, 10:17

autor: Marek Jura

Moria – krasnoludzki dramat na bogato. 7 świetnych historii ze świata Władcy Pierścieni

Spis treści

Moria – krasnoludzki dramat na bogato

Rodzaj filmu: mroczny blockbuster z nieszczęśliwym zakończeniem

Utwory, na których by bazował: Władca Pierścieni i Niedokończone opowieści

Liczba przewidywanych części: jedna, góra dwie

Potencjalny reżyser: Zack Snyder

Potencjalna obsada: Ken Stott, Dwayne Johnson, Sylvester Stallone, Sigourney Weaver i... Ed Sheeran

Przeprawa przez Morię jest uważana przez fanów za jeden z najbardziej ekscytujących fragmentów trylogii Jacksona. I trudno się z nimi nie zgodzić – scenografia powala, a umiejętnie zastosowane CGI nawet po tylu latach nie robi wrażenia przestarzałego. Reżyserowi świetnie udało się też uchwycić klimat, dzięki czemu podziemia przemierzane przez drużynę są chyba bardziej przerażające niż Mordor.

W kolejnej trylogii Peter Jackson powrócił do Morii. Niestety, nie udało się mu już odtworzyć atmosfery znanej z Władcy Pierścieni. Nie znaczy to jednak, że tę wizytę w kopalni ogląda się źle. Ken Stott stworzył całkiem przekonującą kreację. Jego Balin zasługuje na to, by pojawić się w spin-offie.

A skoro mowa o mrocznym blockbusterze, jak mogłoby zabraknąć Zacka Snydera? Film niekoniecznie musiałby być ambitnym dramatem. Widzowie raczej nie oczekiwaliby także kameralnego horroru. Historia upadku Morii powinna być diabelnie efektowna, miażdżyć atmosferą i zapewniać świetną rozrywkę. A z tego zadania autor alternatywnej wersji Ligi Sprawiedliwości powinien wywiązać się przynajmniej przyzwoicie.

Jeżeli film zostałby dobrze przyjęty, można by całkiem sprawnie połączyć go z historią Lothlorien tuż przed akcją znaną z Władcy Pierścieni. W końcu królestwo Balina w zasadzie sąsiadowało z krainą Galadrieli. Elfy i krasnoludy musiały bronić się przed atakami stworzeń z podziemi, głównie orków (nazywanych niekiedy przez Tolkiena goblinami, co wykorzystał Peter Jackson, czyniąc z nich dwie osobne rasy). Te pierwsze (elfy) radziły sobie znacznie lepiej dzięki zaklęciom ochronnym i korzystnemu położeniu strategicznemu. Te drugie (krasnoludy) ostatecznie po ich ataku zginęły. Czy to luźne połączenie obu wątków? Oczywiście, ale skoro byłby to pretekst do opowiedzenia kolejnej ciekawej historii, nie miałbym nic przeciwko.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Najlepsze seriale fantasy - wybór redakcji
Najlepsze seriale fantasy - wybór redakcji

Zespół GRYOnline.pl zagłosował na najlepsze seriale fantasy w historii telewizji. Które tytuły pochłonęły nas bez reszty? Co trafiło do zestawienia oprócz Wiedźmina i Gry o tron (oraz na jakich miejscach)? Sprawdźcie sami!

Najlepsze filmowe ekranizacje książek
Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.

Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie
Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie

Na licencji Władcy Pierścieni powstało wiele gier, a na popularności serialu Amazonu mogą wyrosnąć kolejne. Tylko jeden tytuł jest jednak w stanie rządzić nimi wszystkimi, mimo że ma już na karku 15 lat.