Czy maszyna może zabić człowieka?. Czy bunt maszyn jest możliwy?
Spis treści
Czy maszyna może zabić człowieka?
Teoretycznie już teraz moglibyśmy powierzyć maszynom decydowanie o tym, czy strzelać, czy nie. Pojazd lub automat wartowniczy otwierający ogień w stronę wykrytego ruchu albo źródła ciepła to coś, co mógłby skonstruować zespół studentów. Póki co byłoby to jednak rozwiązanie niemal losowe, przypominające tłuczenie pałką na oślep. Pomyłki i strzelanie do cywilów czy własnych żołnierzy stałyby się codziennością. Dlatego wojskowi chcą czegoś więcej.
Czołowe armie świata prowadzą zaawansowane prace nad systemami wizualnej identyfikacji swój-obcy. Według przedstawicieli producentów Super aEgis II powstanie w ciągu najbliższych kilku lat. Przyczyni się do zwiększenia autonomiczności wojskowych robotów.
Dr Robert Czulda
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele problemów się z tym wiąże. Algorytm robota bojowego musi być zgodny z konwencjami międzynarodowymi. Musi na przykład brać pod uwagę, że przeciwnik schował się na cmentarzu, który jest terenem chronionym przez prawo.
Robot bojowy musiałby także umieć odróżniać od siebie żołnierza, uzbrojonego bojownika i cywila. Co więcej, strzelanie do żołnierzy, którzy się poddali, również jest zabronione. W jaki sposób robot ma się w tym rozeznać? Zwłaszcza w konfliktach asymetrycznych, w których przeciwnik od cywila różni się jedynie bronią trzymaną w ręku albo ukrytą pod ubraniem.
Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie