futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Źródło fot. Midjourney AI
i
Technologie 10 lipca 2023, 14:59

AI wymusi na polskiej edukacji skok w przyszłość. Rozmowa z Krzysztofem Majem

Pojawienie się ChatGPT wywołało panikę wśród nauczycieli. Krzysztof Maj, wykładowca na AGH oraz popularyzator wiedzy o edukacji, twierdzi jednak, że AI nie będzie zagładą dla szkół – chyba że zaparcie będą opierać się zmianom.

Zanim spotkam się z Krzysztofem Majem, doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, przeglądam materiały na jego kanale na YouTube. Krzysztof wypuścił tam ponad 400 filmów, w których recenzuje filmy i seriale, gra w gry i, jeśli mogę sobie pozwolić na eufemizm, wyraża głębokie zaniepokojenie stanem polskiego systemu edukacji. Materiałów o szkołach i uczelniach ma na pęczki i chyba żaden z nich nie ma szczególnie optymistycznego wydźwięku. Dlatego też, w obliczu nagłówków bijących na alarm, jak to sztuczna inteligencja stanie się przyczynkiem do upadku naszego systemu edukacji, postanowiliśmy zapytać go o zdanie. Krzysztof zaprasza bowiem sztuczną inteligencję do sal lekcyjnych i z lubością wykorzystuje modele językowe takie jak ChatGPT, by podkreślać problemy z polskim myśleniem o nauce.

Na start pytanie rzeka: czy i jak sztuczna inteligencja zmieni nasze podejście do edukacji?

Już je zmieniła i nic nie da się z tym zrobić. Ludzie używają narzędzi AI, nie są głupi. Jeśli ktoś zobaczy program, który niezwykle ułatwia mu życie, to będzie z niego korzystać. Tymczasem największą przewiną polskiego systemu edukacji – i nie tylko, bo także pracy, szkolenia – jest to, że zakłada się, że ludzie są głupi. I z tego też powodu wypuszczenie GPT w wersji 4, która jest niesamowita, do polskiego systemu edukacji, będzie jak spuszczenie bomby termonuklearnej do zatkanej rury kanalizacyjnej. Rura raczej nie wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko.

Czyli nie dopuszczasz raczej scenariusza, w którym system pozostaje taki sam i po prostu wyrugowuje nową technologię?

To jest kwestia czasu. Ludzie będą musieli się przyzwyczaić do istnienia modeli językowych AI tak samo, jak przyzwyczaili się do istnienia kalkulatorów, które, w odróżnieniu od smartfonów, już zostały wpuszczone do klas. Polska szkoła jest mentalnie w XIX wieku, próbuje wejść w wiek XX, a mamy XXI. Smartfony jeszcze są dla niej zbyt nowoczesnym wynalazkiem – ona dopiero pogodziła się z takim novum jak druk, nadal zmaga się z istnieniem komputerów, bo egzaminy pisane na laptopach to wciąż jakiś zupełnie futurystyczny pomysł.

Zostało jeszcze 92% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie

Sztuczna inteligencja ułatwia nam życie, zabiera nam pracę i budzi obawy nawet tych, którzy na niej zarabiają. Czy to możliwe, żeby w którymś momencie zbuntowała się przeciwko nam?