Czy bunt maszyn będzie świadomy?. Czy bunt maszyn jest możliwy?
Spis treści
Czy bunt maszyn będzie świadomy?
Mimo tego wszystkiego, co napisałem powyżej, prawdziwy, świadomy bunt sztucznej inteligencji to wciąż bardziej science fiction niż realne zagrożenie mogące wystąpić w najbliższym czasie. Czemu? Bo algorytmy SI nadal pozostają matematycznymi programami, które dokonują obliczeń w ustalony przez programistę sposób. I jeśli nawet się uczą, co wydaje się niezwykle ludzką czynnością, wciąż pozostają tzw. słabą SI.
Słaba SI to tak naprawdę algorytm lub zestaw algorytmów rozwiązujący konkretny problem. Nie bardzo ma możliwość zbuntowania się. Problem leży gdzie indziej – w odporności tego typu algorytmów na pojawienie się danych innych niż te, na podstawie których zostały one wyuczone. Innymi słowy – na nowe zjawiska i ich objawy.
Piotr Biczyk, QED Software
Oczywiście tego rodzaju program wciąż może sprawić kłopoty. Piotr Biczyk wspomina, że SI ma tendencję, by traktować jednakowo sytuacje skrajne, na które człowiek jest bardziej wyczulony. Zdarza się także, że komputery mają problem ze zniuansowaną oceną danych.
Jeśli algorytm uczy się podejmowania decyzji w prostych sprawach sądowych, to będzie to robić na podstawie danych historycznych – tego, jak sędziowie oceniali konkretne sprawy. Jeśli ci sędziowie prezentowali określone uprzedzenia – algorytm zaimplementuje te same uprzedzenia.
Piotr Biczyk, QED Software
Tzw. silna SI jeszcze nie istnieje i wciąż nie zostało udowodnione, że może istnieć. Nie wiemy więc, ile jeszcze nowych technologii trzeba opracować, żeby pojawiła się maszyna, która potrafiłaby myśleć samodzielnie. Nie działać według instrukcji, tylko podejmować decyzje dotyczące tego, jakie problemy chce rozwiązywać, a jakich nie chce.
Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie