Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 18 września 2020, 14:43

autor: Adam Bełda

Sztuczna inteligencja. Cyberpunk to wizja przyszłości? Nie, on już jest

Spis treści

Sztuczna inteligencja

A Elon ostrzegał... - Czekacie na cyberpunka? Nie trzeba, on już tu jest - dokument - 2020-09-18
A Elon ostrzegał...

Nie wiem, czy jest sens wspominać wygraną w szachy komputera Deep Blue z Garrim Kasparowem, która miała miejsce jeszcze przed 2000 rokiem, jako przykład osiągnięć sztucznej inteligencji. Jest to fakt doskonale znany, a w dodatku szachy są grą, którą bardzo łatwo analizować matematycznie, więc stworzenie programu grającego na poziomie arcymistrzowskim było tylko kwestią czasu. Dużo bardziej interesujący wydaje się program AlphaGo, który po raz pierwszy zatryumfował nad zawodowym graczem w go dopiero w 2013 roku. Dlaczego maszynom trudniej grać w go niż w szachy? Wynika to z zasad gry, które wymagają dużo więcej kreatywności niż surowej analizy ze względu na to, że liczba możliwych ruchów jest niemal nieskończona, a dość skomplikowane zasady obliczania punktacji nie ułatwiają programowi dobierania odpowiednich posunięć.

Sztuczna inteligencja coraz lepiej radzi sobie także z ludzkim językiem. Pomimo pewnej niedoskonałości sam zauważyć mogę ogromny rozwój na przykład wirtualnych tłumaczy. Śledzę tę technologię niemal od początku jej komercyjnej dostępności i o ile kiedyś tego typu programy wypluwały ledwie zrozumiałą papkę, tak dzisiaj, kiedy czytam teksty przepuszczone przez translator Google’a, zdarza mi się zapomnieć, że są stworzone przez maszynę.

Stąd prosta droga do pytania o to, czy komputer będzie w stanie zaliczyć tak zwany test Turinga, czyli rozmawiając z człowiekiem, przekonać go, że też jest istotą ludzką. Tego rodzaju próby polegają zwykle na czatach z określoną ilością sędziów i porównaniu z grupą kontrolną, w której arbitrzy rozmawiali z ludźmi. Sędziowie oczywiście nie wiedzą, z kim konwersują, i mają to zgadnąć – test uważa się za zaliczony, jeśli liczba oszukanych osób będzie porównywalna lub większa niż tych, które poprawnie rozpoznały człowieka.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Zamówiłeś/aś już Cyberpunka 2077?

Wziąłem kolekcjonerkę
5,2%
Tak, już kupiłem
18,6%
Nie, ale planuję
16,5%
Kupię na premierę
29,8%
Być może kupię po premierze
20,3%
Nie planuję kupować
9,6%
Zobacz inne ankiety
Świetne filmy anime, przez które zaczniesz obawiać się przyszłości
Świetne filmy anime, przez które zaczniesz obawiać się przyszłości

Filmy anime oferują szeroki wachlarz gatunków i tematyk. Pomiędzy niektórymi da się jednak znaleźć wspólny mianownik, przekaz. Na przykład taki, że ludzkość ma poważne problemy na własne życzenie. Prezentujemy parę ciekawych animacji tego typu.

Czy cyberpunk jest możliwy? Kopiowanie umysłu to trudna sprawa
Czy cyberpunk jest możliwy? Kopiowanie umysłu to trudna sprawa

Johnny Silverhand zapisany na „pendrivie” stał się główną osią fabuły polskiego erpega Cyberpunk 2077. Czy jednak przenoszenie świadomości do chipa kiedyś będzie w ogóle możliwe?

Niedosyt cyberpunka - to czułem, śledząc fabułę Cyberpunka 2077
Niedosyt cyberpunka - to czułem, śledząc fabułę Cyberpunka 2077

Fajny ten Cyberpunk, taki nie za dopracowany, nie za oryginalny. Czas poważnie zadać sobie pytanie, ile jest cyberpunka w Cyberpunku 2077.