filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja, reż George Lucas, 20th Century Fox/Lucasfilm 1977
i
Filmy i seriale 7 października 2022, 12:51

autor: Jan Tracz

Polityczny serial w świecie starej Republiki / po Powrocie Jedi. Pomysły na Star Wars, które chcielibyśmy zobaczyć

Spis treści

Polityczny serial w świecie starej Republiki / po Powrocie Jedi

House of Cards, 2013, Netflix - Pomysły na Star Wars, które chcielibyśmy zobaczyć - dokument - 2022-10-07
House of Cards, 2013, Netflix

House of Cards w świecie Gwiezdnych wojen to coś, czego nigdy nie otrzymaliśmy, a co byłoby nam bardzo potrzebne (a przy okazji i mile widziane). Nikt nigdy nie wpadł na pomysł, by skupić się w tym świecie na polityce – do końca nie wiemy, jak naprawdę funkcjonuje instytucja Imperium, jakie znaczenie miał senat na Coruscant, a niejasność tej politycznej odsłony doprowadziła do wysypu internetowych memów. Choćby takich jak ten, kiedy Palpatine mówi, że kocha demokrację.

Najnowszy Disneyowski Andor próbuje przemycać tego typu motywy w swoich społeczno-politycznych wątkach, ale wciąż są to elementy głównie szpiegowskie, skupiające się na tajnych akcjach i planach. „Polityczny serial” natomiast skupiałby się wyłącznie na senacie – dlatego kwestią ustalenia byłby jedynie czas produkcji – w końcu miejsce już mamy. Oba pomysły mają sens: stara Republika to okres wciąż filmowo nieodkryty, a odchodzenie od Imperium po Powrocie Jedi również mogłoby obfitować w interesujące zwroty akcji.

To także szansa na poszerzenie wiedzy widza o innych rasach z tego uniwersum: ciekawie wyszłoby porozdzielanie bohaterów na frakcje (byłby to taki odpowiednik rodów z Gry o Tron), dzięki czemu każdy mógłby znaleźć swoich ulubieńców. To wszystko brzmi jak przepis na fascynujący serial dla dorosłych widzów, prawda?

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej