filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 sierpnia 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Zakończenie pierwszego Thora. 8 absurdów filmowego uniwersum Marvela

Spis treści

Zakończenie pierwszego Thora

Spoilery z filmu Thor (2011)

Dla mnie osobiście jest to największy absurd ze wszystkich możliwych i przykład tego, że na początkowym etapie tworzenia całego kinowego uniwersum producenci nie mieli jeszcze dokładnego planu, w jakim kierunku pójdą przyszłe filmy. 

Pod koniec pierwszego Thora główny bohater niszczy tęczowy most, przejście, które służyło za łącznik między Asgardem a Ziemią. Scena zniszczenia miała być emocjonalną kulminacją całego filmu, czymś w rodzaju gorzkiego zakończenia, którego zadaniem było wzmocnienie tragicznego i mglistego klimatu Thora. Thor chciał, aby nasz świat stał się na nowo bezpieczny i by Loki nie mógł zagrozić naszej cywilizacji. Kiedy most rozkruszył się na kawałki, zastanawialiśmy się, co dalej. Czy dzieje Thora zostaną zamknięte w galaktycznej przestrzeni? Czy wątek romantyczny dobiegł właśnie końca, a Thor już nigdy nie wróci na Ziemię?

Nic bardziej mylnego! Premierę mają pierwsi Avengersi, a Thor i Loki jakimś cudem trafiają z powrotem na Ziemię. Nie dość, że decyzja o zniszczeniu tęczowego mostu kolidowała z logiką (nie, nikt nie wierzył, że Thor będzie w stanie to zrobić), to w dodatku okazało się, że był to jedynie tani i niepotrzebny chwyt, który miał spowodować, że o samym filmie nie zapomnimy tak prędko. Uwaga, spoiler alert: i tak zapomnieliśmy!

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

77,9%
Marvela
22,1%
DC
Zobacz inne ankiety