filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 sierpnia 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Tilda Swinton w Doktorze Strange'u. 8 absurdów filmowego uniwersum Marvela

Spis treści

Tilda Swinton w Doktorze Strange'u

Spoilery z filmu Doktor Strange (2016)

Kiedy po raz pierwszy oglądałem Strange'a z Benedictem Cumberbatchem, kompletnie nie znałem fabuły z komiksów. Gdy na ekranie pojawiła się postać Tildy Swinton (The Ancient One), pomyślałem sobie, że odgrywa ona bezpłciową istotę, jakiś absolut zamieszkujący przestrzeń między miejscem a czasem. Aktorka jest tam łysa, a jej występ nie byłby niczym dziwnym, gdyby nie fakt, że komiksowy pierwowzór ma azjatyckie pochodzenie. 

Twórcy chcieli być progresywni, wyeliminować stereotyp, że jeśli postać filmowa jest mnichem, to musi być z góry reprezentowana przez Azjatę. Dokonano więc przełomowego „whitewashingu", i tym sposobem postać Starożytnego stała się białą Starożytną ze Szkocji. Oburzyło to część fanów na całym świecie, a wiele osób uznało to za objaw rasizmu. Koniec końców, cała sytuacja ze Swinton wydaje się absurdalna, bo jej postać nie pogłębiała przecież żadnych stereotypów, a była jedynie wynikiem nieudanego eksperymentu.

Taki zabieg do filmu nie wprowadzał praktycznie nic, a sam Marvel znany jest przecież z bawienia się formą czy zmieniania tożsamości danych postaci. Sama aktorka w wywiadzie dla Variety przyznała, że cały ten pomysł okazał się nietrafiony. Swinton miała jeszcze swoje cameo w Endgame, ale w tej chwili nie wiadomo, czy w ogóle powróci do kinowego uniwersum.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

77,9%
Marvela
22,1%
DC
Zobacz inne ankiety