Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Bethesda Softworks
i
Publicystyka 25 grudnia 2022, 13:51

Mass Effect 3 – teoria indoktrynacji. 14 szalonych teorii, które wymyślili fani gier

Spis treści

Mass Effect 3 – teoria indoktrynacji

  1. Tytuł gry: Mass Effect 3
  2. Gatunek: RPG akcji
  3. Rok pierwszego wydania: 2012
  4. Producent: BioWare

Będąc przy zakończeniach gier, nie można nie wspomnieć o (nie)sławnym finale Mass Effecta 3, który rozczarował wielu fanów serii BioWare. Byli oni zdegustowani do tego stopnia, że ukuli niezwykle pomysłową teorię, wyjaśniającą ostatnie poczynania komandora Sheparda. Dzięki niej wszystko nagle nabrało ukrytego wcześniej sensu i głębi, których pozornie brakowało zakończeniu „trójki”. Entuzjazm społeczności nie trwał jednak długo.

Jeśli nie wiecie lub nie pamiętacie, o co chodziło – w to drugie mocno wątpię – postaram się to ogólnikowo nakreślić, ograniczając spoilery do minimum. Zarówno pierwsza, jak i druga odsłona Mass Effecta obfitowały w ważne wybory moralne, które miały ogromne przełożenie na część trzecią – przynajmniej do pewnego momentu, a konkretnie do dwóch ostatnich misji. Wydawało się, iż decyzje podjęte wcześniej przez gracza nie mają żadnego związku z tym, co się w nich dzieje. Nie wspominając o tym, że w finale można było dopatrzyć się kilku istotnych nieścisłości fabularnych.

Wszystko to wydawało się dość zaskakujące w serii, która od początku stała dokonywaniem wyborów i pewną konsekwencją – rozpoczynając „trójkę”, można nawet załadować zapis gry, na którym przeszliśmy najpierw „jedynkę”, a później „dwójkę”. Oburzenie fanów Mass Effecta skłoniło studio BioWare do rozszerzenia zakończenia o dodatkowe cutscenki, w których gracz mógł zobaczyć, jaki wpływ na całą galaktykę wywarły jego rozmaite decyzje. Nie odmieniło to jednak finału Mass Effecta 3 jako takiego.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami
Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami

Filmy i seriale zwykle są dość oczywiste i zrozumiałe w swoim przekazie. Niektórzy jednak doszukują się w nich czegoś bardziej niezwykłego i celowo ukrytego! Stąd biorą się najdziwniejsze teorie spiskowe o znanych dziełach kina i telewizji.