Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Bethesda Softworks
i
Publicystyka 25 grudnia 2022, 13:51

Mario – bohater jest komunistą. 14 szalonych teorii, które wymyślili fani gier

Spis treści

Mario – bohater jest komunistą

  1. Tytuł gry: (Super) Mario Bros. (seria)
  2. Gatunek: platformówka 2D / 3D
  3. Rok pierwszego wydania: 1983
  4. Producent: Nintendo

Weźmy na tapet jeszcze jedną sekretną tożsamość – tym razem nieco kontrowersyjną. Mowa bowiem o Mario – postaci, którą bez dwóch zdań można uznać za jedną z ikon szeroko pojętej elektronicznej rozrywki. W końcu, kto z nas nie grał w którąś z wielu produkcji z tym sympatycznym wąsatym hydraulikiem w roli głównej? A co, gdybym Wam powiedział, że jest on zagorzałym komunistą?

O wyciągnięcie takiego wniosku pokusił się internauta posługujący się ksywką MatPat, który prowadzi w serwisie YouTube kanał o nazwie The Game Theorists. Zauważył on, że wiele elementów gier z serii nawiązuje do komunizmu. Dla przykładu – dominuje w nich kolor czerwony, silnie związany z owym ustrojem. W teorii miał on stanowić kontrast dla niebieskich teł, na których porusza się Mario, ale... za przeciwieństwo niebieskiego na ogół uznaje się pomarańczowy, a nie czerwony (ten zwykle występuje w zestawieniu z zielonym).

Zastanawiający zdaniem MatPata jest też cel większości gier z cyklu, czyli obalenie króla. Twórca omawianej teorii dopatrzył się w tym analogii do zabicia przez komunistów cara Mikołaja II. Dodatkowo zamiast flagi, którą Mario ściąga z masztu tuż przed końcem każdego poziomu, zwykle pojawia się bandera przyozdobiona pięcioramienną czerwoną gwiazdą – jednym z głównych symboli komunizmu, którego skrajne punkty mają symbolizować palce spracowanej dłoni proletariusza.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami
Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami

Filmy i seriale zwykle są dość oczywiste i zrozumiałe w swoim przekazie. Niektórzy jednak doszukują się w nich czegoś bardziej niezwykłego i celowo ukrytego! Stąd biorą się najdziwniejsze teorie spiskowe o znanych dziełach kina i telewizji.